Wycieczki szkolne

Warszawa - 2007

W czasie majowego długiego weekendu 2007 roku pojechaliśmy na wycieczkę szkolną do Warszawy.

Czytaj więcej

Wyjechaliśmy bardzo wcześnie gdyż pierwszym etapem poznawania miasta było niesamowite Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL. Ekspozycja stała zlokalizowana jest na trzech kondygnacjach (parter, antresola i piętro) i składają się na nią eksponaty, fotografie, informacje biograficzne i historyczne, a także mapy, tablice, filmy, kroniki, zaaranżowane w porządkach chronologicznym i tematycznym.
Wystawa przedstawia historię powstania warszawskiego począwszy od niemieckiej i sowieckiej napaści we wrześniu 1939 roku, poprzez okupację, akcję "Burza", przygotowanie do powstania, jego wybuch i przebieg, sytuację na arenie międzynarodowej w 1944 roku, utworzenie nielegalnego, komunistycznego rządu w Lublinie a skończywszy na losach powstańców w PRL.W Muzeum wykorzystano różne techniki komunikacji audiowizualnej i multimedialnej. W centrum stałej ekspozycji umieszczono Monument przenikający przez wszystkie poziomy budynku. Symbolizuje bijące "serce" stolicy. Podchodząc bliżej mogliśmy usłyszeć odgłosy walczącej Warszawy, świst kul, modlitwy, pieśni i ogłuszający huk bomb. Na monumencie wygrawerowano daty kolejnych dni powstania. Muzeum zrobiło na nas wielkie wrażenie.
Potem odbyliśmy wycieczkę autokarową po mieście, aby m.in. zobaczyć pomnik Nike, Grób nieznanego Żołnierza oraz oczywiście Pałac Prezydenta. Po zakwaterowaniu w schronisku przeszliśmy Nowym Światem pod Pałac Zamkowy.
Następnego dnia rano zwiedziliśmy Łazienki Królewskie w Warszawie, czyli zespół pałacowo - parkowy z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Park spełnia dziś swoje zadania podobnie jak w momencie jego utworzenia. Jest miejscem licznych wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym, rozrywkowym i sportowym, a także ulubionym miejscem spacerów warszawiaków. W parku nie wolno jeździć na rolkach, deskorolkach i rowerach, chętnie odwiedzany nie tylko przez spacerowiczów, ale również przez studentów .Znajduje się tam najbardziej znany na świecie pomnik Fryderyka Chopina, Pomarańczarnia z oranżerią i salą teatru królewskiego, Pałac Łazienkowski, zwany też Pałacem na Wodzie, początkowo rezydencja magnacka, od końca XVIII wieku – królewska (całkowicie odbudowany ze zniszczeń wojennych)oraz Teatr na Wyspie z 1790 roku, naśladujący starożytne ruiny.
Potem pojechaliśmy zobaczyć jak wygląda znany nam tylko z telewizji Sejm. Zobaczyliśmy salę obrad sejmu i senatu i zrobiliśmy mnóstwo zdjęć przed siedzibami posłów lub klubów poselskich. Następnie udaliśmy się do Pałacu w Wilanowie który był ulubioną letnią siedzibą króla Jana III Sobieskiego został wzniesiony w latach 1677-1696 dla króla według projektu Augustyna Locciego i rozbudowany przez kolejnych właścicieli. Zwiedzaliśmy wnętrza i przepiękny park. Po tak ciekawie spędzonych dniach aż ciężko było wracać do domu.

foto foto foto foto
foto foto foto foto
foto foto foto foto
foto foto foto foto
foto foto foto foto
foto foto foto foto
foto foto foto foto
foto foto