Wycieczka do Muzeum Farmacji

Dnia 10 czerwca mieliśmy okazję odwiedzić krakowskie Muzeum Farmacji. Zwiedzanie zaczęliśmy od piwnicy, gdzie znajdował się magazyn oraz laboratorium. Pomieszczenia wypełnione były meblami w stylu barokowym sprowadzane z aptek miejskich, klasztornych oraz z zagranicy. Na ścianach znajdowały się wypchane zwierzęta których części wykorzystywano do wytwarzania leków. W składzie znajdowały się kolorowe szklane butelki z łacińskimi opisami jak i alchemicznymi znakami, zdobione moździerze, filtratory, prasy, wirówki jak i konstrukcja do wytwarzania świec. Klatka schodowa prowadząca na górę wypełniona była portretami farmaceutów, dyplomami i dawnymi godłami aptekarskimi. Na piętrze znajdował się gabinet Ignacego Łukasiewicza wybitnego polskiego farmaceuty, który zrewolucjonizował przemysł ropy naftowej. Mieściło się tam wile starodruków, podręczników aptekarskich, zielników i manuskryptów w języku polskim, niemieckim oraz łacińskim. Kolejny poziom budynku ukazał nam ekspozycje naczyń aptecznych i dawnych surowców leczniczych pochodzenia mineralnego, roślinnego, zwierzęcego, a nawet tłuszcz ludzki. Wśród sprzętu naukowego rozpoznaliśmy mikroskopy, polarymetry, pigulice i zestawy strzykawek. Bardzo ciekawym miejscem był strych, w którym do dziś znajdują się suszone rośliny wypełniające ściany oraz sufit. Pomieszczenie ukazywało buteleczki z utartymi roślinami oraz dawne encyklopedie. W kolekcji zielarskiej odnaleźliśmy mandragorę oraz żywicę zwaną „smoczą krwią”. Możliwość zobaczenia na własne oczy rozwoju technologii oraz wiedzy medycznej była bardzo inspirująca, a piękne ekspozycje leków oraz innych substancji zapadną nam długo w pamięci.

Skip to content