Warsztaty – Wydział Biologii UJ

W dniu 26.02 odbyły się kolejne warsztaty w Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych UJ. Wzięło w nich udział 15 uczennic z klas 1b, 1d i 1c. Tematyka zajęć obejmowala: Biologię owadów na przykładzie świerszcza domowego oraz Alternatywne modele w badaniach biomedycznych.

Na pierwszych zajęciach obserwowaliśmy świerszcze, które należą do: Typ Arthropoda (stawonogi), podtyp Hexapoda (co oznacza sześcionogi:). Rzeczywiście na własne oczy mogliśmy sprawdzić ilość nóg oraz dokładnie obejrzeć pod mikroskopem różne elementy, z których składa sie ciało tych owadów. A nawet rozróżnić ich płeć!

Niemniej ciekawe okazały się drugie warsztaty, na których prowadzący zapoznali nas z metodami badań genetycznych, do których wykorzystuje sie specjalne linie gatunkowe Glo Fish (popularnej ryby akwariowej Danio pręgowany, produkującej fluoryzujące białka). Danio pręgowany służy jako organizm modelowy w badaniach nad rozwojem kręgowców dzięki łatwemu rozmnażaniu i szybkiemu cyklowi życiowemu (stadium od jaja do larwy osiąga w okresie poniżej trzech dni, a dojrzałość płciową w ciągu trzech miesięcy). Dodatkowo ciało na wczesnych etapach rozwoju jest przejrzyste, co pozwala na obserwację narządów wewnętrznych u żywych osobników. Również w badaniach genetycznych ryba ta znajduje szerokie zastosowanie. Zdobyliśmy zatem wiele nowych wiadomości i praktycznych umiejętności!

Skip to content