Uczniowie ZSCH przed budynkiem w którym mieści się Apteka Pod Orłem, na Placu Bohaterów Getta

OTWARCIE WYSTAWY „PATRIOCI. ŻOŁNIERZE. ŻYDZI”

W piątek, 16 czerwca br., na pl. Bohaterów Getta w Krakowie (naprzeciwko Apteki pod Orłem) została otwarta multimedialna wystawa IPN „Patrioci. Żołnierze. Żydzi”. Oglądać ją będzie można do końca lipca w godzinach od 10.00 do 18.00. Wystawa prezentuje sylwetki Żydów
walczących o niepodległość i granice Polski w latach 1914-1921 oraz ich późniejsze losy. Ekspozycja jest wynikiem wieloletnich badań dr. hab. Marka Gałęzowskiego z Biura Edukacji Narodowej IPN, których jednym z najważniejszych efektów była m.in. wydana wcześniej przez
Znak książka „Żydzi walczący o Polskę”. Wystawa ma postać mobilnego pawilonu ekspozycyjnego. Dzięki interaktywnym ekranom i narracji lektora zwiedzający odkrywają niezwykłe i nieznane losy bohaterów naszej wspólnej walki o niepodległość, a później jej obrony.
Całość przygotowano w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i ukraińskiej.

Uroczystej inauguracji dokonał pan dr Michał Wenklar, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie. Z naszej szkoły w otwarciu wystawy uczestniczyli uczniowie z klasy 1a, 1k, 1b, 2a, 2k, 2b, 2c, 2d i 3a. Opiekunami wyjścia były panie – Marzenia Jantos-Gacek, Aneta Polit, Jadwiga Dąbrowska i Agata Walas 🙂

Skip to content