„Orła wrona nie pokona” gra miejska

13 grudnia 1981 roku Wojciech Jaruzelski wprowadził stan wojenny, aby zniszczyć NSZZ ”Solidarność” i za wszelką cenę utrzymać się przy władzy.  W tych dramatycznych dniach zostało zamordowanych, bądź zginęło w niewyjaśniony sposób około 100 osób. W roku 2021 wspominaliśmy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Aby uczcić ofiary tych dni krakowski Instytut Pamięci Narodowej zorganizował grę miejską pod hasłem „Orła wrona nie pokona”. Celem było pogłębienie wiedzy o ówczesnych wydarzeniach.

Dwie grupy młodzieży z naszej szkoły wzięły udział w tym przedsięwzięciu, którego trasa wiodła przez centrum Starego Miasta  i wykonywały zadania zdobywając punkty. Odwiedziliśmy miejsca związane z działalnością podziemia NSZZ „Solidarności” oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Hasłem po którym rozpoznawaliśmy czekających na nas animatorów IPN było „Zima wasza – wiosna nasza”.

Grupa pierwsza w składzie: Igor Ochmański, Grzegorz Kurleto, Paulina Fiks, Natalia Gatlik, Grzegorz Jania oraz Rafał Żaba zajęła I miejsce . Druga grupa z Igorem Dadakiem, Karolem Łakomskim, Janem Melczewskim, Michałem Jasonkiem oraz Adamem Różańskim – miejsce IV. Wyróżnieni uczestnicy otrzymali dyplom, a wszyscy – nagrody rzeczowe ufundowane przez IPN.

Było to wyjątkowe wydarzenie i cenna lekcja historii.

Skip to content