Dobra szkoła gwarancją sukcesuW naszej szkole kształcą się Stypendyści Fundacji „ORLEN – DAR SERCA. MISTRZOWIE CHEMII”. Tylko nieliczni i bardzo zdolni uczniowie mają możliwość uczestniczenia w tym programie. Dzięki temu nauczanie wiodących w naszej szkole przedmiotów (chemii, matematyki, biologii) stoi na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą liczne nagrody, wyróżnienia naszej młodzieży w konkursach lokalnych, wojewódzkich, krajowych a nawet europejskich. Ostatnio dwóch uczniów zajęło pierwsze miejsce w Europejskim Konkursie EChemTest.
Zespół Szkół Chemicznych kształci pasjonatów chemii, którzy w przyszłości z łatwością poradzą sobie na wybranym kierunku studiów. Wielu z naszych stypendystów planuje dalsze kształcenie na prestiżowych uczelniach zagranicznych. Są to osoby pracowite, posiadające sprecyzowane plany na przyszłość, które z chęcią dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi uczniami. A co najważniejsze motywują innych do nauki i osiągania coraz lepszych wyników w wybranej dziedzinie. Warto uczyć się w takim gronie i poszerzać swoje horyzonty.

Celem programu jest wspieranie osób wykazujących uzdolnienia w zakresie nauk ścisłych, w tym szczególnie chemii oraz zapewnienie optymalnych warunków kształcenia i rozwoju osobowego stypendystów, a także wzmacnianie zamiłowania do zdobywania wiedzy w trakcie nauki we wskazanej szkole stopnia ponadgimnazjalnego. Program prowadzony jest we współpracy z wybranymi szkołami, które zapewniają wysoką jakość kształcenia i ogólnego rozwoju stypendystów, by zapewnić najlepszym uczniom możliwość rozwijania ich pasji i zainteresowań oraz wspierać ich w budowaniu przyszłej ścieżki kariery naukowej i zawodowej. Stypendyści programu „Mistrzowie CHEMII” będą korzystać ze wsparcia Fundacji przez cały okres nauki w szkole ponadgimnazjalnej na zasadach określonych w regulaminie. Fundacja pokryje koszty związane z edukacją – w tym zakup podręczników i pomocy szkolnych, udział uczniów w programie zajęć dodatkowych, określonych przez szkołę oraz pobyt w internacie wraz z wyżywieniem. Dodatkowo stypendyści otrzymywać będą od Fundacji ORLEN - DAR SERCA comiesięczne kieszonkowe na pokrycie osobistych wydatków, związanych z nauką.

Program jest realizowany we współpracy z dwoma szkołami stopnia ponadgimnazjalnego. Zespołem Szkół UMK - Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu oraz Technikum Chemicznym i Ochrony Środowiska nr 3 w Zespole Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Krakowie. Możliwość edukacji w tych placówkach zapewni stypendystom znakomite warunki dla kształcenia i rozwoju zainteresowań. Szkoły współpracują z uznanymi ośrodkami akademickimi, m.in. Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, oferując uczniom możliwości udziału w zajęciach i projektach prowadzonych przez uczelnie.


Stypendyści w roku szkolnym 2016/2017


Julia Świderska


Czym jest dla mnie chemia?
Natchnieniem na gorsze dni, sposobem na odizolowanie się od świata i wyciszeniem. Jest sztuką, której mistrzostwo jest dane nielicznym. Sposobem na życie. Dzięki chemii spełniam się, zajmuje się tym co lubię i tym, co daje mi satysfakcję i przyjemność.
Jakie są moje pozaszkolne zainteresowania?
Uwielbiam tańczyć i występować. W wolnym czasie oglądam seriale i filmy, a także staram się poświęcić aktywności fizycznej, takiej jak: jazda na rowerze, rolkach czy ćwiczenia na siłowni.Stypendyści w roku szkolnym 2015/2016


Lidia Wolczko


Czym jest dla mnie chemia?
Chemia jest dla mnie sposobem na życie - w końcu rośliny, zwierzęta, ludzie, i wszystko dookoła składa się z chemii. To moja największa pasja! Ogrom możliwości, jakie daje ta dziedzina wiedzy jest wręcz nieprawdopodobna. Przy okazji wiele innych gałęzi nauki wykorzystuje osiągnięcia chemików. I to jest właśnie w chemii fascynujące. W przyszłości chcę pracować jako analityk, by za pomocą redukcji paradoksalnie łączyć jeszcze bardziej. Mam szerokie pole do popisu!
Jakie są moje pozaszkolne zainteresowania?
Oprócz chemii interesuję się także fizyką kwantową (idąc z duchem redukcjonizmu), a także historią sztuki. W wolnym czasie trenuję karate, jeżdżę na rolkach, zajmuję się penspinningiem. Gram także na pianinie i na skrzypcach oraz chętnie uczę się języków obcych. Uwielbiam czytać komiksy, a także oglądam mnóstwo filmów, seriali i kreskówek.Adrian Kazimirek


Czym jest dla mnie chemia?
Chemia jest dla mnie magią, wyjaśniającą wiele zjawisk i reakcji zachodzących w otaczającym mnie świecie. Stanowi przedmiot, który dzięki małym eksperymentom przeprowadzonym w domu, czy w szkole pozwoli mi odpowiedzieć na pytania dotyczące budowy wszechświata. Charakteryzuje się także interdyscyplinarnością, więc często podczas zgłębiania przeze mnie wiedzy chemicznej sięgałem do dorobku innych nauk, co pozwalało mi na poszerzenie moich horyzontów..
Jakie są moje pozaszkolne zainteresowania?
Do moich pasji niezaprzeczalnie należy gastronomia, która połączona z chemią daje kuchnię molekularną. Dodatkowo często sięgam po książki, w szczególności detektywistyczne, fantasy oraz mitologię. Ponadto bardzo lubię gry komputerowe zwłaszcza gry fabularne i symulatory.Stypendyści w roku szkolnym 2014/2015


Hubert Buksa


Czym jest dla mnie chemia?
Chemia jest dziedziną nauki, która ściśle łączy świat teorii i praktyki. Jest bezgraniczną zabawą oraz możliwością na poznanie świata i kształtowania go wed ług mojego uznania.
Jakie są moje pozaszkolne zainteresowania?
Poza szkołą interesuję się muzyką, ogrodnictwem i gotowaniem. Wolny czas spędzam z przyjaciółmi, gram na klarnecie i gitarze, czytam książki. Dzięki programowi "Mistrzowie Chemii" zostanę wykształconym chemikiem, który będzie mógł zmieniać świat na lepsze.Kornelia Krakowska


Czym jest dla mnie chemia?
Bardzo lubię chemię i fascynuję się nią. Uważam, że chemia jest niezwykle ważną dziedziną nauki badającą naturę i właściwości substancji oraz przemiany zachodzące pomiędzy nimi. Jest niezwykła i pełna tajemnic. A ja bardzo chcę odkrywać te tajemnice. Myślę, że najistotniejszą rzeczą w nauce tak jak i w życiu jest zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi. Chemia jest nauką, gdzie jest tyle samo pytań na, które znaleziono odpowiedzi i tych na, które nie odpowiedziano. Chcę znaleźć te odpowiedzi jak i zadawać pytania. Wiąże z tą dziedziną nauki moją przyszłość.
Jakie są moje pozaszkolne zainteresowania?
Poza chemią interesuję się historią. Moją pasją jest również czytanie książek, głównie literatury amerykańskiej i rosyjskiej.Stypendyści w roku szkolnym 2013/2014


Michał Piosek


Czym jest dla mnie chemia?
Chemia daje mi możliwość odkrycia mechanizmów rządzących tym światem, stanie się bardziej świadomym otaczającej nas rzeczywistości, zaspokojenia ciekawości oraz zdobycia praktycznej wiedzy i umiejętności mogących ułatwić życie mi i innym ludziom. Dzięki programowi Mistrzowie Chemii, przyszłość ukazuje przede mną wiele dróg, którymi mogę kroczyć. Dzięki temu, w dorosłym życiu będę pracował z satysfakcją, że robię to co uwielbiam, to co sam wybrałem - czy to jako pracownik naukowy lub technik analityk.
Jakie są moje pozaszkolne zainteresowania?
Poza chemią interesuję się biologią i wojskowością. W wolnych chwilach uprawiam sport i realizuje swoje pozostałe pasje takie jak strzelanie z broni palnej.Agata Miśta


Czym jest dla mnie chemia?
Chemia to coś, co ciągle mnie zadziwia i fascynuje. Dużą satysfakcję sprawia mi zgłębianie jej tajników. Umożliwia mi to program stypendialny Mistrzowie Chemii. Dzięki temu w przyszłości będę posiadać wiedzę, która umożliwi mi realizację moich marzeń.
Jakie są moje pozaszkolne zainteresowania?
Poza chemią z przyjemnością zwracam się także ku matematyce, a w wolnym czasie sięgam po ciekawą książkę, która jest świetnym sposobem na rozwój wyobraźni.Arek Kłosek


Czym jest dla mnie chemia?
Ludzie w ciągu swojego życia próbują zrozumieć świat i istotę jego funkcjonowania. Każdy z nich jednak czyni to w odmienny sposób, gdyż każdego interesuje odmienny aspekt wiedzy o nim. Dla mnie to właśnie chemia okazała się najlepszym punktem zaczepienia w tej kwestii, ponieważ w logiczny i fascynujący zarazem sposób tłumaczy wszystko to co obserwujemy codziennie. Jako stypendysta programu "mistrzowie chemii" mogę własnoręcznie przebadać te dla mnie niezwykłe zjawiska, ucząc się i czerpiąc świetna frajdę z przeprowadzania związanych z nimi doświadczeń. To właśnie to najbardziej się dla mnie liczy, gdyż zawsze lepiej czegoś spróbować niż tylko zapisać to w zeszycie.Karol Szczepina


Czym jest dla mnie chemia?
Chemia dla mnie to nauka pozwalająca zrozumieć otaczający na świat. Dzięki programowi Mistrzowie Chemii będę mógł w lepszym stopniu zrozumieć wszystkie otaczające nas procesy i przemiany.
Jakie są moje pozaszkolne zainteresowania?
Moimi największymi pozaszkolnymi zainteresowaniami są wędkarstwo, gra na perkusji.Michał Bado


Czym jest dla mnie chemia?
Chemia jest dla mnie nauką, pozwalającą zrozumieć mechanizmy przemian zarówno tych makro jak i mikroskopowych. Nauka jej jest kluczem otwierającym wszystkie nauki przyrodnicze. Dzięki programowi Mistrzowie chemii rozwinę zainteresowania które będę kontynuował na studiach biochemicznych lub biologii molekularnej.
Jakie są moje pozaszkolne zainteresowania?
Interesuję się językiem japońskim, astronomią,...
Stypendyści w roku szkolnym 2012/2013


Aleksandra Dziula


Czym jest dla mnie chemia?
Chemia jest dla mnie dziedziną, która łączy nauki ścisłe i wyobraźnie, dzięki doświadczeniom, których elementarną istotę możemy dostrzec jedynie umysłem. Dzięki programowi Mistrzowie Chemii w przyszłości będę wykształconym wykładowcą, który będzie potrafił dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z kolejnymi pokoleniami pasjonatów chemii w profesjonalny i interesujący sposób. Jakie są moje pozaszkolne zainteresowania?
Pasjonuję się sztuką i teatrem. Szczególnie interesuję się tworzeniem ozdób i konstrukcji, z materiałów które zwyczajowo mają inne zastosowanie oraz cardmakingiem. Lubię również grać w szkolnych przedstawieniach a czasem piszę do nich autorskie scenariusze.Szymon Abrahamczyk


Czym jest dla mnie chemia?
Chemia odgrywa bardzo ważną rolę w moim życiu, stanowi źródło moich zainteresowań, jest moją pasją. Nauka chemii jest dla mnie czystą przyjemnością. To właśnie z tą dziedziną wiążę swoją przyszłość. Program „Mistrzowie CHEMII” realizowany w ZSCH pozwala mi rozwijać swoje zainteresowania, ponieważ oprócz teorii uczę się zawodu czyli praktycznej strony chemii (tej ciekawszej).
Jakie są moje pozaszkolne zainteresowania?
Jest ich wiele między innymi muzyka, a dokładniej gra na gitarze basowej. Jest to moja druga ogromna pasja więc po gitarę chwytam codziennie z przyjemnością, realizując się twórczo. Kocham również teatr, chętnie biorę udział w zajęciach szkolnego kółka teatralnego.Kinga Ceballos


Czym jest dla mnie chemia?
Chemia jest dla mnie fascynującą zabawą, jedynym przedmiotem, który potrafi porwać i nigdy nie nudzi. Dzięki programowi „ Mistrzowie CHEMII ”, w przyszłości będę mogła pracować w zawodzie technik analityk lub studiować chemię, posiadając oprócz wiedzy teoretycznej, także duże doświadczenie praktyczne.
Jakie są moje pozaszkolne zainteresowania?
Poza chemią interesuję się biologią i matematyką. W wolnych chwilach rysuję portrety i uczę się tańca współczesnego.Galeria zdjęć