Archiwum aktualności 2015/2016Wyniki konkursu "Scrabble po niemiecku"

Dnia 22.04.2016 r. odbyła się kolejna edycja konkursu "Scrabble po niemiecku". W rywalizacji wzięło udział 16 drużyn dwuosobowych z gimnazjów z Małopolski.

I miejsce zajęło Gimnazjum w Luborzycy - 83 pkt.
II miejsce Gimnazjum Nr 23 w Krakowie - 68 pkt.
III miejsce Prywatne Gimnazjum Nr 2 w Krakowie oraz Gimnazjum z Oddziałem Dwujęzycznym w Krakowie - 67 pkt.

Wszyscy scrabbliści otrzymali nagrody książkowe i rzeczowe ufundowane przez przedstawicieli różnych wydawnictw. Finaliści otrzymali bezpłatny kurs języka niemieckiego a uczniowie, którzy zajęli II miejsce kurs języka niemieckiego z 50% zniżką. Nagrodę główną ufundował patron konkursu - Instytut Austriacki w Krakowie.

Dziękujemy wszystkim fundatorom nagród a także uczniom i ich opiekunom za przygotowanie do konkursu. Mamy nadzieję na współpracę w kolejnej edycji konkursu.

Organizator konkursu
Mariola Pabian

Tekst alternatywny

Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim

Dnia 8 kwietnia 2016 roku w auli Collegium Novum odbył się uroczysty finał XX edycji Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Jak co roku uczniowie naszej szkoły otrzymali z rąk Jego Magnificencja Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciecha Nowaka indeksy na wymarzone kierunki studiów.
Agnieszka Hudyga uczennica klasy 4a wybrała indeks na chemię medyczną na Wydziale Chemii
Michał Kaczmarczyk uczeń klasy 4ad wybrał indeks na kognitywistykę na Wydziale Filozoficznym
Paweł Macheta uczeń klasy 3b wybrał indeks na Zarządzanie informacją na Wydziale Zarządzenie i Komunikacja Społeczna.

Tekst alternatywny

KONKURS SCRABBLE PO NIEMIECKU - EDYCJA DLA GIMNAZJÓW MAŁOPOLSKICH

Informujemy, że rusza kolejna edycja konkursu "Scrabble po niemiecku" dla gimnazjalistów. Nagrodą główną w konkursie jest bezpłatny kurs języka niemieckiego w Instytucie Austriackim w Krakowie. Zasady rozgrywek pozostają bez zmian. Wszystkie szczegóły w załącznikach. Serdecznie zapraszamy.

Regulamin konkursu
Formularz zgłoszeniowy
Reglamin gry

Olimpiada Chemiczna i Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2015/2016 nasi uczniowie osiągnęli bardzo wysokie miejsca w prestiżowych konkursach - Olimpiada Chemiczna i Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH. Do następnego etapu Olimpiady Chemicznej zakwalifikowali się:
Szymon Abrahamczyk kl. 4a
Michał Bado kl. 3a
Hubert Buksa kl. 2a
Kacper Wrona kl. 2t

W zawodach o Diamentowy Indeks AGH nasi uczniowie startowali i zakwalifikowali się do następnego etapu w kategoriach:
Chemia
Szymon Abrahamczyk kl.4a
Michał Bado kl. 3a
Dominik Suwała kl.3a

Matematyka
Michał Bado kl. 3a
Karol Szcepina kl. 3a
Kacper Wrona kl. 2a

Gratulujemy tak wysokich wyników i życzymy dalszych sukcesów!
Nauczyciele chemii i matematyki

Styczniowe Spotkania Gimnazjalistów

Dnia 07 stycznia 2016 roku w godzinach 9.00 - 14.00 nasza Szkoła uczestniczy w corocznych już XIV "Styczniowych Spotkaniach Gimnazjalistów". 25 krakowskich zespołów szkół technicznych zaprezentuje swój dotychczasowy dorobek, tradycje, szczególne osiągnięcia oraz ofertę edukacyjną na nadchodzący rok szkolny 2016/2017. Targi odbywają się w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji, ulica Ułanów 9. Wstęp jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy wszystkich Uczniów klas trzecich małopolskich gimnazjów, Rodziców, Dyrektorów, Nauczycieli oraz Doradców Zawodowych.

Zapraszamy na Styczniowe Spotkania Gimnazjalistów


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z seminarium podsumowującego projekt "Zdrowy Oddech"

"ZDROWY ODDECH"

Od września do października 2015 roku Zespół Szkół Chemicznych bierze udział w projekcie ekologicznym Miasta Krakowa współfinansowanym ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie - "Zdrowy oddech - kampania edukacyjno-informacyjna". Warsztaty odbywają się w soboty w naszej szkole i mają na celu kształcenie i wychowywanie młodzieży w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego oraz zachęcenie młodych ludzi do prowadzenia własnych obserwacji, badań i analizy środowiska poprzez nabycie wiadomości o powietrzu, czynnikach zanieczyszczających powietrze oraz przeprowadzenie praktycznych laboratoryjnych badań związanych z analizą stanu powietrza. Pierwsze spotkanie odbyło się 12 września. Wszyscy uczniowie zostali przeszkoleni z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, zapoznali się z Regulaminem pracowni chemicznych w Zespole Szkół Chemicznych oraz zostali podzieleni na 5 grup. Na zakończenie części organizacyjnej przedstawiono prezentację nt. "Odnawialne źródła energii", na podstawie której odbyła się gra edukacyjna na tabletach. Kolejne spotkania, tj. 19.09, 26.09, 03.10, obejmują badanie jakości powietrza z użyciem roślin wskaźnikowych, badanie zawartości tlenków w powietrzu metodą instrumentalną, badanie obecności pyłów i ozonu w powietrzu, badanie wpływu powietrza na różne materiały, wprowadzenie do ćwiczeń - badanie jakości powietrza w terenie oraz gry dydaktyczne z zastosowaniem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej. 16 października odbędzie się seminarium podsumowujące dla wszystkich grup, które wzięły udział w przedsięwzięciu. Więcej informacji na stronie:
Kampania "ZDROWY ODDECH"

Wybory SU i Opiekuna SU

Pod koniec października odbyły się Wybory Samorządowe w naszej Szkole. Po uprzednim zgłoszeniu kandydatów, trwającej dwa tygodnie kampani wyborczej i przypomnieniu zasad głosowania, 6 nauczycieli i 5 uczniów zawalczyło o miano nowego Opiekuna SU i nowego Prezydium SU. Wybory odbyły się w środę 28 X 2015r. W załączniku podajemy protokół wyników głosowania i wyników wyborów. W ciągu 7 dni roboczych ZWYCIĘZCY podejmą swoje nowe zadania (Regulamin SU &14 pkt j).
Ustępujący Samorząd Uczniowski

Bal Piórnika

W dniu 20 października 2015r. dla klas pierwszych, ale nie tylko dla nich, zorganizowaliśmy wraz z nauczycielami wychowania fizycznego imprezę muzyczno- sportową, tzw. BAL PIÓRNIKA. Bawiliśmy się w godzinach wieczornych na sali gimnastycznej. Obok tradycyjnej dyskoteki były też gry i zabawy zręcznościowe. Całość imprezy przygotowali i poprowadzili zwycięzcy zeszłorocznego Balu Piórnika, czyli obecna klasa 2c. W tym roku nagrodą, dla klasy 1ad, był wywiad do szkolnej gazetki "Alchemik".

PraWybory Parlamentarne

We wtorek, 20 października 2015r., odpowiadając na apel Młodzieżowej Rady Krakowa, przeprowadziliśmy wśród wszystkich uczniów naszej szkoły PRAWYBORY PARLAMENTARNE. W Komisji Wyborczej pracowali uczniowie klasy 2a (Weronika Chuchmacz, Kornelia Krakowska i Hubert Buksa), 2ad (Małgorzata Madejska, Dawid Słaby i Mateusz Talaczyźski) i 3a (Michał Bado, Michał Piosek, Karol Szczepina). W załączniku podajemy protokół wyników głosowania i wyników wyborów.
Protokół z Wyborów Parlamentarnych

Samorządowy Bieg na Orientację

W sobotę, 17 października 2015r., mimo niesprzyjającej pogody, wzięliśmy udział w SAMORZĄDOWYM BIEGU na ORIENTACJĘ, który odbył się w Lasku Wolskim. Reprezentowała nas 6- osobowa ekipa z klasy 1at (Damian Bandrowczak, Tadeusz Francuz, Eryk Mazurkiewicz i Julia Zadroziźska) oraz klasy 2ad (Angelika Kasprzyk i Ewelina Nowak). Do pokonania była trasa 4km i należało wykonać pięć zadań. Łatwo nie było, ale trud się opłacił... Zajęliśmy I miejsce zdobywając puchar, dyplom i 6 złotych medali. Do domu wróciliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi ze zwycięstwa... Zapewniło nam ono 30 punktów w rozgrywkach Samorządowej Ligii Mistrzów. Naszym Opiekunem była p. Agata

Samorząd Uczniowski

Pasowanie Klas Pierwszych i KEN

W dzień wolny od zajęć dydaktycznych, czyli 14 października 2015r., w naszej Szkole miało miejsce uroczyste PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH. Zaczęliśmy od Mszy św., w kościele OO. Kapucynów, na ul. Loretańskiej 11 o 9.00 Razem z nami modlił się i śpiewał Rafał Brzozowski z przyjaciółmi. Następnie na sali gimnastycznej uczniowie klasy 3a i 3ad wraz z Wychowawcami przygotowali i przeprowadzili część oficjalno- artystyczną Pasowania. Na koniec uczniowie klas I spotkali się z Wychowawcami w swoich salach na małym co nieco, a Grono Pedagogiczne Samorząd Uczniowski zaprosił na skromny poczęstunek. W obchodach dnia Komisji Edukacji Narodowej, jak co roku, pamiętaliśmy także o tych wszystkich, z którymi współpracujemy na codzień w szkole i poza nią.

Samorząd Uczniowski

Spotkanie z Rafałem Brzozowskim

We wtorek, 13 października 2015r., mniej więcej w okolicach godziny 11.00 gościliśmy w naszej Szkole RAFAŁA BRZOZOWSKIEGO. Przybył do nas na zaproszenie katechety- o. Lecha Dorobczyńskiego. Razem z Rafałem przyjechała jego żona. Na sali gimnastycznej Rafał mógł nam opowiedzieć o swoim życiu prywatnym i zawodowym, a zwłaszcza o MUZYCE i świecie show- biznesu. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klasy 1ad, 1an, 1at, 2a, 3ad, 3ao, 4a. Po spotkaniu był czas na autografy, wspólne zdjęcia i zwiedzanie szkoły.

Samorząd Uczniowski

Międzypokoleniowy Marsz Nadziei

W czwartek, 8 października 2015r., uczniowie klasy 1d (teatralno- socjalnej) wzięli udział w MIĘDZYPOKOLENIOWYM MARSZU NADZIEI. Celem marszu było ukazanie solidarności z osobami objętymi opieką hospitacyjną. Imprezę przygotowało i prowadziło Hospicjum św. Łazarza. Wyruszyliśmy spod Barbakanu, by następnie ul. Floriańską, Rynkiem Głównym i ul. Szewską przejść pod Bunkier Sztuki, gdzie zostały posadzone nowe cebulki żonkili. Pogoda była sprzyjająca, gdyż świeciło słoźce. Do tego towarzyszyła nam orkiestra, a mijani ludzie odwzajemniali uśmiech i przyłączali się do marszu. Wolontariusze i Opiekunowie SzKW mgr Anna Frączek- Bzowska mgr Agata Walas

Zdjęcia Klasowe

W środę, 7 października 2015r., mieliśmy klasowe sesje fotograficzne. Tym razem odbywały się one przed wejściem do szkoły. Koordynatorami z ramienia SU byli Rafał Macioł, 4a i Michał Bado, 3a.
Samorząd Uczniowski

Kwesta dla Fundacji "DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA"

W dniach 4- 22 października 2015r. chętni wolontariusze zbierali fundusze dla FUNDACJI "DZIEŁO NOWEGO TYSIĄCLECIA", która zajmuje się promowaniem nauczania św. JPII oraz wspomaga zdolnych, ale ubogich młodych ludzi umożliwiając im zdobywanie wykształcenia. W sumie w kwestowaniu wzięło udział 14 wolontariuszy z klasy 1an, 1at, 2ad i 2t. Wspólnie udało im się zebrać 528 złotych i 97 groszy. Pieniądze zostały przekazane wraz z dokumentami do Fundacji 28 X 2015r.

Wolontariusze i Opiekunowie SzKW
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata Walas

Zbiórka Plastikowych Nakrętek

Przez cały wrzesień i październik 2015r. trwała akcja ZBIÓRKI PLASTIKOWYCH NAKRĘTEK dla Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN. Jest to organizacja, która udziela wsparcia chorym na raka i ich bliskim. Zebraliśmy bardzo dużą ilość nakrętek, które w najbliższych dniach przekazujemy Stowarzyszeniu.

Wolontariusze i Opiekunowie SzKW
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata Walas

Projekt "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia"

Już po raz IX przystąpiliśmy do małopolskiego projektu "Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia", który jest odpowiedzią na wezwanie św. JPII "by czynić miłosierdzie". Projekt trwa przez cały rok szkolny. Na bieżąco będziemy informować o naszych działaniach.
Wolontariusze i Opiekunowie SzKW
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata Walas

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 z udziałem Prezydenta Krakowa - pana Jacka Majchrowskiego

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016 w Zespole Szkół Chemicznych było wydarzeniem niezwykłym, ponieważ jego współorganizatorem został Prezydent Krakowa - pan Jacek Majchrowski. Wśród honorowych gości pojawili się m.in. Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Edukacji i Sportu - pani Katarzyna Cięciak, Małopolski Wicekurator Oświaty - pan Grzegorz Baran, dyrektorzy Szkół Humbertowskich, ale również Dyrektor Teatru Varietes - absolwent naszego technikum - pan Janusz Szydłowski. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9.00. Uczestniczyli w niej uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami oraz pozostali nauczyciele. Goście zostali przywitani kwiatami przez mgr Annę Bzowską i mgr Agatę Walas. Następnie zaproszono ich do sali gimnastycznej, gdzie miała odbyć się oficjalna część spotkania. Po odśpiewaniu Hymnu Narodowego pani Dyrektor - Elżbieta Ramatowska serdecznie przywitała przybyłe osoby. Opowiedziała o sukcesach naszych uczniów i nauczycieli oraz o projektach, w których szkoła bierze udział. Kilka słów do młodzieży skierował również Prezydent Krakowa. Odwołał się do słów pani Dyrektor i z uznaniem wyrażał się o Zespole Szkół Chemicznych. Przekazał naszej placówce prezent w postaci worka treningowego, który przyda się podczas zajęć wychowania fizycznego i pozwoli uczniom we właściwy sposób rozładować stres szkolny. Następnie wysłuchaliśmy krótkiej przemowy Wicekuratora Oświaty, który życzył uczniom bardzo dobrych wyników w nauce i wielu sukcesów pozaszkolnych. Uroczystość uświetnił występ Szkolnego Koła Teatralnego prowadzonego przez panią mgr Małgorzatę Niedżwiedzką-Samborek, który ukazał najważniejsze momenty z życia naszej patronki - Marii Skłodowskiej-Curie. To krótkie przedstawienie miało uświadomić pierwszoklasistom, do czego można dojść ciężką i wytrwałą pracą. Oprawę artystyczną zapewnił Szkolny Zespół Muzyczny pod kierunkiem pani mgr Anny Ryglowskiej-Gonek. Odbyły się także pokazy chemiczne, które przygotowali uczniowie klasy 4a wraz ze swoimi nauczycielami. Młodzi chemicy niczym alchemicy, którzy posiedli tajemną wiedzę, oczarowali gości niezwykłymi sztuczkami i niezłą grą aktorską. Kiedy uroczystość w sali gimnastycznej dobiegła końca, zaproszone osoby zostały oprowadzone przez panią Dyrektor po naszej szkole. Wpisały się do księgi gości i obejrzały pracownie chemiczne, gdzie nasza młodzież przeprowadzała eksperymenty chemiczne. To było ważne wydarzenie w życiu uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Chemicznych. Pojawiło się wiele pozytywnych słów pod adresem naszej placówki, co utwierdziło nas w przekonaniu, że jest to jedna z najlepszych szkół w Krakowie. Film z uroczystości "Witaj szkoło!", który zawiera bardzo pozytywną wypowiedż Prezydenta Krakowa o Zespole Szkół Chemicznych, znajdziecie na portalu Magiczny Kraków Witaj szkoło