Archiwum aktualności 2013/2014Dzień Otwarty Klastra LifeScience

Zapraszamy na Dzień Otwarty Klastra LifeScience Kraków, który odbędzie się 30 maja 2014 r. w Parku LifeScience przy ul. Bobrzyńskiego 14 - to najlepsza okazja poznania nowej oferty Klastra, spotkania Partnerów i odnowienia kontaktów. To również możliwość przedstawienia swojej instytucji i jej działań, w szczególności umożliwia przedstawienie rezultatów projektów realizowanych w ramach programów regionalnych, krajowych, a także europejskich.

W programie:

 1. Nowa oferta dla Partnerów Klastra;
 2. Projekty Klastra - jak skorzystać z rezultatów i wspólnych działań;
 3. Działania i Projekty Partnerów Klastra;
 4. O Czym Warto Wiedzieć

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie
http://lifescience.pl/aktualnosci/dzien-otwarty-klastra-lifescience-krakow-30-maja-2014DZIEŃ MATKI

W dniu, ostatniej w tym roku szkolnym, wywiadówki zapraszamy serdecznie naszych Rodziców, szczególnie Mamy, Dyrekcję, Grono Pedagogiczne i Pracowników Szkoły na skromny montaż słowno- muzyczny zatytułowany "Dziękuję Mamo; Dziękuję Tato", który odbędzie się z okazji Dnia Matki, 28 maja 2014 roku na sali gimnastycznej o godzinie 17.00

Samorząd UczniowskiTURNIEJ SPORTOWY SU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH KRAKOWA

Miło nam poinformować, iż w rozegranym w sobotę, 24 maja 2014 roku, Turnieju Sportowym SU Szkół Ponadgimnazjalnych Krakowa 9- osobowa reprezentacja naszej Szkoły zdobyła:

 • I miejsce w indywidualnym turnieju tenisa stołowego,
 • III miejsce w turnieju siatkarskim drużyn mieszanych damsko- męskich,
 • IV miejsce w sztafetowym biegu przełajowym.

W całości Turnieju zdobyliśmy II miejsce. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu, szczególnie zawodnikom. Więcej informacji o Turnieju można przeczytać na stronie internetowej naszej Szkoły, naszym blogu samorządowym lub w naszej szkolnej gablocie.

Samorząd UczniowskiDEBATA MŁODZIEŻY NT. ZIO 2022 W KRAKOWIE

W dniu 19 maja 2014 roku, tj. poniedziałek, wzięliśmy udział w debacie poświęconej organizacji ZIO 2022 w Krakowie w Urzędzie Miasta, na Placu Wszystkich Świętych 3/4. Reprezentowali nas Aleksandra Dziula, 2a (która przedstawiła wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów klas I i II naszej Szkoły) oraz Klaudia Profic, 2a; Dawid Czechowicz, 1a i Rafał Uznański, 1ao.

OPIEKUN SU
mgr Agata WalasPAMIĘTAMY 44. 70 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

W dniu 14 maja 2014 roku wraz z Opiekunem SU, mgr Agatą Walas, wzięłyśmy udział w konferencji pt. "Pamiętamy 44. 70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego" organizowanej przez MCDN i IPN, Oddział w Krakowie. W ramach spotkania mogłyśmy wysłuchać odczytu na temat: „Agresja sowiecka 1944-1945” wygłoszonego przez pana dr Macieja Korkuć, z IPN w Krakowie oraz „Rok 1944 – działania rocznicowe IPN” prowadzonego przez pana Dariusza Gorajczyka, również z IPN w Krakowie. Na koniec odbyła się prezentacja filmu pt. „»Burza« w okręgu Kraków”, w reżyserii D. Walusiak. Udział w konferencji był bezpłatny. Wychodząc otrzymaliśmy egzemplarze nowego wydania Teki Edukacyjnej IPN „Zbrodnia katyńska”.

Agnieszka Fryźlewicz, 1a
Agata Miśta, 1aWOLONTARYJNA AKCJA "MYDŁO- CUKIER"

W dniach 9- 13 maja 2014 roku zorganizowaliśmy akcję charytatywną w ramach której zbieraliśmy kostki mydła i cukier dla podopiecznych z Przytuliska prowadzonego przez Braci Albertynów na terenie parafii Bożego Ciała w Krakowie. W ciągu zaledwie 3 dni udało nam się zebrać 30 kostek mydła, 20 kilogramów cukru oraz- dodatkowo- 7 tubek kremów do rąk. W kolejnych dniach przekazaliśmy dary do Przytuliska. W imieniu obdarowanych dziękujemy zarówno uczniom, jak i Pracownikom naszej Szkoły za włączenie się w to dzieło.

Wolontariusze i Opiekunowie
Szkolnego Klubu WolontariuszaKurs metodyczny w Londynie

W dniach od 23 marca do 5 kwietnia Panie Małgorzata Pęcek-Czuba i Beata Cygankiewicz-Buś uczestniczyły w kursie językowo-metodycznym w Londynie w ramach projektu „Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów indywidualnych” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Kurs obejmował 50 godzin, w czasie których nauczycielki mogły nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tradycyjnych metod i technik nauczania języka angielskiego ale także poznać nowe trendy i zdobyć nowe kompetencje. Szkolenie przeprowadzone było w różnorodnych formach: wykład, warsztat, praca w grupach, obserwacja zajęć, wycieczki naukowe. Kontakt z ludźmi z całej Europy, spojrzenie na Polskę z innej perspektywy wzbogaciło o nowe doświadczenia. Niezwykle ważny okazał się, z racji lokalizacji szkoły, aspekt kulturowy. Szkoła Regent School mieści się w samym centrum wielkiej metropolii. Możliwość zobaczenia tak wielu ciekawych miejsc (muzeów, galerii sztuki, teatrów, kościołów, katedr, kompleksów pałacowych) sprawiła, że pobyt w Londynie to nie tylko suche zdobywanie wiedzy ale także żywy kontakt z kulturą . Warto wspomnieć niektóre z nich, na przykład wizytę w Brytyjskim Parlamencie, gdzie nauczyciele mogli obserwować sesję i debatę (między innymi na temat przyszłych emerytur w Wielkiej Brytanii). Niezapomniane wrażenie pozostawił też teatr Szekspira (The Globe Theatre) gdzie wystawiane były premiery jego utworów; fascynującym miejscem okazała się też Katedra Świętego Pawła i to nie tylko ze względu na słynną Galerię Szeptów, ale na możliwość uczestnictwa w nabożeństwie ekumenicznym. Na koniec warto wymienić popularne Greenwich, gdzie mieści się Królewskie Obserwatorium Astronomiczne, na ścianach którego oznaczono przebieg południka zerowego. Podróże kształcą i zdecydowanie poszerzają horyzonty!

Galeria zdjęć

DNI OTWARTE

4 i 5 kwietnia 2014 w naszej szkole zorganizowano dni otwarte.

Galeria zdjęć

AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA

We wtorek, 29 kwietnia 2014 roku, na lekcji 6, odbędzie się Akademia poświęcona rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystości biorą udział wszystkie klasy pierwsze. Obowiązuje strój galowy. Mile widziane są w tym dniu biało- czerwone wstazeczki przypięte do ubrania.

Organizatorzy
p. Aneta Polit
p. Agata WalasZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO MATURZYSTÓW

W piątek, 25 kwietnia 2014 roku, oficjalnie pożegnamy naszych kolegów i koleżanki z klas maturalnych. Część oficjalna uroczystości rozpocznie się na sali gimnastycznej o godzinie 12.00 i poprowadzi ją Samorząd Uczniowski. Następnie głos oddamy klasie 2b, która wraz z wychowawcą mgr Małgorzatą Niedźwiecką- Samborek oraz Kółkiem Teatralnym, przygotowała część artystyczną Już dziś tegorocznym maturzystom życzymy dobrych i owocnych przygotowań do czekającego ich egzaminu dojrzałości.

Samorząd UczniowskiDZIEŃ KOBIET!!!

W dniu Wywiadówek serdecznie zapraszamy naszych Rodziców, szczególnie Mamy, Dyrekcję, Grono Pedagogiczne i Pracowników Szkoły na montaż słowno- muzyczny zatytułowany "Dla Najlepszych Kobiet Świata", który odbędzie się z okazji Dnia Kobiet z niewielkim opóźnieniem 19 marca 2014 roku na sali gimnastycznej o godzinie 17.00.
W trakcie wystąpią m. in. laureaci i uczestnicy Konkursu Walentynkowego.

Samorząd UczniowskiKONKURS WIEDZY BIBLIJNEJ

Informujemy, iż 18 marca 2014 roku odbędzie się szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Chistiana". Zakres merytoryczny XVIII edycji w tym roku obejmuje: Ewangelię wg św. Marka oraz 1 i 2 Księgę Królewską. Wszelkie informacje dotyczące Konkursu są na bieżąco dostępne na oficjalnej stronie www.okwb.pl
Katecheci
ks. Jarosław Nowak
mgr Agata WalasAKCJA "TRANSPLANTACJA - DRUGIE ŻYCIE"

Szkolne Koło PCK, Szkolny Klub Wolontariusza i Samorząd Uczniowski w ramach akcji "TRANSPLANTACJA- DRUGIE ŻYCIE" zapraszają 4 marca 2014 roku, tj. wtorek, do akcji honorowego krwiodawstwa. Udział mogą wziąć wszyscy pracownicy i pełnoletni uczniowie. Krew będziemy oddawać na sali gimnastycznej w godzinach między 9.00 a 12.00 Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.
Opiekunowie
mgr Martyna Sarapata
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata WalasDIEŃ ORIENTACJI ZAWODOWEJ

W dniu 21 lutego 2014 roku nasza Szkoła po raz pierwszy brała udział w DNIU ORIENTACJI ZAWODOWEJ organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 i Gimnazjum nr 15, mieszczących się przy al. Kijowskiej 3. Nasze stanowisko promocji Szkoły umieszczone zostało na I piętrze w sali 22. Reprezentowali nas zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Daria Worytko i Justyna Miraczewska, z klasy 3b, opowiadały zainteresowanym Gimnazjalistom o naszym liceum, szczególnie profilu humanistycznym. Z kolei uczniowie klas technikowych: Marta Domino i Michał Kisielewski, z klasy 4a oraz Arkadiusz Majewski, Kinga Siewiorek i Anna Tekieli, z klasy 2ad- przeprowadzali przykładowe doświadczenia chemiczne, jakie wykonują podczas pracy w szkolnym laboratorium, dla zainteresowanych profilem technicznym uczniów przybyłych z Gimnazjów.
Opiekunowie
mgr Ewelina Jabłońska
mgr Agata WalasWALENTYNKI

W dniach 18- 20 lutego obchodziliśmy SZKOLNE WALENTYNKI 2014. Nasi kochani nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali dla nas Turniej Walentynkowy na sali gimnastycznej. Natomiast SU przygotował i przeprowadził Pocztę Walentynkową, a także Konkurs Piosenki i Poezji Miłosnej, również w wersji instrumentalnej. W ramach lekcji można było także podzielić się swoją refleksją na temat "Dlaczego warto kochać?". Już wkrótce na naszym blogu i naszej stronie pojawi się sprawozdanie z tej karnawałowej imprezy.
Sekretarz SU
Dawid Czechowicz, 1aSOTKANIE Z JANINĄ OCHOJSKĄ - OKOŃSKĄ

Przedstawiciele Szkolnego Klubu Wolontariusza- z klasy 3c, 3o i 1a- mieli okazję uczestniczyć 18 lutego 2014 roku W SPOTKANIU Z POLSKĄ DZIAŁACZKĄ HUMANITARNĄ I ZARAZEM ZAŁOŻYCIELKĄ PAH- U, P. JANINĄ OCHOJSKĄ- OKOŃSKĄ, w Auli Wydziału Nauk Stosowanych Społecznej Akademii Nauk, która się mieści przy ul. Smoleńsk 14. Temat spotkania brzmiał "WOLONTARIAT SZKOŁĄ ŻYCIA". Pani Janina opowiadała o swoich działaniach i o trudnej pracy wolontariusza. Pokazywała również zdjęcia z prowadzonych akcji humanitarnych. Na stronie Społecznej Akademii Nauk można obejrzeć zdjęcia z tego spotkania z udziałem naszych wolontariuszy.
Opiekunowie
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata WalasZAKRĘĆ SIĘ I POMAGAJ Z UŚMIECHEM

Szkolny Klub Wolontariusza i Szkolne Koło PCK zaprasza do akcji "ZAKRĘĆ SIĘ I POMAGAJ Z UŚMIECHEM". W ramach wolontaryjnej akcji będziemy zbierać plastikowe nakrętki. Akcja trwa do końca marca 2014 roku. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w pomoc w leczeniu chorej Oliwki.
Opiekunowie
mgr Martyna Sarapata
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata WalasTRANSPLANTACJA- DRUGIE ŻYCIE

Pod koniec stycznia uczestniczyliśmy już po raz drugi jako wolontariat, a trzeci w Szkole, w inauguracji projektu "TRANSPLANTACJA- DRUGIE ŻYCIE". Tym razem spotkanie miało miejsce w I LO, ul Plac na Groblach 9. Koordynatorami akcji zostały uczennice z klasy 2b (Barbara Pęczek) oraz 2ad (Gabriela Milanowska). Projekt będzie realizowany od lutego do maja 2014 roku.
Opiekunowie
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata WalasFINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

W połowie stycznia 2014 roku po raz pierwszy braliśmy udział w FINALE WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. Kwestowaliśmy przeważnie w okolicach Rynku Głównego mimo zimnej i deszczowej pogody. Udział wzięli wolontariusze z klas pierwszych, drugich i trzecich (1a, 1c, 1b, 2b, 2c, 3b, i 3e). W sumie 28 osób.
Opiekunowie
mgr Anna Frączek- Bzowska
mgr Agata WalasNasi szachiści

25 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbędą się Mistrzostwa Województwa Małopolskiego Szkół w Szachach. Milo nam poinformować, że podczas Krakowskiej Olimpiady Młodzieży w Szachach, która odbyła się 24 stycznia w auli Zespołu Szkół Energetycznych nr 1, awans do rywalizacji w etapie wojewódzkim uzyskała uczennica naszej szkoły: Paulina Pietrzyk (2a) .Konkursy tłumaczeniowe - Katedra UNESCO

Dnia 17 grudnia 2013 uczniowie naszej szkoły ( klasa1b, 1ao ) uczestniczyli w warsztatach językowych organizowanych przez Katedrę UNESCO Uniwersytetu Jagiellońskiego w Auditorium Maximum. Zajęcia te były podsumowaniem cyklu seminariów językowych w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tłumacza 2013. Uczniowie z kilku szkół brali udział konkursach, quizach i zabawach tłumaczeniowych w różnych językach. Uczniowie nasi dzielnie walczyli w kilku konkurencjach wykazując się wiedzą językową, inteligencją, pomysłowością i znajomością kultury anglojęzycznej. Wola walki i dobry humor pozwoliły rozwiązywać trudne choć stymulujące zadania w fantastycznej atmosferze. Bogatsi w doświadczenie już jesteśmy gotowi do udziału w kolejnych edycjach warsztatów.
Czytaj więcej
Nauczyciele języka angielskiegoTłumaczenia symultaniczne w laboratorium Katedry UNESCO 

Dnia 16 grudnia 2013 uczniowie naszej szkoły z klasy 3a uczestniczyli w pokazie tłumaczenia symultanicznego zorganizowanego przez Katedrę UNESCO Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalnie dla nas studenci Katedry UNESCO zaprezentowali tłumaczenie symultanicznie polskich tekstów na kilka języków obcych. Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca profesjonalnych tłumaczy konferencyjnych w dźwiękoszczelnych kabinach.
Nauczyciele języka angielskiegoEuroscola 2013

Przejęci powagą sytuacji, z ciężkim bagażem i uśmiechem na twarzy zebraliśmy się pod szkołą 30 listopada 2013 o 22, aby wyruszyć jako reprezentacja Polski do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdyż mieliśmy okazję uczestniczyć w Euroscola 2013. Ideą tego wydarzenia jest spotkanie młodzieży z państw Unii Europejskiej, aby wymienić się poglądami oraz przedstawić swoje zdanie w bieżących sprawach.

Czytaj więcej

Mimo długiej podróży byliśmy bardzo zadowoleni. Kameralny hotel z nastrojowymi pokojami sprawił, że poczuliśmy się swobodnie. Po sprawnym zakwaterowaniu zwiedziliśmy urokliwy Strasburg. Trafiliśmy idealnie, ponieważ okazało się, że akurat w tym okresie miasto to posiada jedną z piękniejszych iluminacji świetlnych i ozdób na świecie! Byliśmy więc w Bożonarodzeniowej stolicy Europy. Zwiedziliśmy najpiękniejszą z katedr Strasburga, liczne alejki, mosty oraz poznaliśmy historię miasta, która przybliżyła nam Pani przewodnik.
Przyszła pora kolacji i zaczęliśmy zdawać sobie sprawę, że już jutro czeka nas tak ważny dzień. Uczestnicy wydawali się być zmęczeni i podekscytowani, wszyscy wiedzieliśmy, że jutro musimy dać z siebie wszystko.
Drugi grudnia 2013 roku z pewnością zapamiętamy na długo. Rano nastawiliśmy budziki wcześniej, aby mieć czas na przygotowanie się. Eleganckie garnitury, białe, odprasowane koszule sprawiły, że wyglądaliśmy profesjonalnie. Sprawnie zjedliśmy śniadanie i tramwajem wyruszyliśmy do Parlamentu. Gmach budynku wywarł na nas ogromne wrażenie. Po wejściu do środka zobaczyliśmy wielu ludzi różnych narodowości, którzy w większym lub mniejszym stopniu posługiwali się angielskim. Przeszliśmy bramki, kontrolę i przywitała nas Pani Dorota - Polka! Fakt, że była ona z naszego kraju bardzo nas ucieszył. Po przejściu do pierwszego, ogólnego pomieszczenia dostaliśmy plan dnia oraz identyfikatory. Przeszliśmy do głównej sali, gdzie nawiązaliśmy już pierwsze znajomości. Inni wydawali się równie podekscytowani, jak my. Krótki wstęp, a po nim prezentacja szkół. Mocno trzymaliśmy kciuki za naszą reprezentację, w dalszym ciągu jesteśmy dumni, że prezentacja przebiegła tak sprawnie i z klasą. Z zaciekawieniem przysłuchiwaliśmy się innym prelekcjom, aż w końcu nadszedł czas na zadawanie pytań przez uczniów w sprawie Europy. Poruszona została sprawa Syrii, dostaw gazu z Rosji oraz wiele innych, trudnych tematów. Młodzież z innych szkół pokazała nam, że polityka stanowi istotną część ich życia. Wiele z osób, które były w parlamencie aktywnie uczestniczy w klubach dyskusyjnych, chcą sprawić, aby żyło się lepiej.
Zdecydowanie, ta część programu trwała najdłużej. Trochę głodni udaliśmy się na obiad. Francuska kuchnia nieustannie nas zachwycała. Przyszedł czas na Eurogame, czyli grę, która polegała na dobraniu się w czteroosobowe grupy, w których każda z osób miała być innej narodowości. Nieśmiało, ale jednak zaczęliśmy poznawać się w tłumie. Akcent niektórych ludzi powodował, że porozumienie się było wyzwaniem. Na szczęście, szybko się odnaleźliśmy, stworzyliśmy grupy. Nie wiedzieliśmy nawet, kiedy zleciał czas przeznaczony na grę! Uzupełniliśmy karty, oddaliśmy do weryfikacji.
Grupy odpowiednio oznaczone symbolami zabrano do osobnych sal obradowych. Naszym zadaniem było wybranie lidera i podsumowanie tematów, które mieliśmy przygotować jeszcze w Polsce. Chorwaci okazali się być bardzo mili, jak i kilka innych narodowości. Niestety, co smutne, ze strony Niemców i Brytyjczyków usłyszeliśmy zarzuty, że Polacy kradną im pracę i są nieuczciwi. Na szczęście, nasza koleżanka przedstawiła im prawdę, która okazała się być im obca.
Ostatnią częścią było przedstawienie wniosków całości. Wybrany przewodniczący, oraz rzecznik objaśnili tematy. Był i czas, kiedy mogliśmy zadawać pytania, brać udział w sondzie. Pomysły na rozwiązanie problemów w Europie okazywały się być trafne. Przy podsumowaniu Eurogame spotkało nas zaskoczenie, ponieważ grupa z nasza koleżanką stanęła do walki o pierwsze miejsce. Biliśmy gromkie brawa, ponieważ zwyciężyli i wyjechali z parlamentu z uroczymi bluzami i medalami. Zmęczeni po całym dniu udaliśmy się na obiadokolację. Powrót do hotelu, szybka zmiana ubrań i ostatni wieczór, aby zachwycić się Strasburgiem jeszcze raz.
Opuszczaliśmy Strasburg rano, smutni, że tak szybko minął ten czas. Na szczęście wiedzieliśmy, że na naszej trasie mamy wyznaczony jeszcze jeden punkt – Praga. Kolejne kilka godzin w autokarze sprawiło, że spokojnie mogliśmy odespać. Emocje nareszcie opadły, czekały nas tylko przyjemności. Dotarliśmy do hotelu, znów zakwaterowanie, obiadokolacja. Rewelacyjny widok z dziesiątego piętra oczarował każdego. Z samego rana znów walizki do autokaru, podręczne plecaki w dłoń i pora na zwiedzanie Pragi. Długi, kilkugodzinny spacer nie był nam straszny, ponieważ mieliśmy czas, aby wstąpić do kawiarni, wypić coś ciepłego, lub kupić coś do jedzenia. Aparaty w dłoń, wygodne buty i czas znów zleciał bardzo szybko. Kiedy po obiedzie wyruszyliśmy po pamiątki, było już ciemno. Droga do Polski już nie była tak męcząca, ponieważ dystans do przejechania był znacznie krótszy. Kilka godzin upłynęło jak parę minut. Dla tych co spali, pobudka, czas wysiadać! Czerwone mury przy Krupniczej każdy poznał w mig, więc wysiedliśmy, wzięliśmy walizki i pojechaliśmy do swoich domów.
Euroscola to niezapomniane doświadczenie. Ten pełen emocji wyjazd zapamiętamy na długo, ale jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy liczyć na wsparcie ze strony opiekunów jak i znajomych. Kadra cierpliwie odpowiadała na męczące nas pytania. Cały wyjazd pokazał nam, że powinniśmy wierzyć w swoje możliwości i nieustannie rozwijać się, bo właśnie tym możemy dużo osiągnąć.


Galeria zdjęćSesja finałowa programu ESOS

15 listopada 2013roku w Zespole Szkół Chemicznych w ramach zadania ESOS odbyła się sesja finalna, która była podsumowaniem zadania. Celem zadania było:

 • kształcenie i wychowanie w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego zgodnie z hasłem „KTO MYŚLI I CZUJE TEN SEGREGUJE”,
 • prowadzenie działań informacyjnych na temat segregacji śmieci,
 • kształtowanie proekologicznych postaw wśród społeczności szkolnych,
 • wdrażanie poznanych zagadnień i umiejętności w życiu codziennym w najbliższym otoczeniu
Czytaj więcej
W zadaniu brało udział 10 szkół dzielnicy I Stare Miasto:
 • Gimnazjum nr 2,
 • Gimnazjum nr 4,
 • VI Liceum Ogólnokształcące,
 • X Liceum Ogólnokształcące,
 • XX Liceum Ogólnokształcące,
 • Zespół Szkół Zawodowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa,
 • Zespół Szkół Ekonomicznych nr 1,
 • Zespół Szkół Mechanicznych nr 4,
 • Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego,
 • Zespół Szkół Chemicznych

W trakcie zadania w szkołach w ramach wewnątrzszkolnych działań przeprowadzono mnóstwo akcji związanych z segregacją odpadów. Szkoły opisały swoje działania w formie prezentacji. najlepsze szkoły przedstawiały swoje prezentacje podczas sesji finalnej. W tym dniu odbył się test wiedzy o odpadach .Każdą szkołę reprezentowało dwóch uczniów. Punkty z testu wliczały się w globalną punktację szkoły ( na którą także miał wpływ opis działań, ilość zebranej makulatury).Punktacja globalna szkół:

 • I miejsce - Zespół Szkół Chemicznych
 • II miejsce - Zespół Szkól Ekonomicznych nr 1
 • III miejsce - X Liceum Ogólnokształcące
 • IV miejsce - Gimnazjum nr 2
W ramach zadania ESOS ogłoszony został konkurs indywidualny na reklamę segregacji w formie filmu lub komiksu. Na sesji finalnej ogłoszono wyniki.
Nagrodzone komiksy:
Paulina Proszek –Zespół Szkól Chemicznych
Konrad Mróz – Zespół Szkół Ekonomicznych nr 1
Nagrodzone filmy:
Kamil Dżugan – XX Liceum Ogólnokształcące
Aleksandra Wróblewska, Gabriela Wójtowicz, Patrycja Pudek – X Liceum Ogólnokształcące

W trakcie sesji finalnej wręczono nagrody, dyplomy dla wszystkich „liderów” z 10 szkół oraz dla nauczycieli –opiekunów grup. Wręczono pamiątkowe książki dla każdej ze szkół. Program sesji uświetniły: „teatrzyk” uczniów klasy 3o ZSCh, pokaz mody „wtórnej” uczennic ZSCh oraz śpiew małego chóru, który z sukcesem uczył wszystkich obecnych piosenki o segregacji.
Wszystkim bardzo dziękujemy. Nagrodzonym gratulujemy.
Koordynator zadania- Zespól Szkół ChemicznychPrzekład tekstów kulinarnych – Katedra Unesco

Dnia 25 listopada 2013 uczniowie naszej szkoły z klasy 1a uczestniczyli w warsztatach językowych z przekładu kulinarnego zorganizowanych przez Katedrę UNESCO Uniwersytetu Jagiellońskiego w Auditorium Maximum. Zajęcia te prowadziła mgr Anna Mrzygłodzka w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Tłumacza 2013. Uczniowie zostali wprowadzeni w problemy kulturowe, leksykalne i wszelkie inne pułapki, w jakie może wpaść tłumacz tekstów związanych z gotowaniem. Uczestnicy uczyli się przeliczać miary i wagi, analizowali typowe błędy w tłumaczeniach menu i zmierzyli się z najbardziej wymyślnymi nazwami potraw.
Nauczyciele języka angielskiegoCHARYTATYWNY KIERMASZ JESIENNY!!!

Nowo ukonstytuowany Samorząd Uczniowski informuje, iż w środę 13 listopada 2013 roku odbędzie się Charytatywny Kiermasz Jesienny. Za symboliczną cenę będzie można nabyć przygotowane przez nas ciasta, ciastka i ciasteczka wraz z ciepłym lub zimnym napojem. Zebrane w ten sposób fundusze podczas Kiermaszu zostaną przeznaczone na podopiecznych jednej z krakowskich fundacji charytatywnych.Zapraszamy wszystkich, którym dobro drugiego człowieka leży na sercu, do właczenia się w przygotowywaną przez nas SUPER- AKCJĘ.
Samorząd Uczniowski!

Wybory do samorządu uczniowskiego

5 listopada 2013 roku odbędą się wybory do samorządu uczniwoskiego. W poniedziałek (28.10.2013) rozpoczyna się kamapania wyborcza.Konkurs Jak badać czystość wód gruntowych?

W październiku 2013 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w konkursie „Czysta woda zdrowia doda” który zorganizowano w ramach projektu „Modernizacji kształcenia zawodowego w Małopolsce”.Gospodarzem konkursu była dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie Elżbieta Ramatowska.
Wyniki konkursu

 • I miejsce Sandra Małagowska i Barbara Kaszyńska - Technikum Chemicznego i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie

 • II miejsce Sonia Gębuś i Anna Muzyk - Technikum Chemicznego i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie

 • III miejsce Edyta Bieruń i Marta Domino - Technikum Chemicznego i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie.

Tutaj możesz zobaczyć relacje z konkursu.


Marsz proekologiczny

16 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyć będą w marszu proekologicznym. Marsz organizwany jest w ramach projektu ESOS. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.List Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Pani Anny Okońskiej -Walkowicz w sprawie wakacji 2013Jedziemy do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu!!!!

Jesteśmy w grupie siedmiu szkól w Polsce które w roku szkolnym 2013/14 pojadą do Parlamentu Europejskiego. Wysoko wygraliśmy konkurs Euroscola www.euroscola.pl/wyniki. Nagrodą w konkursie Euroscola jest dofinansowanie wyjazdu na spotkanie z innymi uczniami państw europejskich w Strasburgu.