Aktualności

Dla uczniów i rodziców

Wykaz zawartych umów najmu, dzierżawy, użyczenia dotyczących udostępnienia powierzchni i pomieszczeń.
Rozkład dzwonków
Ramowe Plany Nauczania - obejrzyj, jeśli chcesz wiedzieć, czego się będziesz uczył (-a)
Podręczniki dla klas pierwszych po gimnazjum przyjętych w r. szk. 2019/2020
Podręczniki dla klas pierwszych po szkole podstawowej przyjętych w r. szk. 2019/2020
Podręczniki dla klas drugich w r. szk. 2019/2020
Podręczniki dla klas trzecich w r. szk. 2019/2020
Podręczniki dla klas czwartych w r. szk. 2019/2020
Zwolnienie z realizajci zajęć z wychowania fizycznego
Zwolnienie ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego
Raport z ewaluacji zewnętrznej - technikum
Raport z ewaluacji zewnętrznej - liceum
Sprawdź jakie stypendium możesz otrzymać!!!
POMOC SPECJALISTYCZNA DLA UCZNIÓW I RODZICÓW

Samorządowowa Liga Mistrzów

12.06.2019 roku w pałacu Krzysztofory odbyło się uroczyste podsumowanie całorocznego konkursu - Samorządowej Ligi Mistrzów. Konkurs kierowany ten jest dla uczniów krakowskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Polega on na organizacji przez Samorząd Uczniowski superakcji w różnych kategoriach, które zostały określone w regulaminie. Były to m.in akcje promujące zdrowy styl życia, integracyjne oraz takie, dzięki którym mogliśmy poznać społeczność lokalną i w pewien sposób jej pomóc. Takich wydarzeń tematycznych należy zorganizować 8, dodatkowo trzeba przygotować spotkanie samorządów z różnych szkół. Punkty można jeszcze zdobyć, kiedy bierze się udział w wydarzeniach sportowych - typu bieg na orientację. Każdą superakcję, spotkanie relacjonuje się w formie opisu na blogu do 7 dnia każdego miesiąca. Dodatkowo prowadzone jest co miesiąc głosowanie wśród redaktorów. Przyznają oni od 5 do 3 punktów za najciekawszą akcję w minionym miesiącu. Na oficjalnej gali naszą Szkołę reprezentowali Katarzyna Migdał oraz Filip Rutka i jako opiekun Samorządu -
p. Wojciech Brzuchacz.

 • Zdobyliśmy tytuł Złotego Lidera Samorządności za osiągnięcie punktowe ,
 • Srebrne Berło Kraka za sumę punktów za akcje przez cały rok
 • oraz nagrodę Kryształowego Dzwonka- za najciekawsze akcje

Katarzyna Migdał - przewodnicząca szkoły 2018/19

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

FINAŁ II MAŁOPOLSKIEGO KONKURSU "CO NAM W DUSZY GRA"

W sobotę, 8 czerwca br., odbył się Finał II Małopolskiego Konkursu Piosenki Polskiej CO NAM W DUSZY GRA w Młodzieżowym Domu Kultury "Dom Harcerza" im. prof. A. Kamińskiego, na ul. Lotniczej 1 w ramach tzw. Pikniku nad Białuchą. Nasze uczennice z klasy 2k (Milena Biernat, Nikola Duda, Joanna Rożek, Joanna Woźniak, Karolina Wójcik i Julia Zabiegaj) otrzymały III miejsce w kategorii ZESPOŁY.
Serdecznie gratulujemy.
Opiekun p. Agata

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Konkurs Pięknego czytania w j. angielskim

Kolejna edycja konkursu czytania odbywała się w ramach akcji „Czytanie łączy” dnia 6.06.2019 r.
Uczniowie uczestniczyli w 3 etapach konkursu – najpierw prezentowali wybrany fragment prozy Jane Austen („Duma i uprzedzenie”), następnie 6 uczniów zakwalifikowanych do etapu II wylosowało fragment A.C.Doyle’a „Pies Baskervillów” i ta sama grupa uczniów mierzyła się w ostatnim etapie z poezją Rudyarda Kiplinga (wiersz „If”).
Ostatecznie uczniowie zostali podzieleni na 2 grupy – laureatów i wyróżnionych.
Do pierwszej należą: Barbara Głuc, Aleksandra Chlebda i Anna Rak , do drugiej Aleksandra Małota, Wiktoria Krawiec i Anna Rusiecka.
Finalistom gratulujemy , uczestników zapraszamy do kolejnej edycji i …do czytania podczas wakacji, również w języku angielskim.
U. PałkaSpotkanie samorządów uczniowskich w ramach SLM

28 maja 2019 roku odbyło się w Zespole Szkół Chemicznych spotkanie samorządów uczniowskich w ramach SLM. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1, Zespołu Szkół Energetycznych, XXVII Liceum Ogólnokształcące i Zespołu Szkół Chemicznych.
Przewodnim tematem naszego spotkania był jakże ważny obecnie temat nurtujący wszystkich mądrych ludzi na świecie, a dokładnie temat zmian klimatycznych w konsekwencji globalnego ocieplenia. Punktem wyjścia do naszej dyskusji stał się opublikowany niedawno przez Międzyresortowy Panel ds. Klimatu przy ONZ raport na ten właśnie temat. Wnioski jakie przedstawiło w nim 90 naukowców na podstawie 6 tys. badań są przerażające. Jeśli w ciągu 12 lat nie ograniczymy w znaczący sposób emisji co2 czeka Nas katastrofa. Jeśli chcemy jej uniknąć, to do 2050 roku całkowicie musimy zrezygnować z wytwarzania energii z surowców kopalnianych. Wzrost temperatury o 2 stopnie jaki nam grozi, doprowadzi do nieodwracalnych zmian w bioróżnorodności naszej planety, ostanie się jedna setna raf koralowych, miliony ludzi zostanie zmuszonych do emigracji klimatycznej w wyniku susz i zalania lądów przez topniejące lodowce. Ludzie dodatkowo nie poradzą sobie ze zmianami stref klimatycznych jakie nastąpią i katastrofalnymi anomaliami pogodowymi.
W dalszej części naszego spotkania został wyświetlony na telebimie 20 minutowy reportaż na podstawie filmu dokumentalnego " Anthropocene - the human epoch". Jest to film w którym naukowcy słusznie proponują zmianę nazwy epoki geologicznej w jakiej żyjemy na Antropocen - epoka człowieka. Człowiek przyczynił się do nieodwracalnych zmian w 75% na lądzie i 65% w oceanach. Zalał Świat setkami milionów ton gazów cieplarnianych betonu i plastiku. Człowiek przyczynił się do trwającego obecnie, szóste wielkiego wymierania zwierząt. Po obejrzeniu tego wstrząsającego filmu zebrani rozpoczęli pracę w grupach, w których mieli za zadanie wskazać jakie proekologiczne działania mogą zapoczątkować w swoim codziennym życiu. Chodziło nam o rozbudzenie świadomości i budowanie potrzeby zmian na poziomie jednostki. Poprzez Nasze małe kroczki, w domu, czy w szkole, poprzez zmianę stylu życia, przyzwyczajeń, ograniczenie konsumpcji, chcemy zmniejszać emisję gazów cieplarnianych, które powstają przy produkcji każdej, nawet najmniejszej rzeczy. Następnie wymienialiśmy nasze pomysły i poglądy na forum grupy, a jedna z uczennic zapisywała je na przygotowanej zielonej planszy. W ten sposób powstała " Nasza Mała Zielona Droga Na Rzecz Ochrony Środowiska".
Pierwszym naszym małym krokiem był już sam sposób przygotowania poczęstunku. Zrezygnowaliśmy z wszędobylskich plastikowych kubeczków i przynieśliśmy szklanki i talerzyki. Zobowiązaliśmy się również na przyszłości, że na szkolnych, czy klasowych imprezach będziemy się trzymać tego rozwiązania. W naszej dyskusji nawiązaliśmy również do nastoletniej, szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg, która poprzez swoje początkowo osamotnione protesty w sprawie klimatu pod szwedzkim parlamentem, zapoczątkowała globalną akcję.
" Młodzieży Strajk Klimatyczny", odbywający się w piątki. Marcowy protest młodzieży odbył się już w ponad 2 tysiącach miast na świecie, w 123 krajach. Oczywiście również w Polsce i w Krakowie. Spotkanie było bardzo refleksyjne, zmuszające do przemyślenia wielu spraw i owocne w postanowieniach. Otworzyło nam oczy na ogromy problem, który w codziennej gonitwie jest gdzieś z boku. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że musimy zostać zauważeni przez rządzące góry i żyjących w luksusach właścicieli największych branż przemysłowych - największych trucicieli. Poprzez akcje takie jak " Piątki dla Klimatu" młodzież domaga się natychmiastowego działania.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

22 maja 2019 roku na obiektach Com Com Zone w Nowej Hucie, odbyła się tegoroczna edycja Turnieju Sportowego Samorządów Uczniowskich w ramach Samorządowej Ligi Mistrzów. Reprezentacja naszej szkoły w klasyfikacji końcowej zajęła II miejsce, ex aequo z XXIII Liceum Ogólnokształcącym. Pierwsze miejsce zajęło XXVI Liceum Ogólnokształcące.
Najlepiej z reprezentacji Chemika zaprezentowali się biegacze przełajowi : Weronika Pietrzak i Damian Starowicz, zajmując I miejsce. W turnieju siatkówki nasza reprezentacja zajęła III miejsce, a nasi badmintoniści V miejsce.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

BUDŻET OBYWATELSKI MIASTA KRAKOWA 2019

Idea budżetu obywatelskiego miasta Krakowa jest coraz lepiej znana mieszkańcom naszego miasta, ale w tegorocznej, szóstej edycji inicjatywy, zostało wprowadzonych kilka istotnych zmian. Najważniejsza z punktu widzenia uczniów dotyczy kryterium wiekowego, dzięki czemu w tym roku swoje projekty zgłaszać i głosować na nie mogą młodzi ludzie, bez względu na wiek.
Od 1 do 30 maja 2019 r. będzie można składać propozycje zadań do budżetu obywatelskiego, na który w tym roku przeznaczono 30 mln zł.

Więcej informacji: List Pana Dariusza Domajewskiego, Zastępcy Dyrektora Wydziału Edukacji UMK

II MAŁOPOLSKI KONKURS PIOSENKI POLSKIEJ "CO NAM W DUSZY GRA"

W czwartek 25 kwietnia br., uczennice z klasy 2k (Milena Biernat, Nikola Duda, Joanna Rożek, Joanna Woźniak, Karolina Wójcik i Julia Zabiegaj) wraz z p. Anną Frączek- Bzowską (jako opiekunem) brały udział w II Małopolskim Konkursie Piosenki Polskiej CO NAM W DUSZY GRA. Przesłuchanie odbyło się w Młodzieżowym Domu Kultury "Dom Harcerza" im. prof. A. Kamińskiego, na ul. Lotniczej 1. Uczestnicy mogli zaprezentować dwa polskie utwory, w ciągu 7 minut, a-capella z podkładem bądź instrumentem muzycznym. Nasze uczennice wybrały: 1. Major Ponury i 2. Epitafium dla Majora Ognia. Utwory te zaśpiewały przy dźwiękach gitary. Koordynatorem występu była Karolina Wójcik. W najbliższym czasie poznamy wyniki Konkursu.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KONKURS BIBLIJNY- ETAP DIECEZJALNY

W czwartek, 25 kwietnia br., w Łagiewnikach odbył się etap diecezjalny XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W tym roku naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów z Technikum- Anna Okarmus, z klasy 2k oraz Magdalena Papkiewicz i Agnieszka Staszel, z klasy 1k; a także 2 uczniów z Liceum- Natalia Bauer i Damian Starowicz (niestety ze względu na chorobę niedotarł), obydwoje z klasy 1c. Po rejestracji uczniów, powitaniu i przedstawieniu regulaminu Konkursu przez Organizatorów, młodzież miała 45 minut na rozwiązanie testu składającego się z 45 pytań. W trakcie sprawdzania prac przez komisję uczestnicy mieli przerwę na drugie śniadanie, zwiedzanie kompleksu Sanktuarium (byłyśmy m. in. na wieży widokowej, w kaplicy Wieczystej Adoracji, w kościele z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej oraz w podziemnych kaplicach), a także Mszę Świętą w intencji wszystkich zaangażowanych w dzieło Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Bazylice Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie nastąpiło ogłoszenie wyników i wyłonienie 7 uczestników ścisłego finału diecezjalnego. Nasze uczennice zdobyły mniej więcej połowę punktacji za rozwiązany test. Natomiast wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie- pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny

PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

W środę, 24 kwietnia br., odbyła się coroczna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę. Do wyjazdu zgłosiło sie prawie 50 osób, niestety na skutek różnych zdarzeń losowych ostatecznie pojechało 35 uczniów wraz z opiekunami: p. Anetą Polit, p. Agatą Walas i o. Rafałem Waluchem, OFM. W programie mieliśmy Mszę Świętą dziękczynną za czas spędzony w Chemiku przed ołtarzem Matki Bożej oraz prośby o łaski potrzebne na czas matur i całe dalsze życie. Przy pomniku ks. kard. Stefana Wyszyńskiego odmówiliśmy wspólnie różaniec, a po przerwie obiadowej modliliśmy się Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich. Dziękujemy młodzieży biorącej udział w pielgrzymce za świadectwo wiary i wspólną modlitwę, a na nadchodzący egzamin dojrzałości życzymy światła Ducha Świętego.
Katecheci ZSCH

Tekst alternatywny

KAMPANIA TRANSPLANTACJA- DRUGIE ŻYCIE

Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w małopolsko- podkarpacką edycję kampanii społecznej TRANSPLANTACJA- DRUGIE ŻYCIE. W ramach projektu trwającego od lutego do maja br. młodzież należąca do Szkolnego Klubu Wolontariusza podjęła szereg działań, które mają na celu promocję transplantacji, rozpowszechnianie oświadczeń woli oraz zainicjowanie dyskusji na temat dawstwa narządów. Za nami już m. in. udział w Konkursie Bioetycznym, którego tematyka była związana z transplantologią. Konkurs odbył się na przełomie lutego i marca br. W I etapie wzięło udział 5 chętnych uczniów (Milena Biernat, Julia Drusińska, Karolina Kaleta, Bogdan Kubinek i Magdalena Ptasznik). Do etapu II przeszły dwie osoby (Julia Drosińska i Milena Biernat). Konkurs był organizowany przez UJPII w Krakowie.
Za nami też udział w szkoleniu, które miało miejsce 2 kwietnia br. w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. JPII, na ul. Prądnickiej 80 W czasie spotkania uczestnicy poznali organizatorów akcji (np. p. Kingę Adamczewską) i szczegóły kampanii, a także mogli wysłuchać trzech wykładów związanych z wiedzą o transplantacji- lekarza transplantologa (dr Iwona Mazur, prezes OSOD), koordynatora transplantacyjnego (mgr Iwona Dymek) oraz osób żyjących z przeszczepionym narządem (p. Małgorzata Rejdych i p. Dorota Ligęza). W szkoleniu brały udział uczennice klasy 2c (Aleksandra Chlebda i Natalia Wcisło) wraz z opiekunem, p. Anną Frączek- Bzowską.
Opiekunowie SzKW

Tekst alternatywny

Towarzyski Turniej Piłki Siatkowej Samorządów Uczniowskich

26 marca odbył się Towarzyski Turniej Piłki Siatkowej Samorządów Uczniowskich Zespołu Szkół Chemicznych i Zespołu Szkół Odzieżowych. Uczestniczyło w nim ponad 50 osób. Dziesięć zespołów zostało podzielonych na dwie grupy. W każdym zespole byli zarówno uczniowie z chemika jak i z odzieżówki. Zwycięzcy grup spotkali się w fazie finałowej.
Gra toczyła się na wysokim poziomie i w miłej atmosferze. Sportowy duch udzielił się szybko koleżankom i kolegom z obu szkół. Celem naszej akcji było promowanie aktywności fizycznej, zasad gry fair play, integracja na tle sportu oraz wspólna zabawa. Wszystko to zostało przez nas osiągnięte, o czym świadczą nastroje i zaangażowanie wszystkich uczestników.
Była to nasza pierwsza wspólna akcja, która mamy nadzieję, na stałe pozostanie w kalendarzu imprez obu samorządów. Dziękuję bardzo wszystkim uczestnikom turnieju, Samorządowi z Zespołu Szkół Odzieżowych za udostepnienie sali i wspaniałe przyjęcie, naszym opiekunom i chłopakom z klas maturalnych, którzy sędziowali wszystkie mecze.
I tak oto sport połączył pochłoniętych analizą instrumentalną chemików i przyszłych projektantów mody.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

WARSZTATY BIBLIJNE

W czwartek, 4 kwietnia br., odbyły się warsztaty biblijne skierowane do uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Z naszej szkoły wzięły w nim udział uczennice z klasy 1k (Julia Motyka i Zuzanna Wąsil) oraz z klasy 1c- Natalia Bauer i z klasy 2k- Anna Okarmus wraz z katechetką, p. Agatą Walas. Warsztaty prowadzili bibliści z Uniwerstytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie- dr Danuta Piekarz i ks. dr hab. Bogdan Zbroja. Młodzież miała okazję w czasie tego spotkania poszerzyć swoją wiedzę z obowiązującego merytorycznego zakresu ksiąg biblijnych, czyli Księgi Wyjścia i Listu do Rzymian. Warsztaty zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana".
Katecheci ZSCH

Romeo i Julia TNT Theatre Britain

W dniu 3 kwietnia odwiedziliśmy ponownie Teatr Variete w Krakowie. W ubiegłym roku byliśmy na przedstawieniu współczesnym pt. My sister Syria – mimo braku spektaklu mieście Kraka udaliśmy się do Chorzowa, jesienią również uczestniczyliśmy w kolejnej produkcji TNT Theatre Britain – tym razem w większej grupie podczas spektaklu Pygmalion, a teraz znów kameralnie zapoznaliśmy się z kolejną adaptacją literatury brytyjskiej – klasyki gatunku czyli Shakespeare Romeo i Julia. Jak zwykle bardzo dobrze kojarząca nam się teatralnie grupa, która śpiewając ówczesnego mistrza epoki Johna Dowlanda zmieniała scenografię, nie zawiodła.W rozmowach kuluarowych podzielaliśmy opinię, że na uwagę zasługiwali aktorzy odgrywający rolę Mercutio i Tybalta. Na temat samej sztuki opinię wyrażą uczniowie w swoich recenzjach (może przyda się do egzaminu maturalnego),a my sięgniemy po inne dzieła mistrza, który jak nikt z sonetów uczynił niedościgniony wzór piewcy miłości.
Urszula Pałka

.

Tydzień Patronki szkoły - akademia poświęcona Marii Skłodowskiej - Curie.

Dnia 29 marca w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona patronce szkoły Marii Skłodowskiej – Curie przygotowana przez klasę 2k pod opieką pani Beaty Cygankiewicz. Akademia zwieńczyła tydzień zmagań konkursowych wśród uczniów klas pierwszych. W czasie przedstawienia uczniowie pokazali wysoki talent gry aktorskiej oraz niesamowite zdolności wokalne. Przed częścią artystyczną odbyła się gra internetowa - Quizizz. Każda z pierwszych klas, drużynowo ( po 3 osoby) odpowiadała na czas, na pytania chemiczne, biograficzne i związane z życiem szkoły. W wyniku klasyfikacji konkursowej 1 miejsce zdobyła klasa 1k, która zgodnie z tradycja naszej szkoły zorganizuje w przyszłym roku szkolnym akademię poświęconą Patronce. Pani Dyrektor wręczyła dyplomy a młodzież klas pierwszych nagrodziła gromkimi brawami zwycięzców.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

TYDZIEŃ PATRONKI SZKOŁY

Od 25 do 29 marca w naszej szkole obchodzony jest Tydzień Patronki naszej szkoły Marii Skłodowskiej – Curie. W poniedziałek odbyły się konkursy: biograficzny i chemiczny. A we wtorek rozstrzygnięte zostały konkursy plastyczne. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na uroczystej akademii w piątek tj. 29 marca 2019. Młodzież klas pierwszych bardzo chętnie uczestniczyła w konkursach prezentując wysoki poziom wiedzy oraz talenty plastyczne.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Spotkanie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego

W dniu 25 marca 2019 roku uczniowie klas 1o,1k,1d mieli niecodziennego gościa. Do naszej szkoły przybył pan Zbigniew Grochowski, powstaniec warszawski, harcerz ze słynnych Szarych Szeregów. Jako młody chłopak brał udział w akcjach sabotażowych tej formacji. Jak wielu jego rówieśników, zamiast cieszyć się urokami młodości, musiał zmierzyć się z twardą i brutalną rzeczywistością. Miał 12 lat, gdy wybuchła II wojna światowa. W harcerstwie odpowiadał za przenoszenie meldunków ale jego pasja była także fotografia. Na kliszy udało mu się uwiecznić pierwsze powstańcze walki batalionów AK. Wkrótce potem pan Zbigniew wraz z matką zostali wywiezieni na przymusowe roboty do Niemiec. Ojciec natomiast trafił do obozu pracy w Neugamme pod Hamburgiem, którego nie przeżył. Po zakończeniu wojny pan Zbigniew wrócił do zniszczonej stolicy. W maju 1945 r. zrobił kilkaset fotografii zburzonej Warszawy, które znajdują się obecnie w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ta niezwykła lekcja żywej historii przybliżyła uczniom wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości, a wizyta pana Grochowskiego na długo pozostanie w ich pamięci.

Tekst alternatywny

FESTIWAL ZAWODÓW W MAŁOPOLSCE

W dniach 21- 23 marca br., nasza szkoła uczestniczyła w Targach Edukacyjnych, które miały miejsce na ul. Galicyjskiej 9 w Międzynarodowym Centrum Targowo- Kongresowym EXPO. Celem tego przedsięwzięcia była promocja naszej szkoły i zapoznanie uczniów klas VIII SP oraz klas III Gimnazjum oraz ich rodziców z ofertą edukacyjną naszej placówki. Stanowisko już w środowe popołudnie przygotowali chłopcy z klasy 2n (Dawid Błaż, Dawid Janecki i Krystian Kraczka) wraz z panią vicedyrektor Barbarą Machnik oraz panią pedagog Anną Frączek- Bzowską. Znalazły się na nim także produkty firmy SCANDIA COSMETICS, z którą współpracujemy w branży chemicznej. Szczególnie zainteresowani mogli oprócz wiadomości i ulotki o naszej szkole, zabrać ze sobą wybraną próbkę kosmetyków.
W czasie trwania Małopolskiego Festiwalu Zawodów młodzież naszej szkoły (pod okiem Nauczycieli- Opiekunów) prezentowała przykładowe doświadczenia chemiczne, które można było wykonać poza pracowniami oraz opowiadała o codzienności w Chemiku. Trzeba przyznać, że przez wszystkie dni nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno przyszłych Absolwentów Gimnazjum/Szkoły Podstawowej, jak i ich Rodziców.
DZIĘKUJEMY wszystkim Uczniom i Pracownikom szkoły za trud włożony w przygotowanie Festiwalu Zawodów

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Jubileuszowy Rok Matematyki

Rok 2019 został ogłoszony Jubileuszowym Rokiem Matematyki. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się liczne konkursy. Wszystkie konkursy zaplanowane były na marzec, gdyż 12 marca jest Dzień Matematyki, a 14 marca Święto Liczby Pi. Konkursy jakie się odbyły to:

 • Szyfromat
 • Sudoku
 • Krzyżówka Gigant
 • Wizualizacja liczby Pi
 • fraszka matematyczna
 • konkurs na zapamiętanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi – bicie rekordu szkoły
 • układanie kostki Rubika na czas,
 • quizizz „Co wiem o liczbie Pi”
 • „Matematyka dzika”
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Każdy z uczniów mógł znaleźć konkurs dla siebie. Uczeń klasy 3k, Piotr Pytel, profesjonalnie poprowadził zawody w układaniu kostki Rubika na czas. W każdym konkursie mieliśmy reprezentantów różnych klas. Prace plastyczne oraz fraszki można było zobaczyć na dniach otwartych szkoły. Niektóre prace zachwycały również osoby odwiedzające naszą szkołę. Jak co roku mieliśmy z okazji Święta Liczby Pi, ciasteczka, babeczki, a także szarlotkę, wszystko ozdobione liczbą pi.

DNI OTWARTE

15 I 16 marca 2019 roku Zespół Szkół Chemicznych otworzył swoje drzwi dla wszystkich ósmoklasistów i gimnazjalistów, którzy planują kontynuację nauki w naszej szkole. Okazją do tego stał się cyklicznie organizowane dni otwarte, podczas których szkoła zaprezentowała swoje kierunki kształcenia w technikum i liceum, przybliżyła specyfikę nauczanych zawodów oraz realizowane projekty. Młodzież mogła zwiedzić budynek, dowiedzieć się jakie zajęcia dodatkowe oferuje szkoła, i w jaki sposób wspiera zainteresowania uczniów. Nauczyciele wraz z uczniami promowali swoje przedmioty a na pracowniach chemicznych pokazywane były ciekawe doświadczenia. W bibliotece szkolnej prezentowano gazetkę AlChemik, samorząd szkolny pokazywał swoje liczne działania, klasa teatralna wystąpiła ze spektaklem, ratownicy zaprezentowali podstawy pierwszej pomocy a u matematyków można było zjeść wspaniałe ciasteczka z liczbą Pi. Młodzież mogła też brać udział w licznych grach i zabawach w języku angielskim i niemieckim. Dzień otwarty w Zespole Szkół Chemicznych pozwolił zaprezentować nasze osiągnięcia, ale także pokazać umiejętności i możliwości praktyczne uczniów. Okazał się świetną okazją do integracji młodzieży ostatnich klas gimnazjum i szkół podstawowych, która bardzo licznie w tym dniu odwiedziła naszą szkołę.
Mamy nadzieję, że ten Dzień Otwarty, który skupił – jak w soczewce – to wszystko, co dzieje się w naszej szkole w trakcie całego roku szkolnego jest dowodem na to, iż Nasza szkoła – Nasze liceum oraz technikum – to właściwy wybór dla wielu gimnazjalistów.
Zapraszamy serdecznie na kolejny Dzień Otwarty – 27 kwietnia 2019

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

KONKURS BIBLIJNY

W środę, 13 marca br., na 4 godzinie lekcyjnej, odbyła się XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W tym roku w etapie szkolnym brało udział 14 uczniów. Zakres merytoryczny konkursu obejmował Księgę Wyjścia ze Starego Testamentu oraz List do Rzymian z Nowego Testamentu wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami oraz słownikiem pojęć. W ciągu 45 minut młodzież odpowiadała na 45 pytań (43 były testem jednokrotnego wyboru i 2 otwarte).
Do etapu diecezjalnego, który odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia br., przeszło 5 osób z najlepszą punktacją. I miejsce zajęła Magdalena Papkiewicz, z klasy 1k. II miejsce (ex aequo) zajęły- Agnieszka Staszel, z klasy 1k oraz Natalia Bauer, z klasy 1c. III miejsce przypadło w udziale Damianowi Starowiczowi, z klasy 1c. Natomiast IV miejsce zajęła Anna Okarmus, z klasy 2k. Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, a ZWYCIĘZCOM gratulujemy i życzymy światła Ducha Świętego w przygotowaniach do kolejnego etapu.

Symulacja procesu decyzyjnego w Unii Europejskiej

Uczniowie klasy 1k i 3b dnia 25 marca 2019 roku,dzięki uprzejmości Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie, uczestniczyli w symulacji procesu decyzyjnego Rady Unii Europejskiej.Zajęcia prowadził dr Mateusz Filary-Szczepanik – absolwent stosunków międzynarodowych w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie oraz Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie pracownik Akademii Ignatianum w Krakowie.
Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego wprowadzenia historyczno-teoretycznego, które pozwoliło poznać mechanizm podejmowania decyzji i dochodzenia do kompromisu w instytucjach UE w sprawie kryzysu imigracyjnego wywołanego wojną w Syrii.
Uczestników najbardziej zaangażowała gra symulacyjna, w czasie której korzystając z otrzymanych kart, zawierających szczegółowy wykaz celów przypisanych do poszczególnych państw, podjęli wielostronne negocjacje by przekonać innych aktorów gry do swoich racji. Ostatnią częścią warsztatów było głosowanie nad poszczególnymi propozycjami rozwiązań dotyczących kryzysu imigracyjnego.Warsztaty były doskonałą okazją aby kształtować umiejętności strategicznego myślenia, zdobyć wiedzę na temat sposobów międzynarodowego podejmowania decyzji oraz rozwijać kompetencje społeczne. Na koniec nie zabrakło też bardzo ciekawych rozmów z prowadzącym na temat teorii polityki oraz bieżących problemów międzynarodowych.

Tekst alternatywny

KONKURS PAPIESKI "DAR NA STULECIE"

Od 25 lutego do 24 marca br. młodzież mogła brać udział w XV edycji Konkursu Papieskiego pod hasłem "Dar na stulecie". W tym roku konkurs nie dotyczył tylko życia i nauczania Papieża- Polaka, ale miał na celu również upamiętnić 100. urodzin Karola Wojtyły- św. Jana Pawła II. Pierwszy etap konkursu obejmował quiz on-line złożony z dwudziestu losowo wybranych pytań. Po zarejestrowaniu się na stronie internetowej pod adresem www.konkurspapieski.pl uczestnicy mogli rozwiązywać quiz z dowolnego komputera posiadającego dostęp do internetu, w trakcie 30 minut. Wyniki były podawane bezpośrednio po rozwiązaniu. W Konkursie wzięło udział 10 uczennic. Najlepsze były (18/20 pkt)- Zuzanna Patyna, 1k; Aleksandra Woźniak, 1k i Gulietta Szczurek, 3t. Następnie (17/20 pkt)- Klaudia Adamczyk, 1k; Małgorzata Spisak, 1k i Klaudia Pulchna, 3t. Młodzież została nagrodzona oceną z religii i historii/his-u/wos-u. Gratulujemy i dziękujemy za udział.

W maju czeka ich jeszcze matura, a już są studentami!!

Lidia Wolczko z klasy 4a , Krzysztof Kania i Agnieszka Czerwiec z klasy 3b , zostali laureatami finału XXIII Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim i zdobyli indeks tej prestiżowej uczelni. W Krakowie odbył się (18 i 19 marca) finał XXIII Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Troje uczniów, jeszcze zanim przystąpili do matury, może pochwalić się już indeksem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lidia wybrała indeks na studia Euroazjatyckie, Krzysztof na teatrologie a Agnieszka na zarządzanie dobrami kultury.
Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Przybliża historię oświaty polskiej i europejskiej, poprzez dzieje uczelni oraz osób ją tworzących. Ma na celu stworzenie możliwości poznania oferty studiów na tej prestiżowej uczelni, a także zrównanie szans dostępu do nich kandydatom niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Jego uczestnicy walczą o możliwość studiowania na wybranych przez siebie kierunkach studiów. Formuła konkursu ciągle się rozwija. Pierwsza jego edycja miała charakter regionalny i obejmowała szkoły z Podhalańskiego Związku Gmin. Wraz z upływem lat zasięg osiągnął poziom ogólnopolski. Od jubileuszowej edycji eliminacje odbywają się także w Londynie. Warto wspomnieć iż uczniowie naszej szkoły byli finalistami wszystkich konkursów i zdobyli indeksy na ciekawe kierunki studiów

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

„Młodsi bracia - druga konspiracja antykomunistyczna”

Dnia 15.03.2018 uczniowie klasy 1c, 1d,1o wraz z panią Aneta Polit udali się do kina Paradox na prelekcję pod tytułem „Młodsi bracia - druga konspiracja antykomunistyczna”. Pani Katarzyna Łysak w bardzo ciekawy sposób przedstawiła działania antykomunistyczne w Krakowie rówieśników naszych uczniów. Op0wiadała o fenomenie powojennego młodzieżowego podziemia. Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku w całym kraju powstało blisko tysiąc młodzieżowych organizacji, liczących od kilku do kilkudziesięciu osób. Tworzyło je tzw. pokolenie młodszych braci, czyli dziewczęta i chłopcy, którzy byli zbyt młodzi, aby walczyć z okupantami w latach II wojny światowej i tuż po niej. Czas tego pokolenia nadszedł kilka lat po wojnie, gdy komuniści zaczęli likwidować niezależne organizacje. Kilkanaście tysięcy młodych Polaków spontanicznie zamanifestowało wtedy przywiązanie do wolności. Udział młodzieży w walce o wolność w okresie zaborów, drugiej wojny światowej, w podziemiu lat 40. XX wieku i w opozycji antykomunistycznej z ostatniej dekady istnienia PRL stanowi integralną część pamięci zbiorowej społeczeństwa. W świadomości historycznej społeczeństwa nie funkcjonuje jednak wiedza o konspiracyjnych organizacjach tworzonych przez młodzież w latach 1944/1945–1956. Tymczasem stanowiła ona nie tylko integralną część drugiej konspiracji niepodległościowej, lecz również etap pośredni między podziemiem okresu okupacji niemieckiej i sowieckiej oraz powojennym a opozycją polityczną ostatniej dekady PRL.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Krakowski Tydzień Zawodowców w Zespole Szkół Chemicznych - 11-16 marzec 2019 r.

Tegoroczny Krakowski Tydzień Zawodowców odbędzie się od 11 do 15 marca 2019 r. To już piata edycja tego wydarzenia. Elementem uzupełniającym będą Otwarte Soboty w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe w dniach 16.03.2019 r. i 27.04.2019 r. Tydzień Zawodowców i Otwarte Soboty w szkołach zawodowych to wydarzenie wspierające uczniów w wyborze dalszej drogi kształcenia. Skierowane jest ono przede wszystkim do uczniów klas ósmych szkół podstawowych oraz trzecich gimnazjalnych.
Każdy znajdzie coś dla siebie, a może odnajdzie nowe zainteresowanie, które odmieni jego dotychczasowe plany edukacyjne. Spotkania w ramach tego tygodnia dają możliwość rozmowy ze specjalistami z zakresu doradztwa zawodowego. Pozwalają odbyć wycieczkę zawodoznawczą oraz wziąć udział w konkursach poszerzających wiedzę na temat zawodów. Zespół Szkół Chemicznych jest jednym z uczestników imprezy. Zapraszamy wszystkich przyszłych absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych do odwiedzenia szkoły i wzięcia udziału w zaplanowanych zajęciach

Tekst alternatywny

Koło Biologia

W ramach projektu pn. „Małopolska Chmura Edukacyjna -nowy model nauczania”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 prowadzone są między innymi zajęcia koła naukowe z biologii, w którym biorą udział uczennice klasy 2n. Zajęcia prowadzone są w formie połączeń on – line z opiekunem z ramienia UJ oraz zajęcia w pracowni. Uczennice wykonują samodzielnie ciekawe doświadczenia np. badanie zachodzenia procesu fotosyntezy czy wpływ różnych owoców na dojrzewanie owoców niedojrzałych. Zajęcia cieszą się dużym zainteresowaniem szczególnie wtedy, gdy przeprowadzone kończą się czasami niespodziewanymi rezultatami.
Martyna Sarapata
prowadzącą koło naukowe z biologii

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

SZKOLNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Tegoroczne rekolekcje odbyły się u progu Wielkiego Postu (6-8 marca) w Kolegiacie św. Anny (ul. św. Anny 11). Prowadził je ks. Łukasz Michalczewski, który jest Duszpasterzem Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej. Przez trzy dni prawie 100 uczniów naszej szkoły mogło w czasie Mszy św., nauki rekolekcyjnej, adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i nabożeństwa pokutnego odnowić swoją relacje z Bogiem i przypomnieć sobie przesłanie papieża Franciszka z ŚDM 2019 w Panamie. Za oprawę muzyczną tego świętego czasu odpowiedzialna była grupa uczennic z klasy 2k (Milena Biernat, Nikola Duda, Natalia Kot, Anna Okarmus, Joanna Rożek, Joanna Woźniak i Karolina Wójcik). W czasie rekolekcji nad młodzieżą czuwały panie vicedyrektor (mgr Barbara Machnik i mgr Adriana Klepka), pani Pedagog (mgr Anna Frączek- Bzowska) i Katecheci. Dziękujemy i mamy nadzieję, że czas spędzony z Bogiem i przed Jezusem będzie owocował w życiu młodych ludzi...
Katecheci ZSCH
p. Agata Walas
o. Rafał Waluch OFM

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

IV KOŹMICKIE TARGI EDUKACYJNE

W czwartek 7.03.2019r. po raz kolejny braliśmy udział w Koźmickich Targach Edukacyjnych organizowanych pod patronatem Burmistrza Wieliczki w Szkole Podstawowej w Koźmicach Wielkich. Uczestniczyli w nich uczniowie klas III gimnazjów oraz VIII klas Szkół Podstawowych. Naszą Szkołę reprezentowały uczennice klasy 3a: Gabriela Gogól, Magdalena Firkowska, Marzena Makusek, Magdalena Ptasznik i Magdalena Ulmaniec. Opowiadały o ofercie szkoły, osiągnięciach, atmosferze, ciekawostkach oraz wykonywały doświadczenia chemiczne, które robiły duże wrażenie na oglądających.
Opiekunowie:
p. Justyna Buchta
p. Ewelina Jabłońska

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

XII EDYCJA DNIA ORIENTACJI ZAWODOWEJ

W piątek, 01.03.2019r., braliśmy udział w Targach Edukacyjnych (XII Edycji "Dnia Orientacji Zawodowej") w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 na al. Kijowskiej 3. Materiały potrzebne do promocji przygotowała dzień wcześniej p. Anna Frączek- Bzowska. Naszą Szkołę reprezentowali: Gabriela Chlubny i Julia Kwiecińska, z klasy 1c oraz Dawid Błaż, Rafał Kłósek, Dawid Janecki i Krystian Kraczka, z klasy 2n. Młodzież chętnie opowiadała uczniom klas VIII SP oraz klas III Gimnazjum i ich Rodzicom o naszej szkole. Wrażenie robiły też przykładowe doświadczenia chemiczne, które przygotowali chłopcy wraz z Wychowawcą.
Opiekunowie
p. Beata Skomra
p Agata Walas

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

68 lat temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Od 2011 r. rocznica tej zbrodni obchodzona jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli polskiego podziemia niepodległościowego, które po II wojnie światowej zbrojnie wystąpiło przeciwko sowietyzacji Polski. Nasza szkoła także uczestniczyła w rocznicowych obchodach. Już 26 lutego odbyła się uroczysta prelekcja prowadzona przez Dariusza Gorajczyka z IPN na temat żołnierzy. Dzisiaj wszystkie klasy pierwsze uczestniczyły w spotkaniu edukacyjnym w kinie Kijów połączonym prelekcja i filmem „Kochankowie z lasu”- jest to opowieść o trudnej miłości w czasie wojny i pierwszych latach powojennych na Mazowszu.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

„ MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”

W dniu 25.02.2019 uczniowie ZSCH po raz kolejny wzięli udział w Turnieju PCK pod hasłem „ MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE”. Do akcji zgłosiło się 52 uczniów w bazie danych zarejestrowano 41 kandydatów, natomiast łącznie uczniowie oddali 11.250 ml pełnej krwi tj. 25 pełnych jednostek.
Sprawne przeprowadzenie akcji było możliwe dzięki współpracy z zespołem wyjazdowym REGIONALNEGO CENTRUM KRWIODAWSTWA I KRWIOLECZNICTWA w Krakowie, który wspiera naszą szkołę rok rocznie w szerzeniu wśród młodzieży szlachetnej idee oddawania krwi.
Opiekun SK PCK Martyna Sarapata

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

Wyjścia na lodowisko. Luty 2019.

W ramach zajęć wychowania fizycznego w miasiącu lutym wychodzimy na lodowisko w Parku H. Jordana. Pomimo mrozu miło i aktywnie spędzamy czas.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

TURNIEJ WALENTYNKOWY

Dnia 15 lutego2019r. w naszej szkole odbył się Walentynkowy Turniej Mini Piłki Siatkowej (miksty). W tunieju wzięło udział 16 zespołów. We wspólnej zabawie uczestniczyli uczniowie klas: 3a, 4a,2c,3d,2a,1a,3k,1k i 3t. M

 • istrzostwo zdobyli Julia Jamrozik (kl. 3k) i Jakub Komenda (kl. 3k),
 • II miejsce – Aleksandra Grzesiak (kl. 3a) i Damian Bandrowczak (kl. 4a),
 • III miejsce – Dominika Batorska (kl. 4a) i Tomasz Marć (kl. 4a)
Gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę wszystkim uczestnikom.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

„ZIMOWA FOTOGRAFIA”

Na początku stycznia 2019 roku, Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs fotograficzny pod tytułem „ZIMOWA FOTOGRAFIA”. Sposób przedstawienia tematu był nieograniczony. Uczniowie mogli pokazać jak postrzegają tę porę roku, jej piękno, czy srogość, czy ją lubią, czy nie, jak wyglądają w czasie zimy, jak spędzają czas wolny, krajobraz czy architekturę. Całość konkursu nadzorowały cztery osoby z prezydium Samorządu Uczniowskiego.
28 stycznia był ostatnim dniem przesyłania prac. W skrzynce przewodniczącej znalazło się ich blisko 100. Zgodnie z regulaminem, jedna osoba mogła przesłać maksymalnie trzy zdjęcia. Po wstępnej selekcji przez uczniów z Prezydium SU, zostało wybranych 46 najlepszych zdjęć. Następnie te 46 zdjęcia zostały wydrukowane w formacie A-4 , oczywiście w kolorze. Później zdjęcia wystawiliśmy na jednym ze szkolnych korytarzy. Tak oto stworzyliśmy w Chemiku, na II piętrze, galerię sztuki – galerię fotografii, dostępną dla całej społeczności szkoły. Wśród prac dominowały zdjęcia pięknych, zaśnieżonych krajobrazów gór, lasów i pól. Znalazły się także kadry z wyjazdów narciarskich i pieszych wycieczek naszych uczniów. Nie brakowało zdjęć architektury, parków oraz przydomowych ogródków i wesołych bałwanków. Prawdziwymi perełkami okazały się jednak ujęcia zimowych detali.
31 stycznia jury złożone z 4 przedstawicieli uczniów i 4 przedstawicieli nauczycieli zebrało się w celu dokonania ostatecznego wyboru, wyboru laureatów. Do ścisłego finału zostało zakwalifikowanych 13 wyjątkowych zdjęć. Po półgodzinnej naradzie zapadł werdykt.

I miejsce otrzymała Magdalena Ptasznik z klasy 3a za zdjęcie przeźroczystej, ozdobnej bombki choinkowej na zimowym tle. II miejsce zajęła Klaudia Firkowska, również z klasy 3a, za piękny, górski krajobraz z wijącą się rzeką. III miejsce przypadło Wiktorii Grochal z klasy 1d, za pierwszy podmuch zimy na jeszcze zachowanym na drzewie liściu. Pozostałe 10 finałowych fotografii otrzymało wyróżnienia. Laureaci otrzymali przygotowane przez organizatorów pamiątkowe dyplomy oraz bilety do kina. Osoby wyróżnione również nagrodzone zostały dyplomami i słodkimi upominkami. Nagrodzone zdjęcia na pewno do końca zimy – muzy naszych tegorocznych prac, będą wisiały w naszej szkolnej galerii fotografii. Wszyscy, którzy odwiedzą II piętro naszej szkoły będą mogli nacieszyć oczy wspaniałymi kadrami zimy, widzianej oczami Uczniów Zespołu Szkół Chemicznych.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

ZAKRĘCENI DLA UNICORN

W poniedziałek, 18 lutego br., zostały przekazane do Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN cztery worki plastikowych nakrętek, które udało nam się zebrać od początku obecnego roku szkolnego. Zakrętki do transportu przygotowali uczniowie klasy 4at (Krzysztof Plewa i Eryk Mazurkiewicz). Natomiast do siedziby Fundacji (ul. Zielony Dół 4) dostarczył o. Rafał Waluch, OFM. W imieniu chorych, którzy skorzystają z finansów za utylizację zakrętek, DZIĘKUJEMY wszystkim Uczniom, Rodzicom i Pracownikom, którzy włączyli się w tą akcję. Równocześnie przypominamy, że zbiórka trwa nadal. Przyniesione nakrętki można wrzucać do pudła, które znajduje się przy sali gimnastycznej.
Opiekunowie i Wolontariusze SzKW
p. Anna Frączek- Bzowska
p. Agata Walas
o. Rafał Waluch OFM

Tekst alternatywny Podziekowania

XII Małopolski Konkurs Pięknego Czytania

Dnia 7 lutego 2019 roku odbyły się w naszej bibliotece szkolne eliminacje do XII Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania, który został zorganizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie. Jury etapu szkolnego: Justyna Buchta i Agata Walas
Wyniki:

 • I miejsce: Jadwiga Śliwa (1k)
 • II miejsce: Antonina Kania (1a)
 • III miejsce: Weronika Kaczor (2c), Anna Okarmus (2k)
Do drugiego etapu przeszły uczennice, które zajęły dwa pierwsze miejsca.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny

TYDZIEŃ DOBREGO SŁOWA

W ramach obchodów Tygodnia Dobrego Słowa w naszej szkole wychowawcy wraz ze swoimi klasami na lekcjach przygotowali min: „życzliwe chmurki”, plakaty, plakaty- zrywki, pocztę dobrego słowa, kartki z życzeniami, drzewka z listkami z dobrym słowem, karteczki z cytatami, “uśmiechnięte buźki” - karteczki samoprzylepne. Wszystkie prace plastyczne wykonane na zajęciach zostały powieszone w różnych miejscach w szkole. Ponadto oprócz akcji zaplanowanych przez wychowawców w naszej szkole odbyły się następujące wydarzenia:

 • 1. We czwartek tj 7.02.2019 nauczyciele i uczniowie przyszli ubrani na kolorowo : na czerwono, żółto, różowo ,pomarańczowo. Część uczniów była przebrana w strój piżamowy.
 • 2.Każda klasa stworzyła logo z uśmiechniętą buźką i przypięła je do swojego ubrania w piątek tj.8.02.2019.
 • 3. Nauczyciele przesłali swoje wesołe, radosne zdjęcie z których stworzona została Galeria Uśmiechniętego Nauczyciela.
 • 4. Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz z wybrana młodzieżą wyszli we czwartek i piątek tj 7 8 lutego na zewnątrz aby rozdać mieszkańcom Krakowa cukierki i karteczki z dobrym słowem.
 • 5.Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem wystawili w gablocie pusty arkusz papieru na którym uczniowie sami wypisywali dobre słowa lub cytaty.

Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

21. Finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy

21. finał Rankingu Liceów i Techników Perspektywy odbył się 10 stycznia 2019 roku w kampusie Grupy Uczelni Vistula w Warszawie. Najlepszym szkołom z całej Polski gratulowała Kapituła Rankingu, rektorzy i prorektorzy uczelni, prezydenci miast, reprezentanci władz oświatowych.
Nasze Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 zajęło 7 miejsce w Polsce. Od lat plasujemy się w pierwszej dziesiątce najlepszych techników w kraju. Dobra szkoła to gwarancja sukcesu!

 • W Ogólnopolskim Rankingu Techników jesteśmy na 7 miejscu w Polsce.
 • W Ogólnopolskim Rankingu Maturalnym Techników jesteśmy na 6 miejscu
 • Samorząd Uczniowski charytatywnie

  W pierwszym okresie roku szkolnego 2018/2019 Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Chemicznych prowadził również działalność charytatywną. W sumie zebraliśmy 1891 złotych. Pierwszą akcją była kontynuacja Adopcji Serca - trójki dzieci z Kamerunu. To już trzeci rok, jak wspieramy Toussaint, Tatiane i Alaiziane. W tym roku wysłaliśmy dla Nich 750 złotych na kontynuację nauki i potrzebne rzeczy codziennego użytku.
  W grudniu, podczas kiermaszu, na którym sprzedawaliśmy własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne, uzyskaliśmy 850 złotych. Pieniądze te wysłaliśmy za pośrednictwem Unicef na dożywianie dzieci w Sudanie Południowym.
  Ostatnią naszą akcją była tradycyjna już sprzedaż kartek świątecznych na rzecz krakowskiego Hospicjum św. Łazarza. W tym roku udało się nam zebrać 291 złotych.
  Serdecznie dziękujemy.

  Tekst alternatywny

  Studniówka 2019

  W tym roku bal odbył się w uroczym Hotelu Europejskim, położonym w samym sercu Krakowa. Na studniówce bawiło się 7 klas maturalnych wraz z Wychowawcami i Gronem Pedagogicznym. Wszystkich maturzystów, zaproszonych gości i rodziców powitała Pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska, życząc równocześnie udanej zabawy i dobrych wyników na maturze. Głos zabrali również przedstawiciele rodziców i uczniów. Studniówkę zainaugurował dostojny polonez.
  W czasie studniówki uczniowie klasy IIIb, pod kierunkiem Pani Małgorzaty Niedźwieckiej – Samborek, wystąpili z pięknym spektaklem. Również uczniowie klasy IVat wraz z wychowawcą zaśpiewali piosenkę o studniówce i maturze, ułożoną przez siebie. Wszystkie występy nagrodzone zostały brawami.
  Maturzyści bawili się doskonale do białego rana!

  Wigilia szkolna

  21 grudnia w naszej szkole odbyła się zarówno Wigilia Szkolna, jak i Wigilie klasowe. W tym roku program artystyczny przygotowała klasa 2n wraz z wychowawcą, Panią Beatą Skomra oraz o. Rafałem Waluchem. Jako chór wystąpiły uczennice z klasy 3a.
  Całość akademii poprowadzili przedstawiciele samorządu szkolnego. Na początku akademii Pani Dyrektor wręczyła dyplomy zwycięzcom konkursu kolęd i pastorałek, który odbył się dzień wcześniej. Nagrodzeni uczniowie, grupy i klasy zaśpiewali dla nas jeszcze raz. Wszystkie występy nagrodzone zostały gromkimi oklaskami.
  Na koniec Pani Dyrektor złożyła wszystkim zebranym życzenia świąteczne.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

  Jak co roku, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, w naszej szkole został przeprowadzony KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK. Zgłaszać się można było do piątku, 14 grudnia, do Nauczycieli Języków Obcych i Katechetów. Koordynatorem Konkursu była p. Grażyna Skałka. Wystąpić mogły całe klasy, grupy i soliści. Należało przygotować 2 utwory: jeden w języku polskim (kolęda lub pastorałka) i jeden w języku obcym (kolęda, pastorałka lub piosenka świąteczna). Jury oceniało znajomość tekstu i melodii oraz wrażenia estetyczne (np. strój, zachowanie na scenie, itp.). Konkurs odbył się w czwartek, 20 grudnia br., na 5 i 6 lekcji, w sali gimnastycznej. W sumie udział wzięli uczniowie z klasy 1a, 1k, 1o, 1c, 2c, 2k i 3b. Jury Konkursu w składzie: p. M. Pęcek- Czuba, p. J. Buchta, p. A. Walas oraz Uczniowie z ramienia SU- G. Broszkiewicz, 3t; A. Trzcionka, 3t; E. Bartosik, 3a; po długich i burzliwych obradach ostatecznie postanowiło przyznać następujące miejsca Uczestnikom:
  w kategorii KLASA:

  • I miejsce- klasa 1c (85 pkt)
  • II miejsce- klasa 1k (78 pkt)
  • III miejsce- klasa 1o (61,5 pkt)
  w kategorii GRUPA:
  • I miejsce- uczennice klasy 2k (86,5 pkt)
  • II miejsce (ex eaquo):
  • uczennice klasy 2c (83,8 pkt)
  • uczniowie klasy 1a (82,5 pkt)
  • III miejsce- uczniowie klasy 3b (74,5 pkt)
  w kategorii DUET: WYRÓŻNIENIE dla uczennic klasy 2k
  Ponadto jury postanowiło przyznać NAGRODĘ SPECJALNĄ- FAIR PLAY dla uczniów klasy 3b (biorących udział w konkursie) za ich wkład w przebieg imprezy, koleżeńską pomoc młodszym kolegom i koleżankom oraz dobrą zabawę. Organizatorzy (Nauczyciele Języków Obcych i Katecheci) dziękują wszystkim Uczestnikom za udział w konkursie; Opiekunom i Publiczności za doping; ekipie technicznej (J. Głogowski, 3k i D. Drabik, 3a) oraz Prowadzącym (K. Migdał, 3a i F. Rutka, 3t) za pomoc w przygotowaniu imprezy. W piątek, 21.12.br., klasy (1k, 1c) i grupy uczniów (1a, 2k, 2c) przed Szkolnymi Jasełkami zaprezentowały po jednej kolędzie z wygranego repertuaru.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  37. ROCZNICA WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO W POLSCE

  W środę, 12 grudnia br., na jednej z lekcji historii i religii, odbył się wykład prowadzony przez pracowników krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Prelekcja poświęcona była w całości 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (13.12.1981r.). Pan dr Paweł i pani Marta Rajek opowiadali zebranej młodzieży o historii tego okresu oraz o realiach życia zwykłych ludzi, m.in. o zakupach na kartki czy nocnych kolejkach np. po pralkę. W prelekcji był też czas na zapoznanie uczniów z humorem czasu stanu wojennego. W spotkaniu brali udział historycy i katecheci oraz młodzież z klasy 1c, 2c, 3c i 3d. Na koniec uczennice z klasy 2c złożyły Pracownikom IPN życzenia świąteczne z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku oraz podziękowały za wykład.

  Tekst alternatywny

  Świąteczne warsztaty decoupage.

  Już na początku grudnia zagościła w naszej szkole świąteczna atmosfera. A wszystko za sprawą zorganizowanych już po raz drugi warsztatów decoupage. Warsztaty zostały zorganizowane przez Samorząd Uczniowski ZSCh, a w szczególności, dzięki mamie jednej z naszych uczennic, Pani Marii Piłat. To właśnie Ona zakupiła wszystkie niezbędne materiały, dzięki którym mieliśmy możliwość wykonać ponad 50 ozdób świątecznych. W przemiłej atmosferze, na sali gimnastycznej, tworzyliśmy piękne bombki choinkowe i świece wigilijne. Pani Maria wraz z dwoma koleżankami przez pięć godzin nadzorowała staranne wykonanie i dekorowanie wszystkich ozdób w technice decoupage. Dodatkowo na warsztatach malowaliśmy świąteczne aniołki z gipsu, które przygotowała Pan Aneta Polit. W warsztatach wzięło udział około 40 uczniów. Już w piątek 14 grudnia zostanie zorganizowany kiermasz świąteczny, a uzyskany dochód ze sprzedaży ozdób przekażemy na cel charytatywny.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Zawody pływackie

  We wtorek 12 grudnia odbyły się na pływalni AWF w Krakowie zawody pływackie w ramach Licealiady Młodzieży. Naszą szkołę reprezentowała sześcioosobowa drużyna w składzie: Blanka Roszkowska, Oliwia Ufniarz, Bernard Orzechowski, Mikołaj Grabowski, Tomasz Bartosik i Filip Rutka. Najlepszy wynik z naszej szkoły uzyskała Blanka, zajmując 6 miejsce w stylu grzbietowym na 50 metrów i Filip, zajmując 13 miejsce w stylu motylkowym na dystansie 50 metrów. Gratulujemy.

  Tekst alternatywny

  RADOSNA GWIAZDKA

  W piątek, 7 grudnia br., odbyła się świąteczna zbiórka żywności dla najbardziej potrzebujących mieszkańców Krakowa. Z naszej szkoły brali w niej udział uczniowie z klasy 4a (Adrian Kazimirek, Justyna Kłusek i Ola Sadłos) oraz 1o (Aneta Bąkiewicz, Patrycja Frączek, Julia Gralak, Małgosia Mistarz i Klaudia Popiełkiewicz). Tym razem nasi wolontariusze pracowali w sklepie SPAR (dawny Kefirek) mieszczącym się na ul. Przy Rondzie Mogilskim 4. Po całym dniu rozdawania klientom sklepu ulotek z prośbą zakupu potrzebnych produktów udało się zebrać całe 3 kosze. Akcja miała trwać jeszcze w sobotę, ale dzień przed została odwołana przez Organizatorów, czyli Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana. Dziękujemy młodzieży biorącej udział za zaangażowanie i poświęcony czas.
  Opiekunowie SzKW

  KWESTA "Z SERCA DLA SERCA"

  W środę, 5 grudnia br., uczennice klasy 1c na dwóch godzinach lekcjach przeprowadziły zbiórkę na budowę Domu Hospicyjnego dla Dzieci. Akcja ta została zaplanowana już w połowie września po nawiązaniu współpracy z Fundacją "Z Serca Dla Serca". Termin jej przeprowadzenia też został wybrany wcześniej: 5 grudnia przypada bowiem MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA. Jest to Święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych i obchodzone od 1985 roku.
  W liście od Prezesa Fundacji czytamy "Państwa zaangażowanie jest pomocą i wyrazem troski o tych, którzy z perspektywy świata nie są już nikomu potrzebni. W budowanym Domu Hospicyjnym zostaną otoczeni miłością i opieką. (...) Każdy z nas zna kogoś lub ma w rodzinie przynajmniej jedną osobę, która choruje lub chorowała na jakiś nowotwór. Cierpi wtedy i chory i bliscy. (...) Budowa Hospicjum dla Dzieci ma miejsce na styku 3 województw: podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Dziękujemy za pomoc w budowaniu dzieła, które będzie promieniować dobrem dla tych, którym nie zostało już wiele czasu". Naszym wolontariuszkom (Natalia Bauer, Eliza Glanowska, Dominika Szpilka i Zuzanna Waśniowska) udało się w sumie zebrać 325, 74 zł+ 1 centa+ 1 monetę kolekcjonerską z XII Nocy Muzeów w Krakowie. Dziękujemy wszystkim Uczniom i Pracownikom szkoły za włączenie się w kwestę.
  Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  29 listopada 2018 kontynuując obchody rocznicowe klasa 3b i 3a pod opieką pani Małgorzaty Niedźwieckiej - Samborek udała się do szkoły podstawowej nr 4 im R. Traugutta na ulicy Smoleńsk 4 w Krakowie z pokazowym przedstawieniem. Uczniowie naszej szkoły pokazali słowno-taneczno-muzyczną inscenizację dotyczącą odzyskania niepodległości. Młodzi widzowie mieli okazję przez to brać udział w żywej lekcji historii , która przypominała o trudnych losach naszych przodków w walce o wolność. Śpiew patriotycznych piosenek przez chór, piękne recytacje, ruch sceniczny zostały należycie wynagrodzone hucznymi brawami i sprawiły, że wszyscy mogli poczuć podniosłą i uroczystą atmosferę. Prezentacja spektaklu nie tylko przybliżyła historię Polski uczniom ale także jest swoistą promocją naszej szkoły.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  W ramach obchodów 100- lecia Odzyskania Niepodległości w dniu 28.11 2018 w naszej szkole gościliśmy Panią doktor Joannę Lubecką i Pana doktora Adriana Matulę z IPN-u. Klasy 1o,3b,1k,2c wzięły udział w wykładzie pt.,,Między Niemcami a Rosją- spory geopolityczne II RP" poruszające najważniejsze aspekty polityki XX -lecia międzywojennego. Na tym tle zostały omówione wizje młodego państwa: Polski narodowej i Polski inkorporacyjnej reprezentowane przez „ojców niepodległości”. Józef Piłsudski i Roman Dmowski to dwie kluczowe postaci, które w powszechnej świadomości kształtowały byt państwa polskiego u progu niepodległości w 1918 roku. Młodzież z zainteresowaniem słuchała wykładu połączonego z prezentacją i filmem włączając się w dyskusję.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Od środy 28 listopada 2018 młodzież naszej szkoły wraz z historykami i wychowawcami zaczęła chodzić do Muzeum Narodowego na wystawę: „Niepodległość. Wobec myśli historycznej Józefa Piłsudskiego”- twórcy Legionów, architekta niepodległości, ale także publicysty, wnikliwego analityka historii Polski, stratega. Tu w Krakowie mieszkał w latach 1900-1917, zakładał Związek Strzelecki, stąd wyruszał na wojnę przeciwko Rosji, tu spotykały go hołdy po dymisji z Legionów Polskich, tu wielokrotnie po wojnie wracał i spoczął po śmierci w podziemiach wawelskiej katedry. Wielu artystów w podobny sposób jak Marszałek współodczuwało niewolę i przeżywało aktualne wydarzenia To właśnie ich prace –obrazy, grafiki i rzeźby znamienitych polskich twórców (m.in. Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Leopolda Gottlieba, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Artura Grottgera) ale także mundury, mapy, broń, odznaczenia i medale, archiwalne fotografie składają się na niepowtarzalną ekspozycję. Młodzieży bardzo się podobała wystawa, z ciekawością dopytywali o szczegóły historyczne , trafnie powiązując eksponaty z wydarzeniami politycznymi tamtego okresu.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Konkurs wiedzy o kulturze USA

  W dniu 30.11.2018 r. gościliśmy wśród 12 drużyn na konkursie wiedzy o kulturze USA opartym o wydania czasopisma Zoom in on America z lat 2016 -2017 odbywającym się na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W skład drużyny ZSCH wchodziły: Kinga Borgosz z kl 1k oraz Gabriela Koster i Katarzyna Wawrzyk z kl. 2 c. Uczennice stanowiły drużynę i odpowiadały na serię pytań w Trivia Test w Czytelni UP przed gronem jurorów w skład którego wchodziły Panie: Konsul Ds. Prasy i Kultury Konsulatu USA, Bożena Piłat – autorka i współredaktorka czasopisma, w-ce dyr. Biblioteki Głównej UP oraz trzy stypendystki Fullbrighta. Po konkursie grupa uczniów uczestniczyła w wykładach z okazji 4-tej edycji konkursu : prof. Artur Piskorz wygłosił referat na temat filmu Space Odyssey Stanleya Kubricka natomiast Pani Konsul Paula Walker na temat działalności konsulatu USA i dyplomacji. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku uczestniczyliśmy w podobnym wykładzie w Konsulacie USA w Krakowie. Mamy nadzieję, że po tegorocznych zmaganiach uczniowie zachęcą się do zgłębiania wiedzy na temat tego zróżnicowanego kraju i wystąpią w kolejnych edycjach konkursu.
  Opiekun: U.Pałka

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Uczniowie całej szkoły w dniu 22 listopada 2018 poszli do kina na polsko-brytyjski dramat wojenny Dywizjon 303 w reżyserii Denisa Delića, z Maciejem Zakościelnym i Piotrem Adamczykiem w rolach głównych, według scenariusza w oparciu o wątki z powieści Arkadego Fiedlera Dywizjon 303.Grupa polskich lotników bierze udział w obronie Anglii przed nalotami niemieckimi w czasie II wojny światowej. Początkowo niechętni Anglicy, widząc doskonałe wyszkolenie i odwagę młodych Polaków, pozwalają im na wzięcie czynnego udziału w walce za sterami brytyjskich samolotów. Wśród asów polskiego lotnictwa jest m.in. były wykładowca szkoły lotniczej w Dęblinie Witold Urbanowicz, który dowodzi filmowym Dywizjonem 303. Czas między lotami lotnicy spędzają ze sobą w brytyjskich kantynach, gdzie zawierają znajomości z Anglikami, zakochują się i manifestują swoje przywiązanie do Polski. ""Antoni Królikowski wcielający się w rolę pilota Witolda „Tolo” Łokuciewskiego podkreślił, że film o Dywizjonie 303 jest szczególnie ważny w kontekście setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości. Aktor zauważył, że od dawna nie było filmu o historycznym sukcesie, z którego możemy być dumni i którym możemy się chwalić przed całym światem, a 303 „bez wątpienia jest takim tematem”. Aktor przyznał, że bardzo dobrze, iż w setną rocznicę odzyskania niepodległości udało się przypomnieć bohaterów z legendarnego dywizjonu, opowiedzieć o ich przyjaźni, walce i poświęceniu.""

  OLIMPIADA TEOLOGII KATOLICKIEJ

  W czwartek, 15 listopada br., w Chemiku odbył się etap szkolny Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku była to już XXIX edycja tego konkursu. "Święty Jacek- wzór ewangelizacji" to temat, z którym przyszło się zmierzyć zgłoszonym uczniom. Jest to wyjątkowa postać, szczególnie dla ludzi młodych związanych z Duszpasterstwem OO. Dominikanów w Krakowie. Św. Jacek żył i działał m. in. w naszym mieście. Od XVI wieku w miejscu, gdzie mieszkał została wzniesiona kaplica- grób św. Jacka, która zachowała się do dziś jako miejsce kultu i przykład renesansowej architektury sakralnej. Do Olimpiady zgłosiło się w sumie 7 osób; ale w dniu jej przeprowadzenia obecnych było tylko 4 uczniów. Najlepiej wypadła Natalia Bauer, z klasy 1c.
  Katecheci ZSCH

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dziś tj 9.listopada odbyły się uroczyste Akademie poświęcone 100 letniej rocznicy Odzyskania Niepodległości. Aby każdy uczęń naszej szkoły mógł oglądnąć przedstawienie teatralne, akademia była powtarzana trzy krotnie. Na scenie zobaczyliśmy klasę teatralną – 3b i technikową 3a , które pod kierunkiem pani Małgorzaty Niedźwieckiej – Samborek pokazały słowno-muzyczne widowisko dotyczące ciągu historycznych wydarzeń i walk , które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie Akademii pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska rozdała okolicznościowe dyplomy laureatom konkursów : historycznego, literackiego, plastycznego, biegu matematycznego i pieśni patriotycznej. Na ostatnim przedstawieniu laureaci konkursu literackiego i pieśni patriotycznej pokazali swoje wokalne umiejętności oraz zaprezentowali własną twórczość.
  Pomiędzy Akademiami odbył się polonez na podwórku szkolnym. Przy dźwiękach muzyki młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami tańczyła wyćwiczony układ choreograficzny. Entuzjazm młodzieży i nauczycieli widoczny był w barwnych strojach uczestników poloneza. Występy zakończyła spontanicznie zatańczona belgijka.
  W kolejnej przerwie między Akademiami, młodzież wraz z gronem pedagogicznym na podwórku szkolnym , utworzyła żywy , biało- czerwony napis: CHEMIK DLA NIEPODLGŁEJ a potem dokładnie o godzinie 11.11. zaśpiewała 4 zwrotki hymnu Polski, włączając się w ten sposób w akcję zorganizowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej pod hasłem „Rekord dla Niepodległej”
  Dzisiejszy dzień był piękną, żywą lekcją historii. Przypomniał tragedię rozbiorów, trudne lata walk o niepodległość i radość z odzyskania wolności. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i kreatywnością uczestnicząc w tej wyjątkowej lekcji patriotyzmu.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  W ramach obchodów 100- lecia Odzyskania Niepodległości uczniowie klasy 3b oraz przedstawiciele klasy 3a wraz z panią Małgorzatą Niedźwiedzką – Samborek byli 7.11.2018 w szkole podstawowej nr 33 mieszczącej się przy ulicy Konarskiego w Krakowie. Pokazali wspaniały program artystyczny związany z Niepodległością. Młodsi koledzy i koleżanki byli zachwyceni przedstawieniem i nagrodzili artystów gromkimi brawami. Takie kontakty służą nie tylko promocji naszej szkoły ale także pokazują iż o Niepodległości można się też uczyć oglądając ciekawy spektakl teatralny.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dnia 8 listopada 2018 wzorem lat ubiegłych przeprowadzony został Wielki Konkurs Pieśni Patriotycznej. Od lat cieszy się on w naszej szkole nie słabnącym zainteresowaniem. Uczniowie prezentują trzy pieśni patriotyczne. Oceniany jest repertuar, prezencja uczestników, wykonanie oraz skład zespołowy. Celem konkursu jest od lat m. in. propagowanie treści pieśni patriotycznych, które opisują ważne wydarzenia historyczne, sławią polskich bohaterów czasów walki o suwerenność, pielęgnowanie rodzimej kultury i języka, by młodzi ludzie byli świadomi swej tożsamości i dumni z tego, że są Polakami. Klasy zaprezentują swoje pieśni na uroczystej Akademii z okazji Odzyskania Niepodległości.
  Zwycięzcy tegorocznej edycji:

  • 1 miejsce – klasa 2k
  • 2 miejsce – klasa 1o
  • 3 miejsce – klasa 1k
  • Wyróżnienie : Weronika Łydka z klasy 2c
  Gratulujemy laureatom!!!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  WYJŚCIE NA WOJSKOWY CMENTARZ RAKOWICKI I GRÓB RODZINY ŚW. JPII

  Listopad to miesiąc w tradycji polskiej, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych. Wykorzystując dwie rocznice (100 lat od odzyskania niepodległości i 40 lat od wyboru Papieża- Polaka) uczniowie klasy 1c, 1d i 1o w ramach dwóch godzin lekcyjnych udali się na Wojskowy Cmentarz Rakowicki i Grób Rodziny św. Jana Pawła II. Celem wyjścia było oddanie hołdu tym wszystkim, którzy polegli w różnym czasie i na różnych frontach broniąc naszej Ojczyzny, a także modlitwa przy grobie Rodziców polskiego Papieża. Dla wielu osób był to pierwszy raz, kiedy znaleźli się na terenie jednego z najstarszych krakowskich cmentarzy.
  Katecheci ZSCH

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  W naszej szkole rozstrzygnięty został konkurs literacki. Aby w nim uczestniczyć należało napisać wiersz- utwór poetycki związany z Niepodległą Polską, wydarzeniami historycznymi, które miały znaczenie w procesie odzyskiwania przez Polskę wolności. Celem konkursu było rozbudzanie zamiłowania do twórczości poetyckiej, propagowanie piękna języka polskiego, rozwijanie uczyć patriotycznych. Laureaci zaprezentują swoją twórczość na uroczystej akademii upamiętniającej Odzyskanie Niepodległości przez Polskę która odbędzie się dnia 9 listopada .
  Laureaci:

  • I miejsce- Mateusz Mach z klasy 3b
  • II miejsce- Lidia Wolczko z klasy 4a
  • III miejsce- Jadwiga Śliwa z klasy 1k
  • Wyróżnienie- Justyna Nyrka z klasy 3a
  Gratulujemy laureatom!!!

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dnia 7 listopada 2018 na lekcji 5, był przeprowadzony finał konkursu historycznego . Najlepsi uczniowie z całej szkoły przystąpili do 50 – pytaniowego Quzzis – u. W obecności pani Dyrektor Elżbiety Ramatowskiej i pani Vice Dyrektor Barbary Machnik uczniowie w ogromnym skupieniu rozwiązywali test wiedzy dotyczący walki o Niepodległość Rzeczypospolitej. Bezkonkurencyjnym okazał się Krzysztof Kania z klasy 3b, który pokonał test bez błędu. Druga była Julia Kwiecińska z klasy z klasy 1c, trzeci Kacper Owczarski z klasy 1a a czwarta Julia Świderska z klasy 3a. Swoja postawą i zaangażowaniem uczniowie naszej szkoły udowodnili że 11 listopada 1918 roku jest przełomowym dniem w dziejach całej Europy i Polski. W lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Okoliczności powstania państwa Polskiego pokazały szeroką i przekrojowa wiedzę naszych uczniów.
  Gratulujemy laureatom!!!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dnia 7 listopada 2018 rozstrzygnięty został konkurs plastyczny, cieszący się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Jury stanęło przed dużym wyzwaniem, gdyż ilość prac przerosła najśmielsze oczekiwania. Celem konkursu było, oprócz rozbudzania inwencji twórczej, edukacja i kształtowanie postaw patriotycznych naszych uczniów. Prace laureatów ozdabiają budynek naszej szkoły, oraz zostaną pokazane na uroczystej akademii z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.
  Laureaci:

  • 1 miejsce - Paulina Bugajska z klasy 2c
  • 2 miejsce - Weronika Biela z klasy 2c
  • 3 miejsce - Justyna Sikora z klasy 1c
  • Wyróżnienie - Katarzyna Trzos z klasy 1o
  Gratulujemy zwycięzcom!!!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa” W obchody 100-lecia odzyskania niepodległości włączyli się także matematycy organizując konkurs plastyczny, którego tematem przewodnim było namalowanie portretu sławnego matematyka okresu 20-lecia międzywojennego oraz przeprowadzili w klasach pierwszych „Bieg matematyka”, który został wygrany przez klasę 1 c. Polegał on na biegu na 100 metrów na czas i rozwiązywaniu zadań w drużynach klasowych. Rozdanie dyplomów i medali zawodów matematycznych odbędzie się w czasie Akademii z okazji Odzyskania Niepodległości. Prace plastyczne są prezentowane w gablocie matematyków.

  Tekst alternatywny

  AKCJA „KSIĄŻKI WYCHODZĄ Z BIBLIOTEKI”

  „Co czytać? – Wszystko. Jeżeli się pragnie wyciągać pożytek z czytania, wyciąga się go z każdego czytania. Bo czytanie to jest odnajdywanie własnych bogactw i własnych możliwości przy pomocy cudzych słów.” /Jarosław Iwaszkiewicz/
  W środę 24 października 2018 roku od godz. 9.55 do 12.00 uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Chemicznych mogli poznać nowe książki, których zakup został ufundowany przez rodziców. Zawiesiłyśmy plakaty wykonane przez naszą młodzież, rozłożyłyśmy stoły w pobliżu pokoju nauczycielskiego i rozpoczęłyśmy akcję promowania czytelnictwa. Pomagała nam w tym Julia Jakubek z klasy 2n. Akcja ta przyczyniła się do wzrostu wypożyczeń beletrystyki (wrzesień 24%, październik 49%). Największym powodzeniem cieszyły się kryminały, powieści obyczajowe i fantasy.
  Zapraszamy do biblioteki szkolnej wszystkich miłośników słowa pisanego, ponieważ, jak twierdziła Wisława Szymborska: „czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
  Bibliotekarze

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  "Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dnia 31 października 2018 roku Poczet Sztandarowy wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego wziął udział w Międzynarodowych Obchodach 100-lecia Wyzwolenia Krakowa spod Władzy Zaborczej. Tegoroczne obchody, zaczęły się na Placu Niepodległości o godzinie 10:30 od występu Chóru Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz prawykonania nieznanej wersji Hymnu Polskiego używanego przed 1927 rokiem, który na tę okazję wykonała słynna francuska sopranistka – Nathalie Nicaud, w języku polskim. Partytura Hymnu została odnaleziona we Francji przez Panią Nicaud. Uroczystość uświetniły Poczty Sztandarowe Krakowskich szkół, Poczty Sztandarowe Wojska Polskiego, Kompania Reprezentacyjna, Orkiestra Garnizonu Kraków oraz ponad 50 osób w historycznych mundurach wojskowych przybyłych na tę okazję z Austrii, Niemiec, Polski i Węgier.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Dnia 31.11 w naszej szkole kilkoro uczniów celebrowało Halloween. Na szkolnych korytarzach powiało grozą, własnoręcznie wykonane makijaże straszyły innych uczniów. Ale czujni nauczyciele nie dali się przestraszyć i lekcje dalej odbywały się według programu. Strasznie fajny ten Halloween

  Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Dnia 7 listopada (środa) na lekcji 5 w Sali 52 odbędzie się finał konkursu historycznego „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa” .W wyniku eliminacji klasowych wyłonieni zostali finaliści konkursu między którymi odbędzie się ostateczna rozgrywka która wyłoni ucznia znającego najlepiej w szkole historie Odzyskania Niepodległości.


  Tekst alternatywny

  Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Z okazji 100-ecia odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej współtworzy tematyczne dodatki historyczne zamieszczane w prasie ogólnopolskiej i regionalnej. W naszym przypadku jest to Dziennik Polski .Uczniowie naszej szkoły w ramach współpracy otrzymali gazetki poświęcone historii Polski od okupacji do Królestwa Polskiego. Ciekawe artykuły wywołały szereg dyskusji i burzy mózgów na lekcjach historii. Młodzieży najbardziej podobał się artykuł poświęcony Kryzysowi przysięgowemu autorstwa Michała Wenklara.

  Tekst alternatywny

  Mat@ndo

  25 października 2018r w Centrum Edukacyjno – Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach odbył się Finał VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Mat@ndo.
  Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Dominika Książek, Patryk Gajewski, Adrian Kazimirek (4a), która zajęła 7 miejsce.
  Uczniowie mieli godzinę na rozwiązanie 14 zadań: 4 informatycznych i 10 matematycznych, m.in. z zakresu planimetrii, trygonometrii, funkcji liniowych i kwadratowych oraz systemów liczbowych i funkcji logicznych. Pracowali przy komputerach w 3-osobowych drużynach, mając do dyspozycji wyłącznie kartkę i długopis. Podczas finału odbyły się również spotkania z przedstawicielami świata nauki, prezentacje, warsztaty popularnonaukowe oraz wykłady prowadzone przez pracowników Politechniki Śląskiej.

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Kraków jako pierwsze miasto w Polsce odzyskało nieodległość. Porucznik Antoni Stawarz który tajnym spotkaniu w dniu 30 października 1918 obwieścił swoim żołnierzom początek powstania w Twierdzy Kraków, a następnie przy pomocy zebranych kolejarzy rozesłał depeszę do najważniejszych placówek kolejowych w Galicji. Depesza ta obwieszczała prowincji informację o udanej rewolucji w Krakowie. Kolejarze mieli polecenie kierować pociągi z austriackimi żołnierzami do stacji Kraków - Płaszów. 31 października 1918 wczesnym rankiem oddziały Stawarza zajęły dworzec w Płaszowie, bez jednego wystrzału rozbrajano żołnierzy austriackich z pomocą harcerzy prokocimskich, a następnie zajęto koszary w Podgórzu. W tryumfalnym pochodzie żołnierze pod dowództwem Stawarza przeszli do Rynku Głównego w Krakowie. Wydarzenia tego dnia można uznać za początek niepodległości Polski. Z tej okazji Pani Marta Rajek z Młodzieżowego Centrum Kultury im. Henryka Jordana z ulicy Krupniczej oraz Pan dr Paweł Naleźniak z IPN-u zorganizowali w naszej szkole spotkanie z młodzieżą klas 4at, 1o, 1k. Fascynujący wykład i prezentacja wyjątkowych wydarzeń mających miejsce 100 lat temu w Krakowie oraz postać i działalność Antoniego Stawarza wzbudziła entuzjazm młodzieży.

  40. ROCZNICA WYBORU PAPIEŻA- POLAKA

  Rok 2018 jest obfity w wydarzenia i rocznice. Wśród nich znajduje się również ta, która przypomina- nam Polakom- o 40. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową polskiego kard. Karola Wojtyły, rodem spod krakowskich Wadowic. Oddając hołd temu Wielkiemu Rodakowi nasza młodzież mogła m. in. w dniach 9-10.10.br. wziąść udział w polsko- węgierskiej konferencji naukowej "Papież zza żelaznej kurtyny". Ponadto w szkole odbył się cykl okolicznościowych katechez poświęconych życiu, nauczaniu i działalności św. Jana Pawła II. Uczniowie klasy 1a, 1k, 1o, 1d, 2a, 2c i 3t byli także pod słynnym "oknem papieskim", na ul. Franciszkańskiej 3- to stamtąd w czasie podróży do Polski Ojciec Święty prowadził "wieczorne rozmowy" z przybyłymi do Krakowa pielgrzymami i obecnymi mieszkańcami. Natomiast z dziedzińca Pałacu Arcybiskupów Krakowskich młodzież miała okazję zobaczyć, gdzie znajduje się m. in. Sąd Archidiecezji Krakowskiej, Wydział Katechetyczny czy Wydawnictwo św. Stanisława, BM. Dla uczczenia 40. rocznicy wyboru polskiego Papieża została przygotowana także w szkole gablota z najpiękniejszymi myślami św. Jana Pawła II. Prace wykonali m. in. uczniowie klasy 2a i 2c w ramach zadania dodatkowego. Rocznicę można było przeżywać również z bliskimi lub indywidualnie uczestnicząc w nabożeństwach lub koncertach poświęconych temu Wielkiemu Polakowi. Niech nasz Święty Rodak będzie dla nas wzorem do naśladowania w drodze ku wieczności.
  Katecheci ZSCH

  Widowisko Dumy i Radości

  Kuratorium Oświaty w Krakowie zorganizowało w piątek 19 października 2018 roku uroczystości upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Imprezę rozpoczęła Msza Święta na Wawelu. Następnie barwny korowód prowadzony przez Jeźdźca Pamięci (Włodzimierza „Wowa” Brodeckiego) przemaszerował ulicami Krakowa do Parku Jordana. Po drodze złożono kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. W parku można było porozmawiać z Żołnierzami Niezłomnymi - Wacławem Szaconiem i majorem Stanisławem Szuro, odwiedzić stoiska sponsorów, zjeść kanapki i ciepłą zupę.
  W uroczystościach wzięła udział reprezentacja Zespołu Szkół Chemicznych: uczniowie z klasy 2c (liceum) i 3a (technikum), wychowawcy (Julita Środa-Płatek, Marzena Jantos-Gacek) oraz pani wicedyrektor Adriana Klepka. Wszyscy uczestnicy założyli bluzy z logo naszej szkoły. Grupę Chemików prowadzili: Maria Skłodowska-Curie (Karolina Zybała, 2c), Piotr Curie (Daniel Sroka, 3a) i Szymon Karlik (2c), który niósł tabliczkę z nazwą szkoły.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Bal Piórnika 2018

  Ślubowanie oraz pasowanie na ucznia odbyło się kilka dni wcześniej, nadszedł więc czas na zabawę pierwszoklasistów, którą zorganizowano 19 października 2018 roku. Imprezę przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego, Samorząd Uczniowski, chłopcy z 3t (Grzegorz Broszkiewicz, Patryk Caba) oraz dziewczyny z 2c (Izabella Mularczyk, Weronika Kaczor, Sandra Poznańska, Lidia Nowak, Edyta Bobak) oraz Kamil Frączek z 3d. Na imprezie pojawiły się klasy pierwsze z wychowawcami oraz chętni uczniowie. Zabawa rozpoczęła się o godz. 17.00 i trwała do godz. 20.00. Osoby oryginalnie ubrane i pomalowane, a takich zjawiło się na balu bardzo wiele, nie musiały płacić za bilety wstępu. Wszyscy uczestnicy zabawy byli zwolnieni z pytania na lekcjach, które miały się odbyć następnego dnia.
  Pierwszoklasiści brali udział w wielu konkurencjach, np. narysowanie w ciągu trzydziestu sekund podobizny swojego wychowawcy, odgadywanie nazw piosenek, zabawy z bańkami mydlanymi, rozpoznawanie przedmiotów z zamkniętymi oczami itp. W przerwach pomiędzy kolejnymi konkurencjami uczniowie tańczyli, oglądali występy swoich starszych kolegów, np. kabaret w wykonaniu Izabelli Mularczyk i Weroniki Kaczor i wysłuchali piosenki śpiewanej przez Marcina Stramka z 3b.
  Wyniki rywalizacji:

  • 1 miejsce – 1k (24 p.)
  • 2 miejsce – 1o (23 p.)
  • 3 miejsce – 1d (22 p.)
  • 4 miejsce – 1a (21 p.)
  • 5 miejsce – 1c (20 p.)

  Zwycięzcom gratulujemy!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „To się w ścieku nie mieści”

  W dniu 17.10.2018 klasa 4at wraz z opiekunami Aleksandrą Czarną i Beatą Skomra była na wycieczce w Zakładzie Oczyszczania Ścieków Płaszów. Uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili zakład przechodząc ścieżką edukacyjną „To się w ścieku nie mieści” dzięki czemu poznali wszystkie najważniejsze etapy oczyszczania ścieków trafiających na oczyszczalnię z miasta Krakowa: zaczynając od kolektora doprowadzającego ścieki w ilości ok. 150 tys. m3 podczas pogody bezdeszczowej, poprzez proces mechanicznego oczyszczania na kratach rzadkich i gęstych, piaskownikach i osadnikach wstępnych, oczyszczanie biologiczne na reaktorach biologicznych, doczyszczanie mechaniczne na osadnikach wtórnych, kończąc na kolektorze odprowadzającym oczyszczone ścieki. Oprócz procesu oczyszczania ścieków biorący udział w wycieczce mieli możliwość zapoznania się z obróbką osadów powstających na oczyszczalni, które po usunięciu wody są kierowane do Wydzielonych Komór Fermentacji Metanowej (WKF), w których jest produkowany biogaz. Biogaz wykorzystywany jest w kogeneratorach do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i w trakcie trwania wycieczki rywalizowali ze sobą biorąc udział w różnych zadaniach. Grupa która wygrała została obdarowana upominkami.

  Dzień Edukacji Narodowej oraz ślubowanie pierwszoklasistów

  Dzień Edukacji Narodowej świętowaliśmy w tym roku 15 października i był to czas wolny od zajęć edukacyjnych. O godzinie 11.00 wszyscy goście oraz organizatorzy imprezy, tj. klasa 2a z wychowawcą – panią Mariolą Pabian i Samorząd Uczniowski, zebrali się w sali gimnastycznej, gdzie odbyło się wręczenie nagród dyrektora szkoły dla zasłużonych nauczycieli, a następnie ślubowanie pierwszoklasistów.
  Później młodzież z klasy 2a przedstawiła kilka zabawnych scenek z życia szkoły, odbyły się pokazy chemiczne oraz pasowanie najmłodszych uczniów na członków szkolnej społeczności. Niektóre osoby dostały dodatkowe zadanie i uczestniczyły w turnieju „Jeden z pięciu”, który poprowadził Rafał Smęda.
  Następnie młodzież wraz z wychowawcami udała się do swoich sal na zajęcia integracyjne, a nauczyciele zostali zaproszeni przez Samorząd Uczniowski na poczęstunek.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  W szkole trwa akcja 100 szczytów górskich na 100 lecie Odzyskania Niepodległości. Uczniowie chcą zdobyć od września do grudnia szczyty górskie a swoje osiągnięcia odnotowują na tablicy. W zdobywaniu szczytów biorą udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Najwyższe zdobyte szczyty to :, Fansipan w Wietnamie, Lodowy Szczyt i Rysy w Tarach.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Kontynuując obchody 100 lat Niepodległości Polski nauczyciele historii w ramach ciekawych spotkań z historią pokazują film pt „Bitwa warszawska” – jest to polski film wojenny w reżyserii Jerzego Hoffmana, którego akcja rozgrywa się na tle wojny polsko-bolszewickiej. Akcja filmu rozgrywa się w trakcie trwania wojny polsko-bolszewickiej. Polski poeta i ułan Jan Krynicki (Borys Szyc) w przeddzień wyruszenia wraz z Wojskiem Polskim z Warszawy żeni się z polską artystką estradową Olą (Natasza Urbańska). W kulminacyjnym punkcie wojny dochodzi do konfrontacji wojsk polskich i bolszewickich pod Warszawą. W bitwie polskie wojska odnoszą spektakularne zwycięstwo a wojska bolszewickie zostają rozgromione.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Impreza na Orientację Samorządów Uczniowskich

  17 października 2018 roku odbyła się Impreza na Orientację Samorządów Uczniowskich. W pięknej scenerii Lasku Wolskiego rywalizowało ze sobą 14 zespołów z krakowskich szkół. Zespoły miały do pokonania 4,5 kilometrową trasę biegu na orientację. Drużyny miały za zadanie nie tylko zaliczenie wszystkich punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie, ale również wykonanie 4 zadań specjalnych. Wśród szkół ponadpodstawowych drużyna z Chemika zajęła II miejsce. Pierwsze miejsce zajęło Liceum im. Piotra Michałowskiego, na trzecim miejscu podium uplasowała się drużyna z XVI LO. W nagrodę otrzymaliśmy wspaniały puchar, medale i dyplom. Naszą szkołę reprezentowali : Weronika Pietrzak – 2k, Aniela Jurkiewicz – 3a, Kasia Biegun – 3k, Bartłomiej Lis – 4at, Eryk Mazurkiewicz – 4at, oraz kapitan Tadeusz Francuz – 4at. Serdecznie gratulujemy

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  PAPIEŻ ZZA ŻELAZNEJ KURTYNY- KONFERENCJA NAUKOWA

  W dniach 9-12 października br. nasi uczniowie brali udział w międzynarodowej konferencji naukowej z okazji 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na głowę Kościoła. Obrady zatytułowano "Papież zza żelaznej kurtyny. Wpływ pontyfikatu JPII na państwa i Kościoły bloku sowieckiego". Konferencja została zorganizowana przez Biuro Prezesa IPN w Polsce oraz węgierski NEB, wraz z Oddziałem IPN w Krakowie. Pierwsze dwa dni miały miejsce w Auditorium Maximum UJ w Krakowie, na ul. Krupniczej 33; następnie konferencja została przeniesiona na Węgry do Budapesztu. We wtorek w odczytach brała udział młodzież klasy 1a, 1k, 1o oraz zgłoszeni uczniowie z klasy 3k. Natomiast w środę- klasa 2a, 2c, 1d oraz zgłoszeni uczniowie z klasy 2k. Opiekę nad uczniami w trakcie wyjścia sprawowały- p. Krystyna Kowalska, p. Aneta Polit i p. Agata Walas; tematyka obrad węgiersko- polskich dotyczyła sytuacji kościołów chrześcijańskich w dyktaturach komunistycznych. "Działalność Papieża- Polaka w znacznym stopniu przyczyniła się do upadku komunistycznej dyktatury w Europie Środkowej i Wschodniej. Jego posługa zyskała ogromny prestiż. Stał się najbardziej wpływowym przywódcą duchowym XX wieku"- to kilka z myśli przewodnich konferecji. Do tematyki dyktatury sowieckiej uczniowie wrócą jeszcze na lekcjach historii, wos-u oraz his-u.

  Tekst alternatywny

  „Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  W naszej szkole trwają lekcja poświęcona obchodom 100 lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Nauczyciele historii prowadzą uroczyste lekcje historyczne, zostały ogłoszone konkursy: historyczny, literacki, plastyczny i muzyczny. W gablocie na drugim piętrze wystawiony został harmonogram obchodów a w gablotach trzeciego piętra ciekawe fakty z wojny polsko bolszewickiej i portrety Józefa Piłsudskiego. W bibliotece szkolnej pokazane zostały książki o tematyce patriotycznej. Do obchodów włączyli się też nauczyciele matematyki, ogłaszając konkurs : Wybitny Matematyk Niepodległej Polski.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Eko – logiczni

  W ramach projektu Eko – logiczni – edukacja ekologiczna ,w trzy kolejne soboty 15,22 i 29 września, w naszej szkole gościli na warsztatach gimnazjaliści oraz uczniowie klas 8 szkół podstawowych. Warsztaty koncentrowały się wokół treści biologicznych, fizycznych i chemicznych, a w szczególności miały na celu zapoznać młodzież z przyczynami, skutkami oraz możliwościami przeciwdziałania zanieczyszczeniu najbliższego środowiska – wody, powietrza i gleby.
  I tak na części biologicznej prowadzonej przez p. I. Gruchot oraz p. M. Sarapatę można było oglądnąć preparaty mikroskopowe oraz poznać porostową skalą zanieczyszczenia powietrza. Fizyczne doświadczenia prezentowane przez p. J. Niemiec i p. E. Jabłońską dawały możliwość zapoznania się z alternatywnymi źródłami energii. Z kolei chemiczne eksperymenty pozwalały zrozumieć, jakie szkodliwe substancje zanieczyszczają powietrze i wodę oraz jak można zbadać ich obecność i zawartość.
  Nasi młodsi koledzy i koleżanki z dużym zapałem przystępowali do ćwiczeń , dzięki czemu znacznie pogłębili swoją wiedzę, czego dowodem były bardzo wyrównane wyniki końcowego testu wiedzy. Kolejnym elementem projektu było zaproszenie około 240 dzieci przedszkolnych na bajkę ekologiczną oraz mini warsztaty, na których po raz pierwszy mogli sami zrobić proste doświadczenia. Opieką nad maluchami przejęła klasa 3a,która zaprezentował „ekologiczną” wersję bajki Królewna Śnieżka, a potem dzielnie pomagała małym odkrywcom!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Wycieczka do Wiednia

  W dniach 05-07.10.2018 roku klasy 2a i 3a wraz z wychowawcami i Panią Dyrektor Elżbietą Ramatowską pojechały zobaczy Wiedeń stolicę Austrii, którego historyczne centrum zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Widzieliśmy Ratusz, Kościół Wotywny, koorowy Hundertwasserhaus, Plac Marii Teresy, Katedra św. Stefana, Kärtnerstraße. Spędzaliśmy dużo czasu w Muzeum Historii Naturalnej, które ma z największe na świecie zbiory przyrodnicze. Kolekcja ta została ufundowana przed 250 laty przez cesarza Franciszka I Lotaryńskiego. Wyjechaliśmy na Wzgórze Kahlenberg, z którego Jan III Sobieski dowodził bitwą o Wiedeń, widzieliśmy kościół św. Józefa z kaplicą Sobieskiego oraz wspaniałą panoramę miasta. Najciekawszy był drugi dzień pobytu gdy to pojechaliśmy do Pałacu Schönbrunn. To jeden z najpiękniejszych barokowych obiektów w Europie, należący do rodu Habsburgów. Spacerując po ogrodach podziwialiśmy przepiękne kwiaty. Wieczorem pojechaliśmy na Prater do Parku Rozrywki i Wypoczynku gdzie świetnie bawiliśmy się korzystając z wielu atrakcji w tym kolorowym lunaparku. W ostatni dzień byliśmy w ZOO który jest najstarszym działającym ogródem zoologicznym na świecie z niesamowitą kolekcją zwierząt
  Teraz Wiedeń kojarzy nam się z pyszna kawą, Sachertorte, walcem, diabelskim młynem na Praterze i pięknym, modrym Dunajem. Kto chociaż raz był w Wiedniu, ten tylko czeka na okazję lub pretekst, by do niego wrócić.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Małopolska Chmura Edukacyjna (III edycja) w Gminie Miejskiej Kraków”

  Charakterystyka projektu pn. „Małopolska Chmura Edukacyjna w Gminie Miejskiej Kraków”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020 Oś Priorytetowa Wiedza i Kompetencje, Działanie 10.1 Poddziałanie 10.1.4 z Europejskiego Funduszu Społecznego
  Beneficjent: Gmina Miejska Kraków, Instytucja Zarządzająca - Zarząd Województwa Małopolskiego, Instytucja pośrednicząca Regionalnego Programu Operacyjnego WM – Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości
  Celem projektu jest organizacja zajęć on-line oraz kół naukowych przy współpracy krakowskich wyższych uczelni (Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Pedagogiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Ekonomiczny) oraz liceów i techników, których planowanym efektem będzie podniesienie kompetencji kluczowych u uczniów szkół ponadgimnazjalnych z krakowskich szkół, w zakresie nauk przyrodniczo-matematycznych, przedsiębiorczości oraz języków obcych.
  Rekrutacja na zajęcia w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna. Od października ruszyła rekrutacja na zajęcia online i koła naukowe z przedmiotu: biologia oraz na zajęcia w ramach koła naukowego z przedsiębiorczości
  Terminy zajęć online:
  biologia - środa 7.30-9.00 Przewidywany termin rozpoczęcia zajęć po 10 października.
  Terminy kół naukowych w wymiarze 30 godzin lekcyjnych ustala prowadzący zajęcia w porozumieniu z uczelnią wyższą. REGULAMIN REKRUTACJI
  W sprawach związanych z rekrutacja i realaizacją projektu nalezy kontaktowac się z Panią A. Klepka

  KREDKOBRANIE

  Szkolny Klub Wolontariusza włączył się we wrześniu br. w ogólnopolską akcję KREDKOBRANIE. Polegała ona na zbiórce przyborów szkolnych, materiałów plastycznych i lektur dla dzieci i młodzieży mieszkającej na Kresach. Mimo licznych wydatków związanych z początkiem roku szkolnego znalazły się w Chemiku osoby, które podzieliły się potrzebnymi rzeczami. W sumie zebraliśmy 139 sztuk w/w rzeczy. Najwięcej było książek, zeszytów oraz materiałów do pisania. Szczegółowy stan zbiórki znajduje się w Kronice SzKW.
  W poniedziałek, 1 października br., pani Jadwiga Dąbrowska pomogła nam zebrane rzeczy przetransportować do budynku Akademii Iganatianum. Stamtąd posegregowane i zapakowane przez studentów, zostały wywiezione na Kresy dla polskiej młodzieży i dzieci. Dziękujemy wszystkim Uczniom i Pracownikom, którzy włączyli się w tą akcję. W sposób szczególny dziękujemy: Natalii Feliksiak, z klasy 4at; Weronice Bieli i Oli Małocie, z klasy 2c; Oli Jakubek, z klasy 1o; Kindze Borgosz, Emilii Cieślik, Wiktorii Kowalczyk i Marcinowi Krzyworzeka, z klasy 1k; Kacprowi Owczarskiemu, z klasy 1a; Karolinie Stelmach, z klasy 1d oraz Julii Kwiecińskiej, z klasy 1c.
  Opiekunowie SzKW

  Tekst alternatywny

  Spektakl Pygmalion

  Dnia 4 października 2018 r. grupa uczniów – teatromanów wybrała się na spektakl Pygmalion. Sztuka jak wiadomo dotyczy próby zmiany osoby – transformacji z niższej w wyższą sferę przy pomocy metod niekoniecznie subtelnych ale skutecznych. O tej w sarkastyczny sposób przedstawionej metamorfozie opowiedzieli nam utalentowani aktorzy z TNT Theatre Britain, których oglądamy już nie po raz pierwszy, tym razem w Teatrze Variete. Wspaniale przedstawili humorystyczne wątki, umilając śpiewem czterogłosowym zmiany scenografii których sami dokonywali. Piękną angielszczyzną – jako że spektakl odbywał się w języku angielskim – wyjaśnili jak trudno nauczyć języka kogoś, kto tylko pozornie włada nim, tyle, że w innych realiach ubogich ludzi z ulicy; zobaczyliśmy i usłyszeliśmy klasowość brytyjską również w warstwie języka. Mamy nadzieję na liczne uczestnictwo uczniów w następnym spektaklu; dziękuję p. M.Pęcek-Czuba za pomoc w realizacji wyjścia.
  Urszula Pałka


  Liga Lekkoatletyczna- Licealiada

  W dniu 27.09.2018r. /czwartek/ na stadionie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków „Wschód” reprezentacja Naszej Szkoły wzięła udział w szkolnej Lidze Lekkoatletycznej w ramach Licealiady krakowskiej.
  W pięknym słońcu odbyła się rywalizacja uczniów szkół ponadgimnazjalnych w zawodach lekkoatletycznych. W zawodach wzięło udział 14 szkół w kategorii dziewcząt i chłopców. Nasza reprezentacja rywalizowała w konkurencjach:

  • Dziewczęta:100 m, 400 m, 800 m, pchnięcie kulą, skok w dal, sztafeta 4 x 100 m,
  • Chłopcy: 100 m, 400 m, 1500 m, pchnięcie kulą (M-j.mł.- 5 kg, M-junior – 6 kg),
  • skok w dal, sztafeta 4 x 100 m

  Weronika Pietrzak z kl.II K zajęła V miejsce w biegu na 400m dziewcząt w klasyfikacji generalnej. Serdecznie gratulujemy bardzo dobrych wyników całej szkolnej reprezentacji.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  PRELEKCJA Z FUNDACJI UNIWERSYTET DZIECI

  W czwartek, 27 września br., uczniowie klas pierwszych, uczestniczyli w prelekcji poświęconej możliwościom wolontariatu w Fundacji UNIWERSYTET DZIECI. Spotkanie poprowadziła pani Monika Trzeciak, koordynatorka w/w organizacji; a zarazem Absolwentka naszej szkoły. Młodzież miała okazję nie tylko posłuchać p. Moniki, ale i obejrzeć film o tym, czym na co dzień zajmuje się Fundacja. Na pierwsze spotkanie organizacyjne zgłosiło się prawie 30 chętnych osób. W czasie przerwy nasza Absolwentka mogła zobaczyć, co zmieniło się Chemiku i przywitać z wolontariuszami, którzy współpracują z nią od zeszłego roku.
  Opiekunowie SzKW

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  "Ta co nie zginęła – Moja Polska Niepodległa”

  Święto Niepodległości obchodzimy w 2018 jak co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polskę. W naszej szkole, na 9 listopada zaplanowane zostały główne obchody tego święta. Przez cały październik i listopad będą trwały inicjatywy kulturalne i historyczne obejmujące zasięgiem całą społeczność szkolną takie jak :

  • Konkurs plastyczny, wernisaż prac uczniów,
  • Konkurs literacki – wiersz,
  • Uroczysta lekcja historyczna w każdej klasie zakończona sprawdzeniem wiedzy i wyłonieniem ucznia mającego największą wiedzę z zakresu odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polskę,
  • Konkurs Pieśni Patriotycznej,
  • Wyjścia klas do Muzeum Narodowego w Krakowie na wystawę „Niepodległa. Wokół myśli Józefa Piłsudskiego”,
  • Konkurs historyczny,
  • Polonez tańczony przez społeczność szkolną na podwórku, a w razie niepogody na Sali gimnastycznej i korytarzu,
  • Wydanie gazetki szkolnej „Patriotyzm wczoraj i dziś”,
  • Wystawa książek o tematyce patriotycznej w bibliotece,
  • Dokumentowanie obchodów Święta Niepodległości w gablocie szkolnej,
  • Wyjście wybranych klas na uroczyste Widowisko Dumy i Radości,
  • Film edukacyjny „Dywizjon 303”,
  • Uroczysta Akademia organizowana przez klasę 3b i 3a połączona z wręczeniem nagród finalistów konkursu plastycznego, literackiego i historycznego,
  • Prezentacja spektaklu klasy teatralnej dotyczący Niepodległości w wybranych szkołach podstawowych i gimnazjach.

  WYJŚCIE KLAS PIERWSZYCH DO TEATRU LUDOWEGO

  W poniedziałek, 24 września br., uczniowie klas pierwszych technikum (1a, 1k i 1o) oraz liceum (1d) uczestniczyli w spektaklu zatytułowanym KRÓL EDYP. Przedstawienie miało miejsce na deskach Dużej Sceny Teatru Ludowego, na ul. Osiedle Teatralne 34. Naszej młodzieży towarzyszyli opiekunowie- p. Aneta Polit, p. Małgorzata Molik, p. Paulina Richter oraz p. Agata Walas. Król Edyp to przykład antycznej tragedii greckiej autorstwa Sofoklesa. W najbliższym czasie będzie to jedna z lektur omawiana na języku polskim. Stąd też celem wyjścia było zapoznanie uczniów z problematyką, postaciami i motywami oglądanego utworu. Wyjście zorganizowali nauczyciele języka polskiego (w/w p. M. Molik, p. Paulina Richter oraz p. Małgorzata Niedźwiecka- Samborek). Po zakończonym spektaklu młodzież mogła wrócić do domu.

  SALON MATURZYSTY 2018

  W dniach 20-21 września br. odbyły się w aulach Auditorium Maximum, na ul. Krupniczej 33, spotkania dla tegorocznych maturzystów. Głównym celem zajęć było zapoznanie uczniów z informacjami nt. "Co o egzaminie maturalnym każdy zdający wiedzieć powinien?"- poprowadził je pan Piotr Ludwikowski, Kierownik Pracowni Matur. Następnie odbyły się dwa ważne wykłady dotyczące matury z języka polskiego oraz matematyki. Młodzież miała okazję powtórzyć schemat pisania m. in. rozprawki na przykładzie tematów z zeszłego roku oraz zapoznać z procedurą oceniania. W trakcie wykładu z matematyki uczniowie mogli przypomnieć sobie jak należy prawidłowo i jak nie należy rozwiązywać zadań. Zajęcia prowadzili eksperci OKE w Krakowie m. in. pani Teresa Bulska- Leśniak czy p. Inga Bator.
  Nasi uczniowie chętnie skorzystali również z wykładów dotyczących zdawania języka obcego, biologii czy chemii. W czwartek udział wzięli maturzyści z klasy 3b, 3c, 3d i 4an. Natomiast w piątek- z klasy 4a, 4ad i 4at. Młodzieży towarzyszyli Opiekunowie: p. Joanna Zima, p. Magdalena Syrek, p. Małgorzata Molik, p. Joanna Niemiec, p. Aneta Polit i p. Agata Walas. Nad całością przedsięwzięcia czuwał nasz vicedyrektor, p. Adriana Klepka.
  W czasie spotkania młodzież mogła odebrać informator z aktualnymi danymi na temat czekających ich egzaminów, a także zapoznać się z ofertą krakowskich uczelni wyższych. Miejmy nadzieję, że wysłuchane informacje i pozyskane materiały pozwolą naszym uczniom zdać maturę i wybrać odpowiedni kierunek studiów. Już od dziś trzymamy kciuki i życzymy powodzenia...

  Wycieczka integracyjna dla klas pierwszych technikum „Baza Lubogoszcz”

  W dniach 13-14 września uczniowie 1a, 1k i 1o uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym, pod opieką Pani Barbary Machnik, Pani Eweliny Jabłońskiej oraz wychowawców: Agaty Gaczorek, Agnieszki Grzybowskiej i Ewy Zagrobelny.
  Wyjazd pozwolił wszystkim na lepsze poznanie się, zarówno w obrębie klasy jak i międzyklasowo. Część uczniów wraz z opiekunami wybrała się na szczyt góry Lubogoszcz (968m n.p.m.), kolejna grupa zaś wybrała się ścieżką edukacyjną w lesie. Wieczorem wspólnie zasiedliśmy do ogniska, któremu towarzyszył śpiew i taniec. W piątek mieliśmy zorganizowane zajęcia integracyjne, zarówno sportowe jak i zadania logiczne. W zadaniach logicznych, uczniowie podzieleni na grupy, mieli do wykonania 9 zadań, między innymi bieg na orientację, „narciarz”, „rurociąg”, „woda życia”, „hydraulik” i inne. W czasie tych zajęć uczniowie musieli ze sobą współpracować, a także przy każdym zadaniu wyłaniał się lider grupy, który kierował pracą zespołu. To była świetna zabawa. W zajęciach sportowych uczniowie mogli wypróbować swoich sił we wspinaczce na ściance, a także strzelaniu do celu z paintboola, zjeździe na tyrolce. Do Krakowa wróciliśmy w piątek późnym popołudniem, zmęczeni ale szczęśliwi:)

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  ZAKRĘCENI DLA UNICORN

  Po raz kolejny zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w zbiórce plastikowych nakrętek dla Stowarzyszenia UNICORN. Instytucja ta na co dzień wspomaga osoby chore na raka i ich rodziny. W naszej szkole zbiórka zakrętek będzie trwać w obecnym roku szkolnym od września do czerwca. Przyniesione nakrętki wrzucamy do pudła przy wejściu na salę gimnastyczną.
  Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

  Tekst alternatywny

  UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

  W poniedziałek, 3 września br., rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Dla wielu z nas był to powrót w zabytkowe mury Zespołu Szkół Chemicznych. Jednak dla uczniów klas I- pierwszy dzień nowego etapu w edukacji.
  W rozpoczęciu roku szkolnego towarzyszył nam Poczet Sztandarowy. O godzinie 9.00 miała miejsce Msza św. w kościele OO. Kapucynów na ul. Loretańskiej 11- przewodniczył jej o. Rafał Waluch OFM. Nabożeństwo uświetniła szkolna scholka (2k, 3b i 4at), która ćwiczyła już od rana pieśni i części stałe. Po Mszy św. przeszliśmy do szkoły. Na sali gimnastycznej, około godziny 10.15, po odśpiewaniu hymnu państwowego, Pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska, powitała Uczniów oraz przedstawiła Vicedyrekcję, Wychowawców i Pedagoga Szkolnego. Z ramienia Samorządu Uczniowskiego- klasy I- przywitał Bartek Lis, uczeń klasy 4at. Następnie "Pierwszaki" wraz z Wychowawcami zwiedzili szkołę i spotkali się w salach lekcyjnych na zajęciach integracyjno- organizacyjnych.
  Młodzież klas starszych (2, 3 i 4) z Wychowawcami spotkała się tuż po Mszy św. około godziny 10.15 Miejmy nadzieję, że nowy rok będzie owocny w zdobywanie wiedzy i doświadczeń życiowych dla wszystkich Uczniów i Pracowników. "Nowym" życzymy, by czuli się w Chemiku jak w domu. Natomiast, tym nieco starszym- sił i wytrwałości- na egzaminy zawodowe, na maturę, na każdy dzień...

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Projekt edukacyjny „Eko-logiczni” Miasta Krakowa, współfinansowany ze środków WFOŚiGW

  Wydział Edukacji UMK realizuje projekt edukacji ekologicznej „Eko-logiczni”, współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. W przedsięwzięciu weźmie udział około 100 uczniów z 25 szkół podstawowych i szkół z oddziałami gimnazjalnymi oraz około 250 dzieci z 10 przedszkoli. Główne działania projektu: zajęcia w laboratoriach i warsztatach Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie dla uczniów i przedszkolaków odbędą się we wrześniu i październiku br. Projekt ma na celu rozbudzenie zainteresowania dzieci i młodzieży postawami proekologicznymi oraz zachęcenie ich do działań w zakresie ochrony środowiska i poprawy jakości życia w mieście.

  Czytaj wiecej
  Tekst alternatywny

  "ZAKRĘCENI" DLA UNICORN

  W czwartek, 22 czerwca, po raz drugi w tym roku szkolnym, oddaliśmy do Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN plastikowe zakrętki. Tym razem zbiórka trwała od stycznia do czerwca i udało nam się zebrać aż trzy worki nakrętek. W transporcie pomogła nam p. Urszula Pałka (nauczyciel języka angielskiego). Wolontariuszy reprezentował Janek Miernik, z klasy 2t. W imieniu Szkolnego Klubu Wolontariusza dziękujemy wszystkim, którzy w ciągu minionego roku włączyli się w tą akcję. Jednocześnie informujemy, że zakrętki będziemy zbierać nadal.
  Opiekunowie i Wolontarusze SzKW

  Tekst alternatywny

  Małopolska Chmura Edukacyjna - koło przedsiębiorczość

  W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie drugich klas Technikum Chemicznego po raz kolejny mieli możliwość udziału w zajęciach z Małopolskiej Chmury Edukacyjnej z obszaru "Przedsiębiorczość". W tym roku uczestniczyliśmy w kołach naukowych połączonych z zajęciami online . Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą wiedzy o normach i regułach (prawnych, organizacyjnych, moralnych, etycznych) związanych z powstawaniem organizacji gospodarczych oraz o ich genezie, naturze , zmianach i sposobach działania jak również podstawowej wiedzy z zakresu budowy , funkcjonowania organizacji. Zdobyli też wiedz na temat funkcjonowania rynku , poznali podstawowe zasady zachowań podmiotów na rynku oraz relacji zachodzących między nimi. Opracowali wyniki badań marketingowych i sporządzili raport. Dodatkowo młodzież korzystała z ciekawych książek i gier edukacyjnych. Zapraszamy do galerii!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Małopolska Chmura Edukacyjna - koło oraz zajęcia on - line chemia

  W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie drugich klas Technikum Chemicznego poraz kolejny mieli możliwość udziału w zajęciach z Małopolskiej Chmury Edukacyjnej z obszaru "chemia". W tym roku uczestniczyliśmy zarówno w wykładach on-line jak i kołach naukowych. Dzięki tym zajęciom uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą zjawisk i procesów chemicznych, jak również udoskonalić swoją praktykę labolatoryjną. Dodatkowo młodzież wykonała ciekawe doświadczenia chemiczne - zapraszamy do galerii!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Weekendowe warsztaty Małopolska Chmura Edukacyjna

  W dniach 25-27.05.2018 wzięłyśmy udział w warsztatach weekendowych odbywających się w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna. Zajęcia z chemii odbywały się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Dzięki tym zajęciom dowiedziałyśmy się ciekawych informacji na temat chemii organicznej np. wiem już jak wykonać syntezę kwasu acetylosalicylowego, czyli składnika popularnego leku przeciwbólowego (nie róbcie tego sami w domu ??). Oprócz zajęć pogłębiających naszą wiedzę mogliśmy również poznać nowe dla nas miejsca i dowiedzieć się co nieco o mieście, w którym przebywałyśmy – Tarnowie. Ponad to miałyśmy możliwość zawiązać nowe znajomości z uczniami innych szkół z terenów Małopolski. Jeśli tylko masz możliwość – weź udział w takich warsztatach! Zachęcamy do obejrzenia galerii z naszego wyjazdu!
  Uczennice klasy 1 k
  Opiekun: Magdalena Kasza

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Małopolski Festiwal Programowania “Małopolska koduje”

  "O Festiwalu
  Programowanie przestało być umiejętnością zastrzeżoną wyłącznie dla profesjonalnych programistów, a staje się trzecim językiem, obok języka ojczystego i języka obcego, który należy znać, by aktywnie uczestniczyć w społeczeństwie informacyjnym. Jesteśmy przekonani, że warto upowszechniać pasję do programowania i wierzymy w potencjał młodych koderów. Małopolski Festiwal Programowania “Małopolska koduje” obejmuje swoim działaniem organizacje pozarządowe, biznes, firmy, w tym podmioty gospodarcze realizujące zajęcia z nauczania programowania, uczelnie, szkoły, biblioteki i domy kultury, którym udostępniamy szeroką płaszczyznę promocji swoich działań, a poprzez dni otwarte oraz konkursy Festiwal „Małopolska koduje” trafia do małopolskich uczniów, rodziców i nauczycieli." źródło - malopolskakoduje.pl
  "Python w środowisku": warsztaty dla młodzieży z Wydziałem Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.
  W warsztatach udział wzieła klasa 1a

  Układ Okresowy Pierwiastków Chemicznych na Rynku Głównym

  W dniu 10.05 klasa 1a jako reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w rysowaniu ogromnego Układu Okresowego Pierwiastków Chemicznych na Rynku Głównym. Całe wydarzenie w którym brały udział Władze Uniwersytetu Jagielońskiego, zaproszeni goście, uczniowie różnych szkół oraz mieszkańcy i turyści przygotowali studenci Wydziału Chemii UJ. Nam przypadło w udziale naszkicowanie pierwiastków Ru ,Tc,Rh, Db, Sg, Rf oraz premia dla wytrwałych. chłopców - Am!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  „Scrabble po niemiecku”

  W kwietniu 2018r. odbył się w Zespole Szkół Chemicznych konkurs „Scrabble po niemiecku”. To już III edycja konkursu, cieszącego się dużą popularnością. Do rywalizacji przystąpili gimnazjaliści z następujących szkół: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach, XLI LO z oddziałami gimnazjalnymi w Krakowie, Zespół Szkół Społecznych Nr 7 STO w Krakowie, Szkoła Podstawowa z oddziałami gimnazjalnymi im. 600–lecia UJ w Luborzycy, Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Jana Pawła II w Dobczycach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łączanach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ryczowie, Szkoła Podstawowa Nr 25 z oddziałami gimnazjalnymi w Krakowie oraz Prywatne Gimnazjum Nr 2 im. Noblistów Polskich w Krakowie. Oto wyniki rywalizacji:

  • I miejsce - Zespół Szkół Społecznych Nr 7 STO w Krakowie
  • II miejsce - Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kluczach
  • III miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 25 z oddziałami gimnazjalnymi w Krakowie

  Najlepsi scrabbliści otrzymali nagrodę główną - bon na kurs języka niemieckiego ufundowany przez Instytut Austriacki w Krakowie. Pozostali uczestnicy otrzymali wspaniałe książki oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Instytut Goethego, Konsulat Generalny Niemiec, wydawnictwa: LektorKlett, Hueber, WSiP oraz PWN.
  Dziękujemy sponsorom, nauczycielom oraz uczniom za udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Staże wakacyjne

  W dniu 24.05.2018r rozpoczynamy rekrutację do zadania : staże w projekcie CKZ (Centra Kształcenia Zawodowego).
  Dotyczy uczniów klas technikowych: Dane ogólne dotyczące stażu wakacyjnego:
  Miejsce-zakłady branżowe-chemiczne (np. Instytut Fizjologii Roślin PAN, firma Wessling, Firma Selvita itd.)
  Termin: czerwiec/lipiec/sierpień 2018r
  Rekrutacja (zapisy) od 24.05.2018r ( u p. Krystyny Kowalskiej – Kierownika ds. praktycznej nauki zawodu - funkcja w ramach projektu).
  Staż to działanie w ramach projektu i dotyczy :

  • uczniów klas programowo wyższych ( zgłaszać się mogą uczniowie klasy trzecich, a także w miarę wolnych miejsc klas drugich)
  • uczniów, którzy nie korzystali z żadnej formy wsparcia lub korzystali z mniejszej ilości form wsparcia w ramach projektu CKZ
  • uczniów, którzy mają wysoką frekwencję na zajęciach szkolnych (w okresie klasyfikacyjnym poprzedzającym okres rekrutacji)

  Pierwszeństwo mają uczniowie o najwyższej śr. z ocen z ostatniego semestru (z przedmiotów zawodowych, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych). Każdy zgłaszający się wypełnia formularz zgłoszeniowy i następnie komisja rekrutacyjna ustala listę uczniów zakwalifikowanych na staż. Nabór trwa do momentu zakwalifikowania 30 osób ( będzie również lista rezerwowa). Staże są forma pracy, za którą uczeń-stażysta otrzymuje stypendium stażowe około 1500,00 za 150 godzin ( 22 dni robocze).
  Szczegółowe informacje u p. Krystyny Kowalskiej


  POŻEGNANIE MATURZYSTÓW

  Dnia 27 kwietnia 2018 roku o godzinie 10.00 pożegnaliśmy maturzystów. Pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska wręczyła nagrody uczniom, którzy otrzymali świadectwa z czerwonym paskiem i wyróżnili się pracą na rzecz szkoły. Rodzice wybitnych abiturientów dostali listy gratulacyjne. Później Samorząd Uczniowski życzył tegorocznym absolwentom sukcesów podczas dalszej edukacji lub znalezienia upragnionej pracy. Następnie klasa 2b przedstawiła powtórkę lektur z gwiazdką oraz ukazała losy typowego maturzysty.
  /Tekst MATEUSZ MACH (2B)/

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

  Dnia 27 kwietna 2018 roku o godzinie 12.00 w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Została ona przygotowana przez uczniów klasy 2d. Na początku młodzież wyświetliła film, który został nakręcony w parku i ukazywał ich stosunek do historii. Później odegrano scenkę dotyczącą Konstytucji 3 Maja. Uczniowie odśpiewali również kilka pieśni patriotycznych.
  /Tekst MATEUSZ MACH (2B)/

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO – NIEMCY

  W kwietniu 2018r. odbył się w Rabce Zdroju II etap – regionalny konkursu „TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO – NIEMCY” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Kinga Starzec (2k), Ola Białek (2k) oraz Adrian Kazimirek (3a). Nasi uczniowie rywalizowali z przedstawicielami 11 szkół z Małopolski. Odpowiadali w języku polskim, jak i niemieckim na pytania zawarte w prezentacji multimedialnej z zakresu wiedzy na temat wskazanego kraju niemieckiego obszaru językowego. Mimo, że nasi uczniowie nie dostali się do finału, dziękujemy im za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy!!!. Jak powiedział Roger Bacon “Znajomość języków jest bramą do wiedzy”, dlatego mamy nadzieję, że wiedza i dobre wspomnienia pozostaną na długo w pamięci naszych zawodników.

  Tekst alternatywny

  PIELGRZYMKA MATURZYSTÓW NA JASNĄ GÓRĘ

  We wtorek, 24 kwietnia br., tegoroczni maturzyści (80 osób), wybrali się na Jasną Górę do stóp Matki Bożej, by przed Jej Cudownym Obrazem dziękować za czas spędzony w Chemiku. Celem pielgrzymki była też prośba o zdanie matury i dostanie się na wymarzony kierunek studiów. W modlitwie pamiętaliśmy o Dyrekcji, Wychowawcach i Gronie Pedagogicznym oraz Kolegach i Koleżankach, którzy nie mogli z nami jechać. W Częstochowie byliśmy już po 10.00- był to czas na zwiedzanie całego kompleksu jasnogórskiego i osobistą modlitwę. O 11.00 wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św., a po- uczestniczyliśmy w zasłonięciu Cudownego Obrazu. Następnie była godzina przerwy na posiłek i odpoczynek przed Drogą Krzyżową odprawianą na Wałach Jasnogórskich. Po 14.00 nadszedł czas na powrót do Krakowa i codziennych obowiązków. Pobyt u Matki Bożej wzmocnił siły duchowe i fizyczne zarówno Uczniów, jak i Opiekunów. Towarzyszyły nam: p. Urszula Pałka (nauczyciel anglista) i p. Aneta Polit (nauczyciel historii i wosu). Niech Maryja błogosławi przez Jezusa naszym Maturzystom w egzaminach, a szczególnie w całym dalszym ŻYCIU.
  Katecheci ZSCH

  Tekst alternatywny

  I NIE ŻAL NIC, I ŻAL TAK WIELE... (NIEMEN)

  W czwartek, 19 kwietnia br., klasa 4a na podsumowanie 4 lat nauki w Chemiku wybrała się do Plazy na kręgle i bilard, a potem "małe co nieco". Celem wyjścia było wspomnienie najpiękniejszych momentów spędzonych w Technikum Chemicznym. Dzień był pełen radości- 29 osób dotrwało do matury, ale pojawił się także smutek- jeszcze parę dni razem, a potem trzeba się rozstać... Miejmy nadzieję, że przyjaźnie które się zawiązały w ciągu tych czterech lat będą trwać nadal; a w pamięci na zawsze zostaną same radosne chwile... Niech dobro, które dokonało się w uczniach klasy 4a dzięki Wychowawcy (p. Iwona Gruchot), Gronu Pedagogicznemu i innym Uczniom owocuje w dalszym ich życiu...
  Opiekun p. Agata Walas

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  PROJEKT UCZEŃ-OBYWATEL

  Dnia 17 kwietnia 2018r. klasa 2b pod opieką p. Olgi Gill-Soboty miała po raz kolejny przyjemność spotkania się z radnymi Miasta Krakowa. Tym razem udaliśmy się na krótki spacer po Rynku krakowskim w celu poznania kawałka historii naszego miasta, oraz zapoznania się z panującą w tamtych czasach zasadą polityki. Miejsca które odwiedziliśmy to przede wszystkim kolebka polskiej kultury Kościół Mariacki, Barbakan, Brama Floriańska, czy znane także wszystkim bardzo dobrze Sukiennice. Odwiedzone miejsca świadczą o naszej tożsamości narodowej. Podsumowując, projekt przybliżył nam jako młodemu pokoleniu zasady działania samorządu, jego historię oraz sam charakter bycia obywatelem, a także życia w środowisku społeczeństwa Miasta Krakowa. Projekt przez cały czas był przeprowadzany pod przewodnictwem p. Gabriela Szustera.
  Opiekun pedagog Olga Gill - Sobota

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  W dniu 11 kwietnia po prawie rocznych wspólnych przygotowaniach szkolna grupa teatralna złożona z uczniów naszej szkoły brała udział w XIII Przeglądzie Małych Form Teatralnych w języku angielskim w Teatrze Variete w Krakowie. Uczniowie z pełnym zaangażowaniem i zapałem scenicznym podjęli się próby aktorskiej wystawienia krótkiej sztuki teatralnej w języku angielskim pt. „Przygody Toma Sawyera”. Nasi młodzi aktorzy musieli przejść kwalifikacje oraz rywalizować w tym roku z wyjątkowo dużą ilością pozostałych grup teatralnych jednak była to dla nich przede wszystkim niezapomniana przygoda i nowe doświadczenie oraz praktyczne wykorzystanie języka angielskiego w niecodziennej formie. Fragment sztuki został wystawiony również podczas Dni Otwartych w naszej Szkole i spotkał się z entuzjazmem również ze strony odwiedzających ją gości. Fakt ten potwierdza, że w Zespole Szkół Chemicznych w Krakowie uczy się bardzo utalentowana młodzież o różnokierunkowych predyspozycjach i zainteresowaniach.
  Opieka Monika Łukaszek.

  PROJEKT UCZEŃ-OBYWATEL

  Dnia 24 Listopada 2017r. klasa 2b udała się pod opieką P. Agaty Walas do Urzędu Miasta w Krakowie (mieszczącym się na ul. Placu Wszystkich Świętych 3.) w celu uczestnictwa w projekcie edukacyjnym UCZEŃ-OBYWATEL. Powyższy projekt ma przybliżyć młodemu pokoleniu, zasady działania samorządu krakowskiego, jego historię oraz sam charakter bycia obywatelem, a także życia w środowisku społeczeństwa miasta Krakowa. Projekt jest przeprowadzany w formie spotkań oraz warsztatów pod przewodnictwem P. Gabriela Szustera. Pierwsze tego typu spotkanie odbyło się w Urzędzie Miasta Krakowa, z udziałem uczniów naszej szkoły, na którym przedstawiono historię Krakowa a także jego funkcje administracji publicznej. Po całym spotkaniu młodzież została oprowadzona po całym obiekcie, poznając jego początek i teraźniejszość.
  (autor @mateuszmach)

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  KONKURS BIBLIJNY- ETAP DIECEZJALNY

  W środę, 18 kwietnia br., zwycięzcy etapu szkolnego w Konkursie Biblijnym brali udział w II jego etapie. Były to: Okarmus Anna, z klasy 1k; Matysik Dominika i Wolczko Lidia, z klasy 3a oraz Król Gabriela, z klasy 3at. Opiekunem była p. Agata Walas. Etap regionalny/diecezjalny miał miejsce w Krakowie- Łagiewnikach. Po teście był czas na poczęstunek i spacer do Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie po 11.00 młodzież miała możliwość zwiedzenia całego kompleksu. O 12.00 braliśmy udział w Mszy św. w dolnym kościele. Ania czytała modlitwę wiernych, a Gabrysia uczestniczyła w procesji z darami. Po modlitwie wróciliśmy do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie czekały na nas wyniki. Na 90 możliwych punktów udało nam się zdobyć: Gabrysia 47 pkt; Lidka 42 pkt; Ania 34 pkt i Dominika 26 pkt. Gratulujemy i dziękujemy za udział.
  Katecheci ZSCH

  Tekst alternatywny

  V finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy O Kanadzie „DISCOVER CANADA”

  13 kwietnia 2018 odbył się V finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy O Kanadzie „DISCOVER CANADA”. Uczennica naszej szkoły, Milena Biernat z klasy 1k, została laureatką tego konkursu, zajmując III miejsce. Zmagania konkursowe przebiegały od 14 listopada 2017 do 13 kwietnia 2018 w III etapach. Do półfinału przeszło 68 osób, a do finału zakwalifikowało się 16 uczestników. Warto podkreślić, że konkurs na każdym etapie odbywał się w języku angielskim. W finale zawodnicy byli oceniani przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Śląskiego oraz Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich. Laureatom wręczono uroczyście indeksy i nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Żory oraz Ambasadę Kanadyjską w Polsce.
  Gratulujemy sukcesu naszej uczennicy!

  Dzień otwarty AGH

  Dzień 13 kwietnia 2018r nie okazał dniem pechowym, klasa 4a wzięła udział w dniach otwartych AGH, dzięki którym odnaleźli swoją drogę kariery ;) Odwiedziliśmy kampus, stoiska wydziałów, uczestniczyliśmy w interesujących wykładach i mieliśmy okazję zobaczyć wiele nowoczesnych technologii wykorzystywanych w życiu codziennym. Ponadto tanczylismy belgijkę, jedliśmy słodkości i mogliśmy udać się w kurs zabytkowym autobusem. Udział w tym wydarzeniu był drogocennym doświadczeniem w życiu każdego maturzysty.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Dni Kultury Irlandzkiej

  W dniu 13 kwietnia klasa 2t pod opieką p. Moniki Łukaszek oraz p. Lucyny Kołton uczestniczyła w wykładzie prof. Konarskiego w języku angielskim w ramach Dniu Kultury Irlandzkiej na Uniwersytecie Pedagogicznym. Uczniowie poprzez aktywne słuchanie zapoznali się z historycznymi podobieństwami pomiędzy Irlandią a Polską w czasach wojennych.

  PROMIEŃ NADZIEI- KWESTA W JUBILACIE

  W piątek, 13 kwietnia br., Karol Radziszowski, z klasy 3an reprezentował naszą szkołę w czasie kwesty w sklepie Jubilat przy al. Krasińskiego 1. Zadaniem wolontariuszy z różnych krakowskich szkół (w sumie 5 osób) było pomaganie klientom w pakowaniu zakupów oraz zbieranie funduszy na cele statutowe Fundacji PROMIEŃ NADZIEI do zaplombowanych puszek. Opiekunem z ramienia Fundacji była pani Renata Poszwińska. W trakcie akcji udało się zebrać 460 zł.
  Opiekunowie SZKW

  Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim

  Konkurs Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim organizowany jest od 1996 roku. Jego celem jest przybliżenie historii oświaty polskiej i europejskiej poprzez historię krakowskiej Uczelni oraz osób ją tworzących. Biorący udział w Konkursie uczestnicy walczą o możliwość studiowania na wybranych przez siebie kierunkach studiów. Jednym z zadań przedsięwzięcia jest stworzenie uczniom z całej Polski oraz spoza jej granic możliwości poznania oferty studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zrównanie szans dostępu do nich kandydatom niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Od czasu ubiegłorocznej, jubileuszowej edycji Konkursu, eliminacje odbywają się także w Londynie. Nasza uczennica Zuzanna Matoga wygrała XXII edycje i w roku akademickim 2018/2019 rozpocznie studia na Wydziale Prawa i Administracji. Uroczysta gala wręczenia symbolicznych indeksów wszystkim 81 laureatom odbyła się w środę 11 kwietnia w auli Collegium Novum.

  Czytaj więcej na stronie UJ
  Tekst alternatywny

  WARSZTATY BIBLIJNE

  W czwartek, 5 kwietnia br., już po raz drugi w tym roku szkolnym uczestniczyliśmy w warsztatach biblinych organizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Tym razem prowadziła je pani Danuta Piekarz, biblista i wykładowca na UJ i UPJPII w Krakowie. Tematem przewodnim były "Listy Pawłowe- List do Galatów i List do Filipian". Warsztaty odbyły się w salce katechetycznej u OO. Kapucynów, na ul. Loretańskiej 11. W sumie udział wzięło 50 uczniów, z czego 17 z naszej szkoły z klasy 1a, 1k, 2t, 3a, 3at, 4a i 3c. Opiekunem była p. Agata Walas. Warsztaty poszerzały wiedzę ogólną na temat Listów Pawłowych, a także były bezpośrednim przygotowaniem do etapu diecezjalnego/regionalnego Konkursu Biblijnego.
  Katecheci ZSCH

  Tekst alternatywny

  KONKURS PAPIESKI

  W ramach obchodów 13 rocznicy śmierci wielkiego Papieża- Polaka uczniowie naszej szkoły mogli uczcić jego pamięć m. in. biorąc udział w XIV edycji KONKURSU PAPIESKIEGO. Organizatorem jest Instytut Tertio Millennio, który od kilkunastu już lat organizuje największy w Polsce konkurs dotyczący wiedzy o życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II. Głównym celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie bogactwa myśli i czynu naszego wielkiego Rodaka. W pierwszym etapie, który miał miejsce między 12 lutym a 11 marca 2018 roku wzięło udział 25 uczniów. Poprawnie test, w wersji on-line, rozwiązało 19 osób. W czasie 30 minut należało odpowiedzieć na 20 wylosowanych przez system pytań. Więcej niż połowę udało się zdobyć aż 18 uczniom. Najlepsze były- Weronika Biela i Ola Małota, z klasy 1c oraz Ania Doniec, z klasy 3an. Dziewczynom udało się zdobyć 18/20 pkt. Drugi etap konkursu, również w wersji on-line, miał odbyć się w poniedziałek, 19 marca 2018 roku. Jednak awaria systemu sprawiła, że II etap przełożono na 26 marca br. W trakcie godziny należało rozwiązać 30 pytań. Z naszej szkoły wzięło w nim udział 10 uczniów zdobywając 1/3 punktacji. Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy odwagi.
  Katecheci i Historycy ZSCH

  Wycieczka naukowa do Zakładu Oczyszczania Ścieków -Płaszów

  Dnia 11 marca 2018 klasa 3d udała się na wycieczkę naukową do Zakładu Oczyszczania Ścieków -Płaszów. W czasie zwiedzania zakładu uczniowie mieli możliwość zapoznania się z jego pracą i przejścia ścieżkę edukacyjną –„To się w ścieku nie mieści”. Dowiedzieli się wielu interesujących informacji, które zwiększyły ich świadomość dotyczącą ścieków i tego, co w nich nie powinno się znaleźć. Uczestnicy spotkania otrzymali również kilka gadżetów i pamiątkowe zdjęcia

  Tekst alternatywny

  Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego

  9 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie z Języka Angielskiego który odbył się w Technikum Łączności. Zawodnicy mieli do wykonania dwa zadania: argumentacyjny dialog z przeciwnikiem i prezentację swojego tematu; przy ocenianiu jury brało pod uwagę nie tylko umiejętności językowe ale ciekawą realizację zadania, pomysły, aktorstwo i kontakt z publicznością! Rywalizacja trwała do samego końca a zawodnicy prezentowali bardzo wysoki poziom językowy. Tym bardziej miło nam poinformować, że w tym roku Adrian Kazimirek z klasy 3a zajął 4 miejsce. Gratulujemy!

  Dni otwarte UJ, klasa 3d wykład "Mania studiowania, setki kierunków jaki sluszny?"

  Dnia 23 marca 2018 klasa 3d udała się na Dni Otwarte UJ. Mieliśmy możliwość zapoznania się z ofertą uczelni. Wysłuchaliśmy również wykładu dotyczącego wyboru odpowiedniego kierunku studiów "Mania studiowania, setki kierunków jaki słuszny?". Dzięki niemu mamy większą świadomość wyboru odpowiedniej drogi edukacji. Dostaliśmy również kilka gadżetów z logo uczelni, które pozwolą nam poczuć się jak przyszli studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. (Wiktoria Majka)

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  EXPO

  I w tym roku nie mogło nas zabraknąć na Targach Edukacyjnych Expo, gdzie Zespół Szkół Chemicznych przedstawił swoją bogatą ofertę edukacyjną. Eksperymenty, doświadczenia i reakcje chemiczne to nasza codzienność. I choć często mieszamy kwasy, z zasady panuje u nas przyjazna atmosfera. Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 o specjalności technik analityk i technik ochrony środowiska oraz XXVI Liceum, klasa z rozszerzonyą biologią i językiem poskim z językiem migowym oraz biologiczno –chemiczna z analizą medyczną i sądową, czekają na nowych uczniów!

  Tekst alternatywny

  ANIOŁY ZE SZKOŁY

  W ramach Ogólnopolskiej Przedświątecznej akcji ANIOŁY ZE SZKOŁY w dniach 15 i 19 marca 2018 roku w naszej szkole odbyła się kwesta dla Podopiecznych Fundacji Promień Nadziei. Jest to Stowarzyszenie, z którym współpracujemy już od trzech lat. W ramach tej akcji uczennice klasy 1k- Joanna Rożek i Joanna Woźniak zbierały datki na chore dzieci. W sumie udało nam się zebrać 139,65 zł. Dziękujemy wszystkim Uczniom i Pracownikom za wsparcie i zaangażowanie w imieniu Podopiecznych Fundacji Promień Nadziei.
  Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

  Tekst alternatywny

  IV Wojewódzki Festiwal Piosenki Obcojęzycznej w Krakowie

  13 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Wojewódzkim Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej w Krakowie. Reprezentowało nas dwoje solistów i jeden zespół wokalno-instrumentalny. Każdy uczestnik miał do wykonania jedną piosenkę w języku angielskim. W konkursie wystąpiło 43 uczestników reprezentujących szkoły z Krakowa i Małopolski. Jury oceniało występ nie tylko pod względem językowym, ale liczył się również dobór repertuaru, ruch sceniczny i wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wykonywanych piosenek zapewniając znakomitą zabawę zgromadzonej widowni. Tym bardziej z radością informujemy, że wśród laureatów znalazł się Marcin Stramek z klasy 2b, który zajął III miejsce. Gratulujemy sukcesu!

  Projektu Uczeń-Obywatel

  6 marca uczniowie klasy 2b uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym z radnymi miasta Krakowa w ramach projektu Uczeń-Obywatel. Podczas prelekcji w Urzędzie Miasta dowidzieliśmy się istotnych rzeczy, np. na temat funkcjonowania Rady Miasta, obowiązków i specyfiki pracy radnych, oraz powstawania prawa miejscowego. W trakcie spotkania chętnie włączaliśmy się do dyskusji z radnymi oraz grupami uczniów z innych szkół. Spotkanie było bardzo ciekawe i polecamy uczestnictwo w takich lub podobnych akcjach, w trakcie których można poznać pracę i mechanizmy stanowienia prawa "od zaplecza". (Krystian Kukla)

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  REKOLEKCJE SZKOLNE

  W dniach 19- 21 marca 2018 roku uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w szkolnych rekolekcjach. Tym razem prowadził je ks. Tomasz Koszarek (katechetra w I LO w Krakowie). Tematem przewodnim były słowa "Trzy dni na zmianę". Rekolekcje odbyły się w Kolegiacie św. Anny w Krakowie. Nasza szkoła była odpowiedzialna za oprawę muzyczną całego przedsięwzięcia. Uczniowie klasy 3at w przeciągu tygodnia wraz z Anią Okarmus i Natalią Kot z klasy 1k przygotowali pieśni na pierwszy i drugi dzień. Psalm wraz z aklamacją zaśpiewała Basia Topolska, z klasy 4a oraz Ania Okarmus. W podczas rekolekcji uczestnicy mogli anonimowo zadawać pytania, na które Prowadzący odpowiadał w trakcie konferencji i środowej homili. W czasie rekolekcji był też czas na nabożeństwo pokutne i pojednanie z Jezusem w sakramencie spowiedzi. W spotkanich brały udział w całości klasy 3at, 4a i 4ad; a także zgłoszeni uczniowie z klas pierwszych, 2c, 3a, 3an i 4t. Miejmy nadzieję, że przeżywy czas umocni nas w wytrwaniu w dobrym na kolejny rok.
  Katecheci ZSCH

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  KONKURS BIBLIJNY

  We wtorek, 13 marca 2018 roku, już po raz 11 w naszej szkole odbyła się XXII edycja OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ. W sumie wzięło w nim udział 39 z 50 zgłoszonych uczniów zarówno z liceum, jak i z technikum. W tym roku najlepsi byli: Ania Okarmus, z klasy 1k- 1 miejsce; Lidia Wolczko, z klasy 3a- 2 miejsce; Gabrysia Król, z klasy 3at- 3 miejsce i Dominika Matysik, z klasy 3a- 4 miejsce. Oni też przeszli do etapu diecezjalnego, który będzie miał miejsce w środę, 18 kwietnia. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział, a zwycięzcom gratulujemy i trzymamy kciuki za następny etap.
  Katecheci ZSCH

  KONKURSOWY MARZEC

  W marcu odbyło się w naszej szkole wiele konkursów, m. in. z języków obcych czy z matematyki. Były też aż 4 konkursy z religii. W środę, 7 marca 2018 roku, uczeń klasy 3an- Karol Radziszowski, reprezentował nas na etapie diecezjalno-regionalnym OLIMPIADY TEOLOGII KATOLICKIEJ. Udało mu się zdobyć 10/50 pkt. Gratulujemy odwagi i dziękujemy za udział. W tym samym dniu, w szkole odbył się po raz pierwszy, etap szkolny II OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PRAWA KANONICZNEGO. Tematyką konkursu były przeszkody małżeńskie. Wzięła w nim udział uczennica klasy 3a, Wiktoria Mrozowska. Gratulujemy odwagi i dziękujemy za udział.
  Dwa pozostałe konkursy dotyczyły Biblii oraz życia i działania wielkiego Papieża- Polaka, ale o nich w osobnym artykule.
  Katecheci ZSCH

  O SPOTKANIU Z ŻOŁNIERZEM WYKLĘTYM

  W dniu 13 marca 2018 roku uczniowie klas 1c, 1n, i 1a wraz z panią Anetą Polit i panią Agatą Walas uczestniczyli w kinie PARADOX znajdującym się na ulicy Krupniczej 38 w spotkaniu z żołnierzem wyklętym PPOR. WACŁAWEM SZACONIEM, PS. „CZARNY”, który opowiedział nam o sobie i walce o Polskę. Oprócz Pana Wacława był jeszcze przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) pan Dariusz Gorajczyk oraz pani Marta Rajek, która zorganizowała i udostępniła mam salę.

  Czytaj więcej

  Po wejściu pana Szaconia wszyscy oczywiście wstali. Wyklęty zaczął od tego, że urodził się 5 lutego 1926 roku w Walentynowie (mówił, że jego dom znajdował się kilkaset metrów od lasu). Pierwsze 6 lat nauki zaliczył w rodzinnej wsi. Potem poszedł do szkoły średniej do Lublina, lecz w tym samym roku wybuchła II wojna światowa (szkoła została zamknięta). Kierownik szkoły w pobliskim Żukowie Tadeusz Chwostyk (jak się później okazało działający w konspiracji pod pseudonimem „Grom”) zebrał starszych chłopców i przy pomocy miejscowych nauczycieli zorganizował dla nich nielegalną naukę. Kierownik uczył chłopców historii, poprosił pana Szaconia o wykonanie pewnego zadania:
  „Wiosną 1942 r. kierownik Chwostyk kazał mi przygotować kilkadziesiąt leszczynowych patyków, okorowanych i wysuszonych. Gdy je dostarczyłem, usłyszałem, że ma dla mnie zadanie. Patyki posłużyły jako drzewce do małych biało-czerwonych chorągiewek, a ja te chorągiewki miałem przed świętem 3 maja dyskretnie porozwieszać. Poprzybijałem je wobec tego na tablicach stojących przy wejściu do lasu, na słupach przy skrzyżowaniach dróg, przy urzędzie pocztowym i przy nadleśnictwie. Sprawozdanie zdałem kierownikowi, który pochwalił mnie za wybór tych miejsc. Chodziło o to, by unikać wsi, bo to mogłoby wywołać zemstę Niemców. Było to moje pierwsze konspiracyjne zadanie… Następnego dnia zostałem zaprzysiężony do podziemnej Narodowej Organizacji Wojskowej. Przysięgę składałem na ręce ,,Lalusia”, a 11 listopada tego roku wszedłem do Armii Krajowej”.
  Pan Szacoń znał Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora”. „Czarny” opowiadał także o tym jak został aresztowany i jak trafił do jednego z największych piekieł- do więzienia w Rawiczu i Wronkach. Skazany został na czterokrotną karę śmierci, zamienioną na 10 lat więzienia. Po wyjściu na wolność pan Szacoń pomagał ostatniemu wyklętemu- „Lalusiowi”, który patrząc na jego śpiące dzieci ze smutkiem powiedział, że jedynym jego marzeniem jest spocząć w rodzinnym grobie.
  W czasach PRL-u ,,Czarny” prowadził spotkania z młodzieżą, i tak mu zostało do tej pory. Jak sam powiedział: są to najszczęśliwsze chwile Jego życia. Stwierdził, że tacy ludzie jak my będziemy tworzyć przyszłość i dobrze by było żebyśmy pamiętali o tej prawdziwej historii. Na koniec podziękowaliśmy Panu Szaconiowi za to, że zechciał się z nami spotkać. Następnie wróciliśmy do szkoły. Chwała bohaterom!

  Opracowanie Izabella Mularczyk, 1c

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  DNI OTWARTE W NASZEJ SZKOLE

  W dniach 9 i 10 marca 2018 roku gimnazjaliści mieli okazję poznać ofertę naszej szkoły. W sali 7 zostali poinformowani o rekrutacji. W siłowni promowano zajęcia wychowania fizycznego i zdrowy styl życia. W bibliotece prezentowano gazetkę szkolną - „AlChemik” oraz działania Szkolnego Koła Wolontariusza. W sali gimnastycznej odbywało się przedstawienie teatralne przygotowane przez klasę 2b. Matematycy zorganizowali konkursy związane ze Świętem Liczby Pi. W pracowniach chemicznych promowano zajęcia laboratoryjne. W sali 42 goście mogli przymierzyć historyczne stroje i uwiecznić swój wizerunek na fotografii. Tutaj prezentowano również działania Samorządu Uczniowskiego. W sali 46 obywała się promocja biologii. W kolejnych pomieszczeniach młodzież mogła wziąć udział w grach, zabawach w języku niemieckim i angielskim.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  PCK

  W dniu 07.03.2018 na sali gimnastycznej pełnoletni uczniowie ZSCH mogli oddać krew. Akcja odbyła się w ramach udziału szkoły w kolejnej edycji Turnieju „Młoda krew ratuje życie”. Na 57 zgłoszonych uczniów udało się oddać krew 24 jednostki krwi. Gratuluje odwagi i zapraszam do kolejnych akcji. Opiekun Szkolnego Koła PCK

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  "Scrabble po niemiecku"

  Zapraszamy gimnazjalistów z Małopolski do kolejnej edycji konkursu "Scrabble po niemiecku". Uczestnicy mogą zmierzyć się z rówieśnikami z innych szkół i sprawdzić swoje kompetencje językowe. Finał konkursu odbędzie się 23.04.2018r. w Zespole Szkół Chemicznych. Na najlepszych czeka tytuł Mistrza „Scrabbli po niemiecku”. Ale nie tylko! Nagrodą główną jest bezpłatny kurs języka niemieckiego w Instytucie Austriackim w Krakowie. Na uczestników czekają również ciekawe nagrody ufundowane przez Wydawnictwa, Konsulat, Instytut Goethego.
  Przyjdź, czekamy na Ciebie!!!

  Tekst alternatywny

  KOŹMICE WIELKIE- promocja szkoły

  W czwartek, 8 marca 2018 roku, braliśmy udział w IV Koźmickich Targach Edukacyjnych. Celem spotkania było zapoznanie uczniów trzecich klas gimnazjum i ich rodziców z ofertą edukacyjną naszej Placówki. Patronat nad imprezą objął sam Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka. Do uczestnictwa zaproszono uczniów z wszystkich wielickich szkół. O tym jak jest w Chemiku na co dzień, w trakcie dwóch godzin, opowiadali Piotr Uberman i Jakub Dębowski, z klasy 3at oraz Joanna Postój i Dariusz Nowak, z klasy 2c.
  Opiekunowie
  p. Justyna Buchta
  p. Agata Walas

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Dyplom Ministra Edukacji Narodowej

  W środę 7 marca 2018 roku Minister Anna Zalewska wręczyła dyplomy stypendystom Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2016/2017. Stypendia przyznano 386 uczniom w Polsce.
  Podczas uroczystości, która odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, stypendia otrzymało ponad 80 uczniów, reprezentujących wyróżnionych z całej Polski. Delegacji z Małopolski przewodniczyła Pani Halina Cimer, Małopolski Wicekurator Oświaty. W roku szkolnym 2016/2017 Stypendium Ministra Edukacji Narodowej przyznano 46 uczniom z województwa małopolskiego.
  Stypendystą i jednocześnie delegatem z Małopolski był uczeń naszej szkoły, z klasy 4t - Kacper Wrona.

  Tekst alternatywny
  Serdecznie gratulujemy tak wybitnego osiągnięcia!
  Więcej zdjęć z rozdania dyplomów

  Szanowni Państwo

  Uprzejmie informuję, że 1 marca rozpoczyna się V edycja budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. Od 1 do 31 marca mieszkańcy mają możliwość zgłaszania propozycji zadań, które następnie będą weryfikowane. Pozytywnie ocenione projekty zostaną poddane głosowaniu mieszkańców.
  W załączeniu pozwalam sobie przesłać materiały graficzne wraz z uprzejmą prośbą, aby w ramach możliwości zamieścić je na stronach internetowych szkół i powiązać z adresem strony internetowej www.budzet.krakow.pl.
  Ponadto, przesyłam broszurę „ABC budżetu obywatelskiego” oraz Instrukcję składania projektu, które zawierają najważniejsze informacje dotyczące tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. Uprzejmie proszę, aby w oparciu o załączony materiał w każdej ze szkół została przeprowadzona jedna lekcja (np. w ramach godziny wychowawczej lub wiedzy o społeczeństwie) dotycząca tematyki budżetu obywatelskiego.

  Tekst alternatywny

  Spłakanie edukacyjne w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie

  Dnia 5 lutego 2018 uczniowie klas 1 brali udział w spłakaniu edukacyjnym w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Wzięliśmy udział w aranżowanej sprawie sądowej, podczas której dowiedzieliśmy się jak przesłuchuje się świadka oraz oskarżonego, jak sprawdza się dowody (między innymi nagrania z monitoringu). Próbowaliśmy swoich sił w orzekaniu sprawiedliwego wyroku, starając się wziąć pod uwagę różne okoliczności łagodzące. Nie było to zadanie łatwe i można było w tym momencie poczuć ciężar odpowiedzialności jaki spoczywa na sędzi. Pod koniec wycieczki mieliśmy możliwość przymierzyć togi, adwokata i prokuratora. To wyjście z pewnością poszerzyło naszą wiedzę na temat sądownictwa.

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  O WSPÓŁPRACY Z INSTYTUTEM PRACY SOCJALNEJ UP

  W ramach współpracy z Instytutem Pracy Socjalnej Uniwersytetu Pedagogicznego w lutym Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował dwie prelekcje. Pierwsza z nich odbyła się w klasie 2t i była poświęcona "Prawom i wolnościom w Konstytucji RP". Prowadził ją p. Wojciech Glac, z zawodu prawnik. Młodzieży szczególnie spodobał się jego prosty i zrozumiały język, choć mówił o rzeczach zawiłych dla przeciętnego Polaka. Z kolei drugie zajęcia poprowadziła p. Ewelina Zdebska w klasie 2d nt. "Kto chce zapalać innych, sam musi płonąć" (Ludwik Hirszfeld)- wolontariat jako wartość dla współczesnej młodzieży. Owocem dwugodzinnych warsztatów jest m. in. praca uczniów, którą można zobaczyć przy szkolnym sklepiku. Kolejna seria wykładów, warsztatów i zajęć odbędzie się po przerwie feryjnej.
  Opiekunowie SzKW

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Kopalnia Soli w Wieliczce

  6 lutego 2018 roku klasa 2d wraz z wychowawcą panią Martyną Sarapatą zwiedziła zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce. Poprzez podziemne labirynty i korytarze prowadziła ich pani Beata Cygankiewicz-Buś opowiadając w języku angielskim o historii tego unikatowego miejsca które zostało wpisane w 1978 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Młodzież po zejściu schodami na pierwszy poziom na głębokość 64 metrów pokonała trasę turystyczną o długości 2,5 kilometra aby zakończyć zwiedzanie na poziomie trzecim czyli 135 metrów pod ziemią! Oprócz bardzo dobrze zachowanych chodników, pochylni czy komór, uczniowie podziwiali podziemne malownicze jeziorka, ślady dawnych robót górniczych, systemy zabezpieczania wyrobisk czy urządzenia wykorzystywane przez górników do transportu soli. Największe jednak wrażenie zrobiły na zwiedzających cudowne kaplice ze wspaniałymi rzeźbami i płaskorzeźbami, pięknymi żyrandolami z kryształkami soli i wyjątkową atmosferą . Dopełnieniem podziemnej przygody było nieoczekiwane spotkanie z ….. dobrym duchem kopalni czyli Skarbnikiem oraz Jego pomocnikiem Soliludkiem!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  WARSZTATY BIBLIJNE

  We wtorek, 6 lutego 2018r., zgłoszeni wcześniej uczniowie z klasy 3at, 2t, 1a i 1k brali udział w warsztatach biblijnych. Tym razem wykład odbył na ul. Loretańskiej 11 w auli OO. Kapucynów ze względu na dużą liczbę uczestników. Organizatorem warsztatów było, jak co roku, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Zajęcia prowadził biblista i wykładowca UP JPII w Krakowie- ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Natomiast temat tegorocznego spotkania poświęcony był Księdze Psalmów ze Starego Testamentu. Uczniowie mogli zapoznać się z najistotniejszymi zagadnieniami dotyczącymi tej księgi w perspektywie zbliżającego się Konkursu Biblijnego. Ponadto prowadzący nauczył młodzież krótkiego psalmu pielgrzymkowego w języku hebrajskim. Uczestnicy mieli też okazję zobaczyć jak wygląda egzegeza tekstu biblijnego.
  Katecheci ZSCH

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  XVI „Styczniowych spotkaniach gimnazjalistów”

  W czwartek, 18 stycznia 2018 roku, nasza szkoła brała udział w XVI „Styczniowych spotkaniach gimnazjalistów” w budynku Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Melioracji przy ul. Ułanów 9 w Krakowie. Targi były doskonałą okazją do promocji szkoły i osiągnięć naszych uczniów. Młodzież z klasy 3at, tj. Jakub Furmanik, Katarzyna Kicińska, Izabella Kremer, Gabriela Król, Krzysztof Plewa, Piotr Uberman i Julia Zadrozińska, pod opieką pani Justyny Zuziak przedstawiała proste pokazy chemiczne, które przyciągnęły rzesze zainteresowanych osób. Uczennice z XXVI LO, tj. Izabella Mularczyk i Julia Pieczykolan z klasy 1c oraz Olga Łach i Anna Kowalska z klasy 2d, opowiadały gimnazjalistom, nauczycielom i doradcom zawodowym o klasie biologiczno-chemicznej i pedagogicznej, natomiast uczniowie 3at przedstawiali ofertę kształcenia w technikum analitycznym. W auli, gdzie zgromadziła się większa publiczność, odbył się spektakularny pokaz doświadczeń chemicznych „Magia chemii”, który przygotowali nasi uczniowie pod opieką pani Justyny Zuziak.
  Opiekunowie
  p. Justyna Buchta
  p. Olga Gil-Sobota
  p. Justyna Zuziak

  WYSPIAŃSKI- wystawa w Muzeum Narodowym

  W dniu 18 stycznia br. klasa 3c była na wystawie twórczości Stanisława Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym Krakowa. Naszym opiekunem była pani Agata Walas. Podczas zwiedzania mogliśmy podziwiać pracę artysty, tworzoną głównie za pomocą pasteli oraz ołówka (np. "kartki ze szkicownika"). Szczególną cechą charakterystyczną dla Wyspiańskiego były projekty witraży m.in. do krakowskich kościołów, na które mogliśmy patrzeć z przystosowanych do tego specjalnych antresoli. Wystawa była też doskonałą powtórką twórczości artysty przed czekającą nas maturą. Inicjatorem wyjścia była nasza polonistka, pani Małgorzata Niedźwiecka- Samborek. W pracach Wyspiańskiego mogliśmy zauważyć duży wpływ kultury wiejskiej oraz codzienności człowieka (szczególnie w tych poświęconych portretom dzieci czy autoportretom). Na koniec zwiedzania wpisaliśmy się do księgi gości, wyrażając tym samym swój zachwyt co do tej malowniczej wystawy.
  Dominik Krokosz, klasa 3c

  Tekst alternatywny

  26. Finał WOŚP

  W niedzielę, 14 stycznia 2018 roku, nasi wolontariusze brali udział w kweście Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem był to już 26. Finał WOŚP-u. Przygotowania do tej akcji trwały ponad 3 miesiące. W końcu kilka dni przed finałem- w środę, 10 stycznia br.- uczniowie mogli odebrać ze sztabu (który mieścił się w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie, na ul. Aleja Kijowska 14) potrzebne materiały do kwestowania i określić rejon zbiórki. W sumie udało nam się zebrać prawie 12 000 zł i 4 euro. W zbiórce brali udział uczniowie z klasy 1a i 1c; 2a, 2c i 2d; 3d i 3an oraz 4a (łącznie 20 osób). Dziękujemy za ich dobre serce i poświęcony czas.
  Opiekunowie SzKW

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  XI edycja akcji RODACY- BOHATEROM

  W dniach 9- 15 stycznia 2018 roku nasza szkoła włączyła się w XI edycję ogólnopolskiej akcji RODACY- BOHATEROM. Zbieraliśmy żywność długoterminową (m. in. cukier, konserwy mięsne i rybne, ryż, mąkę, makaron, kaszę, ryż, herbatę, kawę, kakao, słodycze, olej, warzywa i owoce w puszce, czekolady), kartki świąteczne z życzeniami oraz chemię gospodarstwa domowego. Przyniesione dary można było zostawić na portierni, w pokoju nauczycielskim lub oddawać do rąk Organizatorów akcji w szkole. To, co udało nam się uzbierać przeznaczyliśmy dla polskich kombatantów– byłych żołnierzy AK i ich rodzin oraz polskich środowisk mieszkających na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Rumunii i w Mołdawii. W poniedziałek, 15 stycznia br., produkty zostały przewiezione na ul. Kopernika 26- do sztabu krakowskich koordynatorów, czyli studentów Akademii IGNATIANUM. Dziękujemy wszystkim Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły za zaangażowanie i włączenie się w akcję. Szczególnie dziękujemy pani Jadwidze Dąbrowskiej (nauczycielowi matematyki), która pomogła nam w transporcie. W sumie udało nam się napisać 78 kartek z życzeniami świątecznymi oraz zebrać 30 sztuk środków chemii gospodarczej, a także 125 sztuk produktów żywnościowych.
  Organizatorzy
  p. Grażyna Skałka
  p. Agata Walas

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  ZAKRĘCENI DLA UNICORN

  W piątek, 12 stycznia 2018 roku, po czterech miesiącach nauki- a zarazem zbiórki plastikowych nakrętek dla podopiecznych Stowarzyszenia UNICORN dostarczyliśmy na ul. Zielony Dół 4 ponad 50 kilogramów tego tworzywa. W transporcie pomogła nam pani Justyna Zuziak (nauczyciel chemii i przedmiotów zawodowych). Wolontariuszy reprezentował Kuba Dębowski z klasy 3at. Dziękujemy wszystkim Uczniom i Pracownikom szkoły za zaangażowanie i włączenie się w tą akcję. Stowarzyszenie UNICORN na co dzień pomaga osobom chorym na raka i ich rodzinom. Jednocześnie przypominamy, że zbiórka trwa nadal. Przyniesione nakrętki można wrzucać do pudła przy portierni.
  Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  WOLONTARIAT W FUNDACJI UNIWERSYTET DZIECI- PRELEKCJA

  We wtorek, 9 stycznia 2018 roku, już po raz drugi, gościliśmy w naszej szkole panią Monikę Trzeciak- koordynatorkę Fundacji UNIWERSYTET DZIECI; a zarazem naszą absolwentkę. Pani Monika w ciągu 4 godzin lekcyjnych spotkała się z uczniami z klasy 1c, 2a, 2c, 2d, 2t, 3a i 4a. W trakcie trwających 20 minut prelekcji opowiadała o możliwościach wolontariatu. Tym razem towarzyszyły jej Iza Kremer i Weronika Malinowska, uczennice klasy 3at i (od listopada 2017r.) wolontariuszki Fundacji UNIWERSYTET DZIECI. Podczas spotkań dziewczyny dzieliły się swoim dotychczasowym doświaczeniem wolontaryjnym nabytym w tym Stowarzyszeniu i zachęcały kolegów i koleżanki do włączenia się w stały wolontariat. Po listopadowej prelekcji 17 naszych uczniów zdecydowało się na wolontariat przy UNIWERSYTECIE DZIECI (niektórzy na zdjęciu). Trzymamy za nich kciuki i mamy nadzieję, że druga edycja prelekcji też przyniesie owoce.
  Opiekunowie SzKW

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Konkurs na kartkę świąteczną

  W grudniu 2017 roku odbył się „Konkurs na kartkę świąteczną”. Uczniowie przygotowali kartki z życzeniami w języku niemieckim. Dodatkowe utrudnienie polegało na tym, że kartka nie mogła być w formie prostokąta i kwadratu. Młodzież wykazała się ogromną kreatywnością. Przygotowane prace miały formę bombek, gwiazd, choinek, szopek. Kartki zdobią sale lekcje i przypominają nam o zwyczajach bożonarodzeniowych i kultywowaniu tradycji składania życzeń.
  1 miejsce - Wochniak Marlena – klasa 2d
  Zięba Angelika – klasa 1k
  2 miejsce – Strach Patrycja- klasa 1a
  Niziurska Natalia - klasa 4a
  3 miejsce - Doniec Anna – klasa 3an
  Matuszewska Paulina - klasa 4a Dziękujemy wszystkim za ogromne zainteresowanie i udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom i składamy najlepsze życzenia noworoczne:
  Ganz liebe Neujahrsgrüßen und einen guten Start in das Neue Jahr!

  Tekst alternatywny

  Konkurs Kolęd i Pastorałek

  W czwartek, 21 grudnia 2017 roku, na lekcji 6 i 7, w sali gimnastycznej odbył się Konkurs Kolęd i Pastorałek z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Do konkursu mogły się zgłaszać klasy, grupy, jak i pojedynczy soliści. Zaprezentować należało co najmniej dwie kolędy lub pastorałki (jedną w języku polskim, drugą w języku obcym), które były poddawane ocenie przez jury. W dniu Konkursu przygotowano wystrój sali gimnastycznej i miejsce dla komisji oraz kolegów i koleżanek, którzy przyszli kibicować i rywalizować. Dzień przed Konkursem została też posłana Kurenda przypominająca najważniejsze informacje dotyczące przygotowania do występów.
  Czytaj więcej

  Elementy punktowane:
  1. Znajomość tekstu 12 pkt.
  2. Znajomość oraz wykonanie melodii 12 pkt.
  3. Zachowanie i wrażenia estetyczne (strój) 6 pkt.
  W jury było 8 osób:
  • mgr Barbara Machnik
  • mgr Olga Gill-Sobota
  • mgr Anna Ryglowska-Gonek
  • mgr Agata Walas
  • Dominik Krokosz, 3c
  • Amelia Hardyn, 3c
  • Kornelia Morawska, 3c
  • Klara Wesołowska, 3c
  Wygrani:
  w kategorii klasy:
  • I miejsce- klasa III d (223 pkt)
  • II miejsce (ex aequo)- klasa III at i klasa II d (212 pkt)
  • III miejsce- klasa I a (196 pkt)
  dyplom za udział- klasa 1k
  • w kategorii grupy:
  I miejsce- klasa 2b
  dyplom za udział- klasa 3an
  • w kategorii soliści:
  I miejsce- Marcin Stramek, 2b
  wyróżnienie- Gabrysia Witczak, 3an W piątek, 22 grudnia 2017 roku, po Przedstawieniu Wigilijnym przygotowanym przez klasę 2c wraz z Wychowawcą, mgr Magdaleną Syrek z okazji Świąt Bożego Narodzenia, wygrani mogli jeszcze raz zaprezentować swoje utwory przed Społecznością Szkolną i zaproszonymi gośćmi, a także odebrać z rąk Pani Dyrektor Elżbiety Ramatowskiej pamiątkowe dyplomy.
  Organizator Konkursu
  p. Grażyna Skałka

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  W dniu 18 grudnia 2017 roku w sali gimnastycznej pani dr I. Czerwińska-Rosa przedstawiła prelekcję w ramach uczestnictwa naszej szkoły w akcji edukacyjnej - „Twoja krew moje życie”, która jest jednym z elementów Programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki w latach 2015- 2020”. W wykładzie wzięli udział uczniowie klas trzecich i czwartych oraz klasa 1a. Prelekcja i akcja ma na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę oddawania krwi, która może uratować ludzkie życie.
  Organizator
  Martyna Sarapata /opiekun koła PCK/

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  NAKLEJKI DLA DZIECI W ZAMBII

  W dniach 14- 21 grudnia 2017 roku zorganizowaliśmy akcję NAKLEJKI DLA ZAMBII. W trakcie całego przedświątecznego tygodnia zbieraliśmy naklejki o różnej treści i różnym formacie. Po Świętach zostały one przekazane przez polską misjonarkę/wolontariuszkę dzieciom w Zambii. Koordynatorem akcji była Basia Kumala z klasy 3c. Za przyniesione naklejki szczególnie dziękujemy p. Grażynie Skałce i p. Monice Łukaszek oraz Julii Jaromin, z klasy 1a.
  Wolontariusze i Opiekunowie SzKW

  Akcja „MYDŁO-CUKIER”

  W dniach 13- 27 listopada 2017 roku Szkolny Klub Wolontariusza zorganizował wśród Uczniów i Pracowników akcję MYDŁO-CUKIER. Polegała ona na zbiórce w szkole, a następnie przekazaniu artykułów dla krakowskich instytucji pomocowych, m. in. Dzieła Pomocy św. o. Pio oraz Przytuliska św. Brata Alberta. Na co dzień pomagają one ludziom najuboższym, potrzebującym i bezdomnym. W środę, 13 grudnia, p. Urszula Pałka (nauczyciel j. angielskiego) pomogła nam w transporcie zebranych artykułów. Wolontariuszy reprezentowali- Adrian Kazimirek i Patryk Gajewski, z klasy 3a. Akcja była odpowiedzią na ogłoszony przez papieża Franciszka- I Światowy Dzień Ubogich. W sumie udało nam się zebrać 30 kilogramów cukru oraz 75 sztuk mydła. Za przyniesione dary szczególnie dziękujemy Paniom pracującym w Księgowości i Sekretariacie; a także Uczniom z klasy 2c, 3c, 3a, 3ad, 3at, 4a i 4ad.
  Opiekunowie i Wolontariusze SzKW

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  WIZYTA W KONSULACIE USA

  Dnia 5.12.2017 r. grupa uczniów klasy I c odwiedziła konsulat USA na ul. Stolarskiej. Tematyką spotkania z panią konsul d.s. mediów było święto dziękczynienia – Thanksgiving. Oprócz rozmowy na temat świąt uczniowie mogli zadawać pytania na temat pracy konsula, obserwacji tego co dzieje się w Polsce oczami osoby z zagranicy jak również pytania na temat młodzieży amerykańskiej. Zostali również zaproszeni do subskrybowania miesięcznika wydawanego przez konsulat ZOOM in on America w wersji elektronicznej. Pani Bożena Piłat udzieliła informacji na czym polega praca w dziale dydaktycznym konsulatu, a na koniec uczniowie mogli zaprezentować kilka kolęd anglojęzycznych i złożyć świąteczne życzenia.
  Oto zdjęcia grupy uczniów z panią Konsul.
  U.Pałka

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  WYKŁAD NA UP

  W dniu 30 listopada 2017r. część klasy 1n wzięła udział w bardzo interesującym wykładzie w języku angielskim o Tadeuszu Kościuszce. Wykład odbył się w audytorium Uniwersytetu Pedagogicznego. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się o ciekawych i nieznanych do tej pory faktach związanych z życiem oraz dokonaniami Tadeusza Kościuszki.
  Wykład prowadzony przez prof. Tomasza Sikorę spotkał się z dużym entuzjazmem uczniów a także miał odniesienie na lekcji języka angielskiego w naszej szkole.

  Tekst alternatywny

  WARSZTATY Z PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

  29.11.2017 klasa 1c Lo była na warsztatach z przedsiębiorczości. Warsztaty odbyły się w Województwiej Bibliotece Publicznej przy ul. Rajskiej. Uczniowie brali udział w grze wirtualnej, która zapewniła ciekawe doświadczenia i interakcję z innymi przedsiębiorcami. Bylo duzo emocji Mamy kilka zdjęć
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Małgorzata Ratajczak - Kostuch

  XXVIII edycja OLIMPIADY TEOLOGII KATOLICKIEJ

  W środę, 29 listopada 2017 roku, na lekcji 5, odbył się szkolny etap Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku pod hasłem „Pokój i nadzieja w nauczaniu papieża Benedykta XVI i Franciszka”. Do pierwszego etapu zgłosiło się 21 uczniów (4a, 4ad, 3c, 2c, 3an, 1a). Wśród Maturzystów najlepsze były Klaudia Błaż i Monika Kowalik, z klasy 4a. Do etapu diecezjalnego/regionalnego przeszedł uczeń klasy 3an- Karol Radziszowski zdobywając 25/41 pkt. Dziękujemy wszystkim Uczestnikom Olimpiady, a Karolowi już dziś życzymy światła Ducha Świętego w przygotowaniach do II etapu.
  Katecheci ZSCH

  I Światowy Dzień Ubogiego

  W ramach obchodów Dnia Ubogiego, który został ustanowiony przez Ojca Świętego Franciszka (19 listopada br.)- uczniowie naszej szkoły 13 listopada pod opieką o. Rafała Walucha OFM udali się na prelekcję do krakowskiej organizacji pomocy ludziom bezdomnym pt. Dzieło Pomocy św. o. Pio, znajdującej się na ulicy Smoleńsk 4.
  Czytaj więcej

  Wykład poprowadziła dla nas Pani Sylwia Nosek, która na co dzień jest pracownikiem ośrodka Dzieła Pomocy św. o. Pio. Zrozumieliśmy, że ubogi to nasz brat i siostra, którzy potrzebują pomocy. Wyzbyliśmy się typowych stereotypów, m.in. że bezdomny to alkoholik, menel, żul itp. To człowiek, który w wielu przypadkach nie jest winny takiej sytuacji, w jakiej się znalazł. Dotarło do nas, że bezdomność i ubóstwo może dotknąć każdego z nas, ponieważ ani wykształcenie, ani status społeczny nie dają nam gwarancji. Różny splot wydarzeń, często trudnych sytuacji zmusiło wielu osób do mieszkania na ulicy lub życia w skrajnym ubóstwie. Dowiedzieliśmy się- a przede wszystkim zobaczyliśmy na własne oczy- czym na co dzień zajmuje się ośrodek. Dzieło Pomocy św. o. Pio sprawuje kompleksową opiekę nad osobami bezdomnymi. Począwszy od umożliwienia wykąpania się, wyprania i otrzymania czystych ubrań; po otrzymanie jedzenia, skorzystania z pomocy medycznej, prawnej, socjalnej i duchowej. Ośrodek stara się, aby każdy człowiek, który przychodzi i prosi o pomoc, tę pomoc otrzymał. Jednym z zadań, jakie ośrodek sobie wyznacza jest pomoc w znalezieniu mieszkania, pracy oraz mobilizowanie ludzi do aktywności. Po wykładzie zostaliśmy oprowadzeni po najważniejszych miejscach, m.in. pralni, łaźni, gabinecie lekarskim i socjalnym. Zobaczyliśmy też portiernię, w której rozpoczyna się pierwszy kontakt z osobą ubogą oraz garderobę, czyli punkt wydawania odzieży i stołówkę . Nasza kilku godzinna wizyta sprawiła, że zdobyliśmy nowe doświadczenie. Na przyszłość będziemy wiedzieli, że nie możemy uciekać przed ludźmi, którzy są biedni, ale każdy z nas jest wezwany i może pomóc. Wystarczy trochę dobrej woli. Część z nas dostała propozycję współpracy, np. jako wolontariusz. Natomiast cała nasza szkoła zorganizowana zbiórkę mydła i cukru, które następnie przekazano najbardziej potrzebującym.

  Uczniowie klasy 3a i 2 k, uczestnicy prelekcji.

  Tekst alternatywny

  KONKURS "ZABYTKI WIELKIEJ BRYTANII"

  W listopadzie 2017r. w naszej szkole odbył się konkurs pt. „Zabytki Wielkiej Brytanii” Forma oraz technika wykonania prac przez uczniów była dowolna. Uczniowie chętnie wzięli udział w tym konkursie a różnorodność, włożony trud oraz dokładność wykonania prac została nagrodzona przez jury w następujący sposób:

  1. I miejsce: Julia Jamrozik kl.2k i Mateusz Mach kl.2b
  2. II miejsce: Angelika Zięba kl.1k
  3. III miejsce: Anna Doniec kl.3an
  • Wyróżnienie: Klaudia Miklas kl.1k, Karolina Homel kl.2b, Emma Bartosik kl.2a,
  • Wiktoria Żurowska kl.1n, Aleksandra Białek kl.2k.
  Dziękuję uczniom za zaangażowanie w konkursie oraz piękne plastyczne odzwierciedlenie rzeczywistych obiektów – zabytków Wielkiej Brytanii.
  Monika Łukaszek

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  26. Finał WOŚP

  Nasza szkoła po raz kolejny bierze udział w kweście Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem to już 26. Finał WOŚP- przypada on w niedzielę, 14 stycznia 2018 roku. Na chwilę obecną nasi wolontariusze przeszli już przez zapisy (11-24 października) oraz formularz zgłoszeniowy (12-17 listopada). Aktualnie trwa weryfikacja nadesłanych danych osobowych, ewentualna ich korekta i wybór miejsca do kwestowania.
  W tym roku Koordynatorem całej akcji jest sam Przewodniczący Szkoły- Bartłomiej Lis, z klasy 3at.
  Opiekun SzKW

  Z WIZYTĄ W SEMINARIUM KRAKOWSKIM

  W dniach 27 listopada- 1 grudnia 2017 roku gościliśmy w naszej szkole już po raz czwarty Alumnów z Seminarium Krakowskiego. Ich tygodniowy pobyt w Chemiku związany był z odbyciem 20 godzin praktyki pedagogiczno-katechetycznej. W ramach katechezy Klerycy poruszali takie tematy jak „Wielkie religie świata”, „Starożytne chrześcijaństwo” czy „Problem kary śmierci”. Czytaj więcej

  Ciekawym doświadczeniem dla Uczniów, szczególnie z klasy 1a, 1n i 2c- była wizyta na ul. Podzamcze 8. Tam od 5 lat przygotowują się do kapłaństwa kl. Michał i kl. Paweł. Młodzież miała okazję zobaczyć seminaryjną kaplicę (w trakcie wojny zajętą przez nazistów), pokój gościnny zwany Rozmównicą; Refektarz, czyli jadalnię oraz aulę, na której Klerycy wystawiają przygotowywane przez siebie przedstawienia, koncerty i sympozja. W trakcie prelekcji Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda codzienność Alumnów; poznali historię powstania budynku seminaryjnego i jego wojenne losy; a także mieli okazję zobaczyć różne rodzaje relikwii, m. in. św. JPII W tym roku po raz pierwszy w Chemiku odbywali swoją praktykę katechetyczną także Klerycy Salezjanie. W trakcie dwóch tygodni w październiku młodzież mogła porozmawiać z nimi nt. różnych dróg powołania; poznać historię św. Jana Bosco i Salezjanów; a także Młodzieżowych Wspólnot Salezjańskich. Alumnów szczególnie miło powitali Uczniowie, którzy przez czas gimnazjum lub szkoły podstawowej byli z nimi związani. Opiekun- Agata Walas

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Prelekcja z Fundacji UNIWERSYTET DZIECI

  We wtorek, 14 listopada 2017 roku, w Chemiku gościliśmy p. Monikę Trzeciak- koordynatorkę Fundacji UNIWERSYTET DZIECI, a zarazem Absolwentkę naszej szkoły. W ramach prelekcji p. Monika pokazywała i opowiadała o możliwościach pracy w wolontariacie w Stowarzyszeniu. W trakcie spotkania uczniowie z klasy 4ad, 3ad, 3at, 1a, 3c i 2b mieli okazję przypomnieć lub zapoznać się z propozycją zadań dla siebie jako ucznia bądź przyszłego studenta. Owocem tych prelekcji jest 14 nowych WOLONTARIUSZY, którzy na stałe i regularnie (przez najbliższy rok) pomagają w zadaniach prowadzonych przez Fundację UNIWERSYTET DZIECI.
  Opiekun SzKW- Agata Walas

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Wielki Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej
  Akademia z okazji Dnia Niepodległości

  W dniu 9 listopada 2017 roku, na lekcji 5 i 6, w Sali Gimnastycznej, odbył się Wielki Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznych z okazji zbliżającej się rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości; i aby uczcić pamięć tych, którzy polegli w obronie jej suwerenności. Do Konkursu mogły się zgłaszać klasy, grupy, jak i pojedynczy soliści. W trakcie występu należało zaprezentować co najmniej trzy utwory patriotyczne (pieśni, piosenki, wiersze lub utwory instrumentalne), które były poddawane ocenie.
  Czytaj więcej

  Trzy dni przed Konkursem została też posłana Kurenda przypominająca najważniejsze informacje dotyczące przygotowania.
  Elementy punktowane:
  • I. Znajomość tekstu 1-5 pkt.
  • II. Znajomość oraz wykonanie melodii 1-5 pkt.
  • III. Ogólne wrażenie po występie (strój) 1-4 pkt.
  W jury było pięć osób:
  • mgr Anna Ryglowska-Gonek
  • mgr Julita Środa-Płatek
  • mgr Agata Walas
  • Daria Kaczmarczyk, 2d
  • Bartłomiej Lis, 3at
  Jury przyznało następujące miejsca i dyplomy:
  Kategoria- występ klasy:
  • Klasa I k Miejsce pierwsze
  • Klasa II a Miejsce drugie
  • Klasa I c Miejsce trzecie
  Kategoria- występ indywidualny:
  WYRÓŻNIENIA
  • Karolina Homel, klasa 2b
  • Marcin Stramek, klasa 2b
  • Izabela Piórkowska, Patrycja Stec; klasa 1c
  Dyplomy za udział: Klasa 2c Weronika Łydka, klasa 1c Piotr Krupiński, Marcin Stramek; klasa 2b oraz Krzysztof Kowalczyk, klasa 3d
  W piątek, 10 listopada 2017 roku, na l. 6, po uroczystej Akademii przygotowanej przez klasę 2k wraz z Wychowawcą, p. J. Sirą, z okazji Dnia Niepodległości, wygrani mogli zaprezentować swoje utwory przed Społecznością Szkolną i odebrać z rąk Pani Dyrektor Elżbiety Ramatowskiej, przygotowane Dyplomy.

  Organizator Konkursu- p. Aneta Polit

  WIELKA KWESTA LISTOPADOWA

  W środę, 1 listopada 2017 roku, czyli w Uroczystość Wszystkich Świętych, wolontariusze naszej szkoły wraz z Opiekunem włączyli się do kwesty organizowanej przez Hospicjum św. Łazarza na Cmentarzu BATOWICE (Prądnik Czerwony). Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych udało nam się w ciągu 2,5 godziny zbierać datki na cele statutowe i opiekę hospicyjną Stowarzyszenia kojarzonego z żółtymi żonkilami. Z naszej szkoły kwestowali: Klaudia Wojtala, z klasy 2d; Gabrysia Handziak, z klasy 3c i Mateusz Talaczyński, z klasy 4ad. Opiekun SzKW
  Agata Walas

  Tekst alternatywny

  AKCJA „UWOLNIJ KSIĄŻKĘ W CHEMIKU”

  Na początku października na terenie naszej szkoły umieszczono pudła z informacją, że każdy uczeń i nauczyciel może uwolnić w tym miejscu swoją książkę. Oznacza to, że wszyscy członkowie szkolnej społeczności przynoszą niepotrzebne powieści, tomiki poezji, dramaty i zostawiają je w wyznaczonych pojemnikach. Mogą tego dnia zabrać ze sobą wydawnictwo, którego jeszcze nie znają. Przeczytane książki należy przynieść i zostawić w tym samym pudełku, by każdy, kto ma na to ochotę, mógł się z nimi zapoznać.
  Jest to popularna i bardzo skuteczna forma promowania czytelnictwa. Akcja nadal trwa i każdy może się do niej przyłączyć. Zapraszamy!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  KONKURS „MATEMATYKA W TECHNICE DLA TECHNIKA”

  W środę – 25 października 2017r. - odbył się w naszej szkole pierwszy etap Konkursu Matematycznego „Matematyka w technice dla technika”. Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie we współpracy i pod patronatem Politechniki Lubelskiej. W Konkursie wzięło udział 11 osób. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się następujący uczniowie:

  • Kacper Wrona kl.4t
  • Sylwia Nowak kl.4a
  • Bożena Druzgała kl.3a
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!

  Zadania konkursowe I etap

  AKCJA W JUBILACIE

  W piątek, 20 października 2017r., wolontariusze naszej szkoły brali udział w kweście organizowanej przez Fundację PROMIEŃ NADZIEI. Akcja miała miejsce w sklepie Jubilat na al. Krasińskiego 1 w godzinach od 16.00 do 20.00 i polegała na pakowaniu zakupów dla klientów i zbieraniu funduszy na cele statutowe organizacji do zaplombowanych puszek. Opiekunem z ramienia Fundacji była p. Nina Kamińska, która zadbała także o przerwę i poczęstunek dla wolontariuszy. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy 1a: Julia Jaromin, Patrycja Wylęgała i Aleksandra Tylek.
  Opiekun SzKW
  Agata Walas

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  BIEG NA ORIENTACJĘ

  Zespół Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Chemicznych po raz trzeci z rzędu wygrał rywalizację w Samorządowej Imprezie na Orientację. Zawody odbyły się 17 października 2017 roku w Lasku Wolskim. Czterokilometrowa trasę, drużyna w składzie Tadeusz Francuz – 3at, Eryk Mazurkiewicz – 3at, Bartłomiej Lis – 3at, Filip Rutka – 2t, Patryk Caba – 2t i Kamil Fraczek – 2d, pokonali z ponad 20 minutową przewagą nad drugim zespołem. W rywalizacji wzięło udział 11 zespołów.

  Tekst alternatywny

  BAL PIÓRNIKA 2017

  W dniu 18 października 2017 roku w godzinach od 17.00 do 20.00 odbył się w naszej szkole Bal Piórnika. Była to impreza zorganizowana dla uczniów klas pierwszych. Wspaniałą rozrywkę zapewnili gościom przedstawiciele klasy teatralnej (2b) – Natalia Pulchny oraz Piotr Krupiński, którzy zorganizowali różne zabawy i konkurencje. Młodzież, która przybyła na imprezę, była bardzo kreatywna, o czym świadczyły przebrania i pomalowane twarze. Uzdolnione jednostki mogły pokazać swoje talenty podczas występów tanecznych i wokalnych. Zgodnie z tradycją podczas balu wybrano najmilszego chłopaka i najmilszą dziewczynę wśród klas pierwszych. Młodzież sama wyznaczyła swoich reprezentantów, którzy walczyli o tytuł, wykonując trudne zadania, np. zjedzenie ciastka, które znajdowało się na czole, bez użycia rąk; narysowanie podobizny osoby stojącej naprzeciwko, z zawiązanymi oczami; odgadnięcie, jak nazywa się osoba, która znajduje się za kurtyną; podrzucanie balonów; zjedzenie cytryny bez skrzywienia się i inne.
  Podczas przerwy w zabawie można było spożyć pyszne ciastko i wypić orzeźwiający napój.
  /Mateusz Mach, Marcin Stramek – uczniowie z 2b/

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny
  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W NASZEJ SZKOLE

  W dniu 13 października 2017 roku odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej i ślubowanie pierwszoklasistów. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13.00. Odśpiewaliśmy „Hymn Narodowy”, a następnie wysłuchaliśmy przemowy Pani Dyrektor Elżbiety Ramatowskiej. Podziękowała ona wszystkim nauczycielom za ich ciężką pracę pedagogiczną i wręczyła nagrody tym, którzy wyróżnili się szczególnym wkładem w funkcjonowanie naszej szkoły.
  Następnie odbyło się ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów. Przedstawiciele najmłodszych roczników przeszli również test, który miał zadecydować o tym, czy zostaną przyjęci do naszej społeczności. Odpowiadali na podchwytliwe pytania, wykonywali arcytrudne zadania, by w końcu uzyskać informację, że spełnili wszystkie warunki, aby uczyć się w szkole chemicznej. Najbardziej podobało nam się jednak końcowe przedstawienie, które przygotowała klasa 2t. Zatytułowano je ”Powstanie Nauczyciela” i dotyczyło ono metamorfozy surowego pedagoga w osobę, którą uczniowie lubią i szanują. Spektakl odwoływał się do motywów biblijnych, ale miał charakter komediowy i był przeplatany pokazami chemicznymi, które wywarły na nas duże wrażenie. Pod koniec akademii nauczyciele zostali zaproszeni na poczęstunek, a uczniowie klas pierwszych spotkali się z wychowawcami w wyznaczonych salach.
  /Mateusz Mach, Marcin Stramek – uczniowie z 2b/

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  RÓŻANIEC DO GRANIC

  Co roku 7 października czcimy w liturgii Matkę Bożą Różańcową. Święto to ustanowił papież św. Pius V na pamiątkę wielkiego zwycięstwa wojsk chrześcijańskich właśnie 7 października 1571 roku pod Lepanto (dzisiejsza Grecja) nad znacznie potężniejszą armią turecką, która zagrażała Europie. To zwycięstwo przypisano także szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej, do której gorąco się modlono na Różańcu w Rzymie i na świecie.
  Czytaj więcej

  7 października br. we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej w całej Polsce, a dokładnie na wszystkich granicach Polski odbyła się modlitwa różańcowa. Inicjatywa ta, którą nazwano RÓŻANIEC DO GRANIC otrzymała aprobatę i wsparcie Episkopatu Polski. Jej hasłem były słowa: „Ratuj Różańcem Polskę i świat”. Pomysłodawcą i głównym organizatorem była fundacja o hiszpańskiej nazwie Solo Dios Basta (Sam Bóg Wystarczy) z siedzibą w Warszawie, a w jej ramach dwaj młodzi mężczyźni Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się do tej akcji. Była to młodzież z klas 4a, 4ad, 3d, 3an, 1a i 1c- łącznie 8 uczniów naszej szkoły dołączyło się do akcji modlitewnej organizowanej przez par. Niepokalanego Poczęcia NMP w Krakowie. W stulecie objawień Maryi w Fatimie pragnęliśmy odpowiedzieć na jej apel o modlitwę na różańcu.
  O godz. 7:30 spod kościoła wyruszyły dwa autokary do Jabłonki - kościoła Przemienienia Pańskiego. Był to jeden z kościołów stacyjnych w archidiecezji krakowskiej, który przyjmował pielgrzymów. O godz. 10:30 rozpoczęła się pierwsza część. Modlitwa do Ducha Świętego oraz konferencja wprowadzająca. Po niej była Msza św. oraz Nabożeństwo Eucharystyczne. Następnie przerwa na posiłek i wyjazd bliżej granicy polsko- słowackiej (okolice przejścia Hyżne). W trakcie podróży do granicy, do naszej grupy dołączyli również przyjezdni i miejscowi. O godz. 14:00 rozpoczęliśmy modlitwę śpiewem i animacjami, aby w ten sposób zintegrować grupę. Wszyscy, bez względu na wiek, chętnie włączali się w śpiew i tańce. Następnie była litania do wszystkich błogosławionych i świętych Polaków. Po niej przeszliśmy do głównego punktu, czyli odmawialiśmy cztery części różańca świętego. Rozważania jak i modlitwę prowadziły różne grupy. Rozpoczęły dzieci; potem młodzież, studenci, dorośli, kobiety, mężczyźni, osoby konsekrowane, osoby chore, samotne oraz małżeństwa. Modlitwie towarzyszyły określone gesty jak np. wzniesione ręce, zwrócenie się do siebie, zwrócenie się do sąsiadów Polski, śpiew i animacje. Atmosfera modlitwy była pełna nie tylko skupienia, ale również podziwu otaczającego nas piękna krajobrazu, szczególnie widoku ośnieżonych gór. Pogoda była różna: trochę zimna, trochę słońca; ale każdy mógł liczyć na wsparcie drugiego. Wszystko skończyło się po 16:20. Pomimo, że niektórzy zmarzli, każdemu dopisywał humor i radosna atmosfera. Wydarzenie wpisało się w wiele serc. Dla wielu była to okazja do poznania nowych ludzi, ale też okazją do publicznego świadectwa swojej wiary. Nasza młodzież chętnie uczestniczyła w akcji, animując śpiew, prowadząc rozważania i różaniec. Do Krakowa powróciliśmy o 18:00, gdzie naszych uczniów czekała niespodzianka – kolacja w klasztorze Braci Mniejszych OO. Franciszkanów na Azorach w Krakowie. Młodzież miała możliwość zjeść posiłek w klasztornym refektarzu i poznać mieszkających tam zakonników.
  Wydarzenie Różaniec do Granic miało też inny wymiar. Nie tylko chodziło o granice naszego kraju; ale także by dojść do granic samych siebie, swoich możliwości, swoich lęków, swoich pragnień. Tam, gdzie jest moja granica, granica mojego „ja”, tam dalej ja już nie mogę, tam może już tylko Bóg. Na granicach swoich możliwości odkrywamy, że wszystko jest od Boga. Pod tym względem granice to miejsce otwarcia na Boga i doświadczenie Jego mocy.
  Opiekunowie:
  p. Agata Walas
  o. Rafał Waluch OFM

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Europejski Dzień Języków

  W październiku świętowaliśmy w naszej szkole DZIEŃ JĘZYKA NIEMIECKIEGO. Jednym z głównych celów obchodów Europejskiego Dnia Języków jest ukazywanie korzyści płynących z uczenia się języków obcych, do których można zaliczyć: umożliwienie porozumiewania się z rodzimymi użytkownikami języków w ich własnej mowie, swobodna wymiana informacji, a także promowanie różnych form współpracy międzynarodowej oraz możliwość poznawania bogactwa językowego i kulturowego Europy.
  W programie obchodów znalazły się: gry i zabawy językowe z muzyką niemiecką w tle. Uczniowie różnych klas rywalizowali ze sobą w takich konkurencjach, jak np. układanie na czas z poszczególnych liter jak najwięcej wyrazów, układanie słów niemieckich z zamkniętymi oczami, memory, ćwiczenia interaktywne – Quizizz oraz inne zabawy aktywizujące. Pełen atrakcji dzień minął bardzo szybko. Nie zapominajmy jednak, że języki obce są niezbędne, bo to właśnie od nich poniekąd zależy nasza przyszłość. Więc może warto jednak się ich uczyć?

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Program Państwowej Inspekcji Pracy

  Nasza szkoła uczestniczy w programie "Kultura bezpieczeństwa " Jest to program, który ma promować bezpieczną pracę, jako standard w przyszłym życiu zawodowy. Kształtowaniu świadomości zagrożeń występujących w środowisku pracy i podnoszeniu poziomu wiedzy w zakresie rozwiązań prawnych.
  Kordynatorem programu w naszej szkole jest p. Małgorzata Ratajczak - Kostuch

  Tekst alternatywny

  MUZEUM ARMII KRAJOWEJ

  W dniu 27 września 2017 roku klasa 2b poszła do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Celem wycieczki było spotkanie z kombatantami w 78 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość rozpoczęła się hymnem „Armii Krajowej” zaśpiewanym przez „Stowarzyszenie Pasjonart”. Następnie miała miejsce krótka modlitwa poprowadzona przez Księdza Pająka w intencji wszystkich zmarłych i żywych żołnierzy. Głównym momentem części oficjalnej było wręczenie medali Pro Partia przez Pana Józefa Gawronia, który piastuje urząd Wojewody Małopolski. Odznaczenia otrzymali: -Janina Bronisława Jabłońska -Barbara Irena Pajor -Henryka Szebska -Józef Jagos . Pierwszy zabrał głos Dyrektor Muzeum Armii Krajowej. Opowiadał o smutnym fakcie iż to piękne święto, które obchodziliśmy powoli odchodzi w zapomnienie. Powinniśmy jako młode pokolenie brać przykład z bohaterów, którzy przed nami stanęli, ponieważ ich siła i miłość do ojczyzny pozwoliła nam się spotkać. Także szczególnie zaciekawiła mnie przemowa przewodniczącego Rady Muzeum dotyczącej walki czynnej Armii Krajowej. Ponadto przekonywał nas abyśmy wyciągali wnioski z porażek naszego narodu, a także uświadomił nas, że szanowanie bohaterów to nasza powinność. Następnie obejrzeliśmy pierwszy odcinek serialu „Kryptonim Muzeum” pod tytułem „Szachy generała Nila”. Film ten opowiadał o niezwykłej historii mężczyzny, który za sprawą swego genialnego umysłu z łatwością przewidywał ruchy wroga niczym w grze w szachy. Część oficjalną zakończył koncert pieśni patriotycznych zaśpiewanych przez „Stowarzyszenie Pasjonart”. Na zakończenie przygotowano dla uczestników mały poczęstunek. Myślę że wycieczka do muzeum była bardzo udana a także nakłoniła nas do wielu refleksji.
  Agnieszka Czerwiec Kraków 27.09.17

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  PRELEKCJA nt. ŁAMANIA WOLNOŚCI I PRZEŚLADOWAŃ

  Na przełomie września i października uczniowie naszej szkoły (1c, 2d, 3ad, 3an, 3at, 4a i 4ad) mieli możliwość wzięcia udziału w prelekcji nt. łamania wolności religijnej i prześladowania chrześcijan. Uderzające są niewątpliwie statystyki, terminologia i zdjęcia dotyczące tematu. Ponadto mogliśmy obejrzeć wystawy, m. in. "Współczesne prześladowania chrześcijan" oraz rysunki dzieci z Syrii pt. "Pokój dla Syrii". W trakcie wizyty w Stowarzyszeniu POMOC KOŚCIOŁOWI W POTRZEBIE, które jest międzynarodową organizacją pomagającą od 70 lat prześladowanym chrześcijanom ze względu na wiarę w ponad 145 krajach świata, mogliśmy zapoznać się z działalnością organizacji i zadaniami wolontariuszy. Prelekcję poprowadził dla nas ks. Rafał Cyfka, dyrektor krakowskiego oddziału mieszczącego się przy ul Stradomskiej 6 (tam właśnie byliśmy). Natomiast po siedzibie Stowarzyszenia i wystawach oprowadzili nas wolontariusze- Aleksandra Mętel i Konrad Ciempka. Klasa 2d i 4ad w trakcie prelekcji mogła posłuchać świadectwa jednego z Polaków, który od kilku lat żyje w Kairze wraz z prześladowanymi na wysypisku śmieci. Pan Mariusz opowiadał nam o codziennych realiach życia tamtych ludzi i pokazał kilka zdjęć. Owocem tych prelekcji jest chęć zaproszenia prelegentów do naszej szkoły w najbliższym czasie, by pogłębić temat.
  Opiekunowie
  Agata Walas
  o. Rafał Waluch OFM

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny


  Wycieczka do Ekologicznej Spalarni Odpadów

  W ramach projektu „Eko lekcje” uczennice Zespołu Szkół Chemicznych miały możliwość pojechać na wycieczkę do Ekologicznej Spalarni Odpadów. Dowiedziałyśmy się tam, że spalarnia śmieci nie jest tak szkodliwa dla środowiska jakby mogło się wydawać. Wiemy już co się dzieje z naszymi śmieciami po tym jak wyrzucimy je do kosza oraz jak wygląda cały proces utylizacji odpadów i neutralizacji zanieczyszczeń.
  Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca – polecamy!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  Warsztaty Eko- Lekcje

  Przez ostatnie trzy tygodnie września uczennice XXVI Liceum Ogólnokształcącego klasy 2c miały przyjemność uczestnictwa w warsztatach w ramach projektu Eko-Lekcje. Na zajęciach poznaliśmy sposoby oznaczania próbek środowiskowych. Mieliśmy możliwość zbadania ważnych parametrów próbek wody, gleby i powietrza. Mogłyśmy również udoskonalić techniki laboratoryjne oraz nauczyć się obsługiwać sprzęt laboratoryjny.
  Dzięki tym zajęciom wiemy jak ważnym zagadnieniem jest ochrona środowiska i monitoring środowiska. Na pewno będziemy szerzyć tą wiedzę wśród rodzin i znajomych!

  Tekst alternatywny Tekst alternatywny Tekst alternatywny

  SAPERE AUSO - NAGRODA JAKOŚCI NAUCZANIA DLA ZESPOŁU SZKÓŁ CHEMICZNYCH W KRAKOWIE

  Zespół Szkół Chemicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie otrzymał w tym roku szkolnym Nagrodę Jakości Nauczania - Sapere Auso. Sapere Auso - Małopolska Fundacja Stypendialna została powołana przez Sejmik Województwa Małopolskiego w dniu 28 lipca 2003 r. jako główny, finansowo-organizacyjny instrument realizacji polityki regionalnej w zakresie poprawy szans edukacyjnych młodzieży oraz promocji młodzieży szczególnie uzdolnionej. Mottem Fundacji stały się słowa: "sapere auso", czyli temu, który odważył się być mądrym. Sentencja pochodzi z pierwszej księgi "Listów" Horacego i poucza, że w młodości warto trudzić się nad zdobyciem kwalifikacji moralnych, intelektualnych oraz rozwijaniem pozytywnych cech charakteru, ponieważ to one właśnie pozwalają człowiekowi uniknąć złego postępowania oraz pomagają w osiągnięciu szczęścia.
  Fundacja przyznaje Nagrody Jakości Nauczania dla szkół wyższych, ponadgimnazjalnych, gimnazjów, instytucji kultury, klubów sportowych. Otrzymują je placówki, które mają szczególne osiągnięcia dydaktyczne, wychowawcze lub naukowe w pracy z młodzieżą szkolną lub akademicką. Nagrodę przyznaje Komisja Główna w skład, której wchodzi: Marszałek Województwa Małopolskiego, Przedstawiciel Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Miasta Krakowa, Przedstawiciel Polskiej Akademii Umiejętności, Małopolski Kurator Oświaty, Przedstawiciel Komisji Sejmiku Województwa Małopolskiego właściwej do spraw edukacji, Dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, Prezes Zarządu Sapere Auso – Małopolskiej Fundacji Stypendialnej, Przedstawiciel Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

  KRAKOWSKI SALON MATURZYSTY 2017

  26 i 27 września uczniowie klas maturalnych uczestniczyli w Krakowskim Salonie Maturzysty, który został zorganizowany na Uniwersytecie Jagiellońskim.
  Była to doskonała okazja, by uzyskać niezbędne informacje na temat oferty szkół wyższych zarówno polskich, jak i zagranicznych oraz zaopatrzyć się w nowy „Informator dla maturzystów 2018”. Uczniowie mieli możliwość konsultacji z doradcami kariery. Młodzież uczestniczyła w wykładach dotyczących zasad egzaminów maturalnych, które prowadzili eksperci z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Poinformowali oni maturzystów, jak dobrze zdać egzamin z takich przedmiotów, jak matematyka, fizyka, chemia, biologia, geografia, język polski, historia i wiedza o społeczeństwie.
  Uczestnictwo w tym wydarzeniu miało na celu uświadomienie uczniom ostatnich klas, że egzamin maturalny odbędzie się już w tym roku szkolnym i że warto przemyśleć swoje wybory, ponieważ będą one miały wpływ na ich przyszłe życie.

  „EKO-LEKCJE”

  Nasza szkoła włączyła się w realizację kolejnego projektu ekologicznego - „EKO-LEKCJE”. Projekt dotyczy działań z zakresu edukacji ekologicznej, a jego główne cele to: budowanie świadomości ekologicznej i wiedzy o jakości powietrza w mieście wśród uczniów liceów ogólnokształcących, techników oraz dzieci przedszkolnych, rozwijanie wrażliwości na problemy środowiska i stanu powietrza, rozwijanie zachowań proekologicznych (w tym racjonalnego korzystania z wody), promowanie informacji i działań dotyczących ochrony powietrza w mieście.
  W ramach projektu zorganizowane zostaną warsztaty ekologiczne dla uczniów liceów ogólnokształcących, techników oraz zajęcia edukacyjno-ekologiczne w formie gier i zabaw dla przedszkolaków, które odbędą się w Zespole Szkół Chemicznych. Więcej informacji o projekci

  Od 17 do 30 września 2017 roku w naszej szkole odbyły się pierwsze zajęcia w ramach projektu „EKO-LEKCJE” (Aktywna Edukacja Ekologiczna). Gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli liceów i techników, którzy interesują się ekologią i ochroną środowiska. Młodzież wzięła udział w zajęciach warsztatowych, podczas których prowadziła analizę wody, gleby i powietrza. Uczniowie badali jakość wody, czyli ustalali jej twardość, zawartość tlenu i pH. Podczas analizy powietrza oceniali ilość tlenków azotu, siarki i pyłów. Oznaczając jakość gleby, ustalali jej skład granulometryczny, kwasowość i właściwości sorpcyjne, zapoznając się równocześnie z tymi pojęciami. Podczas zajęć stosowano różne metody: jakościowe, wytrząsanie gleby na sitach, miareczkowanie, spektrofotometryczne czy potencjometryczne. Te ostatnie wymagały użycia specjalistycznego sprzętu.
  Uczniowie, chociaż na co dzień zainteresowani innymi dziedzinami wiedzy i techniki, z wielkim zaangażowaniem i zainteresowaniem pracowali nad oceną stanu środowiska Krakowa. Mamy nadzieję, że zajęcia poszerzyły ich wiedzę i umiejętności chemiczne i ekologiczne.

  Tekst alternatywny

  ROK SZKOLNY 2017/2018

  W ZSCH uczniowie klas technikum mogą wziąć udział w projekcie: "Centrum Kompetencji Zawodowych w branży administracyjno-usługowej w Gminie Miejskiej Kraków". Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 10.2.1 "Kształcenie zawodowe uczniów - ZIT", współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu przewiduje się następujące formy wsparcia:

  • kursy i szkolenia doskonalące umiejętności zawodowe branżowe i „interdyscyplinarne”
  • zajęcia wyrównawcze z przedmiotów zawodowych,
  • staże u pracodawców.

  W naszej szkole realizowane będą:
  • Matematyka stosowana w naukach przyrodniczych
  • Zastosowanie nowoczesnej aparatury kontrolno-pomiarowej w naukach przyrodniczych
  • Chemia stosowana w naukach przyrodniczych
  • Język niemiecki zawodowy w branży chemicznej – zajęcia wyrównawcze
  • Zajęcia wyrównawcze – utrwalanie wiadomości i umiejętności do egzaminu zawodowej w branży chemicznej
  • Biologia, bioanalityka, biotechnologia w przemyśle chemicznym
  O zakwalifikowaniu ucznia do projektu decyduje kolejność zgłoszenia się na daną formę wsparcia. Rekrutacja zaczyna się w październiku!
  Zapraszamy wszystkich chętnych.

  W załączniku:

  Regulamin uczestnictwa w projekcie
  Formularz zgłoszeniowy do uczestnictwa w projekcie
  Deklaracja uczestnictwa uczestnictwa w projekcie
  Oświadczenie uczestnika projektu o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych

  POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

  4 września, w poniedziałek, rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Do naszej społeczności dołączyły cztery klasy: 1c (liceum ogólnokształcące o profilu biologiczno-chemicznym) oraz 1a, 1k, 1n (technikum analityczne).
  Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:00 - Mszą Świętą w Kościele oo. Kapucynów. O 10:15 uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych. Klasy pierwsze zostały przywitane w sali gimnastycznej przez Panią Dyrektor – mgr inż. Elżbietę Ramatowską oraz przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego – Weronikę Chuchmacz. Następnie młodzież w towarzystwie wychowawców zwiedzała szkołę, a później została poinformowana o prawach i obowiązkach ucznia Zespołu Szkół Chemicznych.

  Tekst alternatywny
  Archiwum aktualności 2016/2017
  Archiwum aktualności 2015/2016
  Archiwum aktualności 2014/2015
  Archiwum aktualności 2013/2014
  Starsze